Foto: M. LEVAK
Galeb je jedan od najstarijih i najtrofejnijih hrvatskih klubova
povezane vijesti
KOSTRENA – »U svojoj povijesti Galebovi članovi nalazili su se na visokim dužnostima u jedriličarskim tijelima bivše države, i sada Hrvatske, a Orfeo Tićac je bio dugogodišnji član vrhovne svjetske jedriličarske organizacije, dok je Dean Pavlak bio član europskog udruženja jedriličara Eurosaf. Galebovi jedriličari i sportski djelatnici su u svojoj bogatoj povijesti sudjelovali na osam olimpijskih igara, puno svjetskih i europskih prvenstava, na kojima je osvojeno 17 medalja te su osvajali brojna odličja na državnim prvenstvima. Galeb je jedan od rijetkih jedriličarskih klubova na Jadranu, koji djeluje u otvorenoj, nezaštićenoj uvali. Nadamo se da će se u bliskoj budućnosti ostvariti dugo očekivana želja Galebaša izgradnjom lučice Žurkovo«, istaknuo je u govoru predsjednik Jedriličarskog kluba Galeb Milko Volarić na Svečanoj skupštini Jedriličarskog kluba Galeb povodom obilježavanja 90 godina djelovanja, što se održala u Narodnoj čitaonici u Kostreni. Prije prigodnih govora održana je minuta šutnje za sve preminule članove kluba.
Četiri asa
JK Galeb osnovan je 19. studenoga 1933. godine pod nazivom Yachting Club Galeb, dok današnje ime klub nosi od 1954. godine.
Riječ je o jednom od najstarijih i najtrofejnijih hrvatskih klubova. Osnovala su ga četvorica zaljubljenika zaljubljenika u jedrenje – Milan Grimer, Kazimir Juričić, Marijan Turina i Anton Skvaža. Prve klupske prostorije nalazile su se u današnjem hotelu »Jadran« na Pećinama, a klub se kroz povijest nekoliko puta selio dok se u konačnici nije skrasio u Kostreni. Tijekom duge i slavne sportske povijesti, klub je iznjedrio brojne svjetski poznate jedriličare i olimpijce te pružio izniman doprinos razvoju jedrenja i sporta općenito, osobito na području Općine Kostrena. Povijesni prvi naslov državnog prvaka u klub je donio Galebov krstaš Burin s kormilarom Ladislavom Karabajićem 1948. godine.
Galeb se isticao i kao organizator značajnih međunarodnih regata. Kroz povijest, Galebovi jedriličari bili su osobito uspješni u klasama Šljuka, Leteći Holandez, Kadet i 420, dok kao »zlatno razdoblje« kluba možemo izdvojiti onaj od 60-ih do 90-ih godina prošlog stoljeća.
Svečanost su svojim prisustvom, između ostalih, uveličali predstavnici Hrvatskog jedriličarskog saveza, Primorsko-goranske županije, Općine Kostrena, sponzori i donatori kluba, a načelnik kostrenjske općine Dražen Vranić je osim čestitki izrazio i nadu da će Galeb stogodišnjcu dočekati u lučici Žurkovo.
Tradicija
– Malo koji sportski klub se može pohvaliti tako dugom tradicijom i brojnim i značajnim rezultatima, odnosno sudjelovanjima na svim značajnijim svjetskim natjecanjima. Koristim priliku da zbog toga zahvalim svim predsjednicima i članovima uprave te onima koji su sudjelovali u radu Galeba. Klub je u ovih 90 godina postigao jako puno, te vjerujem da će tako i nastaviti. Iskreno se nadam da će Galeb svoju stogodišnjicu proslaviti u svojim prostorima u lučici na Žurkovu – rekao je Dražen Vranić, načelnik Općine Kostrena.
Svoje uspomene je s publikom pak podijelio jedan od najuspješnijih jedriličara kluba Anton Grego.
– Ne mogu se sjetiti koje sam godine došao u Galeb. Klub se selio, ja sam se upisao u njega kad je bio na Riva boduli, a nakon toga se selio na Brajdicu pa u Martinšćicu, zatim na Žurkovo te se stjecajem okolnosti dobar dio naše dokumentacije zagubio. No, doma sam slučajno našao moj prvi pehar, na kojem piše »Prvenstvo grada Rijeke, 1952., prvo mjesto, omladinac Anton Grego«, pa sam valjda malo prije toga došao u Galeb – rekao je Grego.
PlaketeNa svečanosti je podijeljeno i 87 plaketa najzaslužnijim Galebašima i to u kategorijama: dugogodišnji članovi koji su doprinijeli radu kluba, za postignute sportske rezultate u razdoblju od 2018. do 2023., za sportske rezultate trenera, za rezultate vlasnika krstaša u razdoblju od 2018. do 2023. godine, za donatore za podršku radu kluba u razdoblju od 2018. do 2023. godine te jedriličarskim klubovima za uspješnu suradnju. |