CRNA JAMA

Kada će početi vađenje otpada iz Sovjaka? Konačno smo dobili konkretan odgovor

Jakov Kršovnik

Foto: Milan Đekić

Foto: Milan Đekić

Iz Fonda za zaštitu okoliša poručili su kako odgode nisu nešto neočekivano za ovako složen projekt te su sada dali i novi termin



VIŠKOVO – Očekujemo da će se otpad iz jame Sovjak početi vaditi tijekom jeseni, sukus je odgovora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, nositelja projekta sanacije jame Sovjak, na upit našeg lista.


Kao što je znano, plan je bio da se s vađenjem otpada krene krajem siječnja ove godine, no iz nositelja projekta su ranije komunicirali kako odgode nisu nešto neočekivano za ovako složen projekt te su tako sada dali i novi termin vađenja otpada. Jer, izvođač je radi »optimizacije samog rada« zatražio Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Izmjenu i dopunu građevinske dozvole za pripremu prve etape sanacije.


– Izmjene se odnose na promjenu pozicije gradilišnih kontejnera i elektropriključka, povećanje dimenzije vage kao i nabavu, odnosno zamjenu dijela opreme kod crpki koje su sastavni dio uređaja za obradu otpadnih voda i uređaja za obradu otpada, kažu iz Fonda.


Spaljivanje u inozemstvu




Podsjetimo, u projektu vrijednom 44 milijuna eura radove izvodi zajednica ponuditelja: GK GRUPA d.o.o., EKOMO d.o.o. i IVICOM Consulting d.o.o.


U jami Sovjak nalazi se oko 150 tisuća kubika opasnog otpada, budući da je ondje nakon Drugog svjetskog rata odlagan kiseli mulj iz rafinerije nafte, acetilenski mulj iz brodogradilišta, otpadni katran iz koksare, otpadna ulja iz brodogradilišta i drugi otpad.


Otpad iz jame Sovjak, kažu iz Fonda, spaljivat će se u Austriji, u postrojenjima Kirchdorfer Zementwerke Hoffmann GmbH te Wien Energie, zatim u Mađarskoj, u postrojenju SARPI Dorg Kft. te u Njemačkoj u postrojenju MUEG GmbH.


O karakteristikama pojedinih pošiljki otpada ovisi gdje će biti zbrinute. Otpad će se ukloniti sve do tvrdog katrana, koji će ostati kao nepropusna barijera u donjem sloju jame, a nakon vađenja jama će biti popunjena inertnim materijalom prirodnog podrijetla, a zatim i zatvorena gornjim brtvenim slojem sa sustavom odvodnje oborinskih voda.


Nakon što se jama popuni, ponad nje formirat će se nova zelena površina i potencijalno povoljno stanište za pojedine biljne i životinjske vrste, piše u planu sanacije.


– Prostor će poprimiti suburbani karakter, primjereniji okolnom području, piše u opisu projekta.


Završetak krajem 2026.


Cjelokupni završetak sanacije očekuje se u drugoj polovini 2026. godine.


Podsjetimo i kako je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo istragu protiv dvojice hrvatskih državljana osumnjičenih za davanje i primanje mita za trgovanje utjecajem, a u istrazi se spominje i projekt sanacije jame Sovjak.


Sumnja se da su dvojica optuženika u razdoblju od prosinca 2020. do veljače 2022. davala, odnosno primala mito za trgovanje utjecajem u iznosu od oko 130 tisuća eura.


Iz Fonda su ranije više puta poručili kako ne mogu komentirati istragu ni prejudicirati kako će ona završiti, kao i da će se projekt sanacije odvijati i dalje, bez obzira na istragu.