Čudna odluka

Je li Rijeka počela prodavati “obiteljsko srebro”? Atraktivan prostor na Korzu otišao privatniku i to bez licitacije

Damir Cupać

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

U gradskoj upravi kažu da je sve u skladu sa zakonom



RIJEKA – Iako je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, kada je obrazlagao novu Odluku o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke, koju je Gradsko vijeće prihvatilo u ožujku 2022. godine, naglasio da se atraktivni gradski poslovni prostori neće prodavati, na zadnjoj sjednici lokalnog parlamenta prodan je tvrtki Sladis jedan od najatraktivnijih gradskih poslovnih prostora, onaj na adresi Korzo 41/D u kojemu je smješten ugostiteljski objekt.


Dakle, na prijedlog gradonačelnika Filipovića, Gradsko vijeće je prihvatilo prodaju 45 »kvadrata« na Korzu tvrtki Sladis d.d. za ukupno 230.000 eura.


Valja podsjetiti da gradonačelnik Filipović nema većinu u Gradskom vijeću i da je gradski parlament odobrio prodaju zahvaljujući glasovima gradskih vijećnika PGS-a. Ta je točka dnevnog reda došla na glasanje nakon iscrpljujućih rasprava o povećanju plaće gradonačelnika i projekata Urbane aglomeracije Rijeka čija je realizacija odbijena zbog odluke da se garaža Autotroleja neće preseliti, i u popodnevnom dijelu sjednice.


Zelič i Račić protiv




Gradska vijećnica se dobrano ispraznila, a predlagatelj je smatrao da uvodno obrazloženje o prodaji poslovnog prostora na Korzu nije potrebno.


Ipak, gradski vijećnici Nebojša Zelič (Možemo!) i Marin Račić (Centar) izašli su za govornicu i upozorili da je riječ o štetnoj odluci.


– Riječ je o poslovnom prostoru koji ne zadovoljava kumulativne uvjete za prodaju jer je na Korzu i u prizemlju. I ne bi bilo dobro da ga se proda jer je riječ o nultoj zoni. Apeliram da se ne glasa za prodaju budući da je riječ o prostoru na Korzu koji ne bi trebao biti u privatnom vlasništvu, upozorio je Zelič.


Marina Račića je zanimalo do kada će se prodavati gradski poslovni prostori u nultoj zoni na Korzu.


– Nekoliko mi se ljudi javilo u vezi s ovom prodajom i rekli su da su spremni ponuditi više od 230.000 eura za koliko se taj prostor prodaje. Riječ je o apsolutno pogrešnoj odluci, poručio je Račić.


Nakon toga je rasprava zaključena i počelo je glasanje koje je rezultiralo zelenim svjetlom za prodaju.


Ukupno je 13 gradskih vijećnika bilo za, sedam protiv i četiri suzdržana. Prodaju su podržali vijećnici SDP-ove koalicije i dvoje vijećnika PGS-a, protiv su bili vijećnici Možemo! Rijeka, Akcija mladih, nezavisni vijećnici, Most, a suzdržani su bili Unija Kvarnera i HDZ.


Uvrštenje na popis


Nakon takvog raspleta zanimalo nas je kreće li Grad Rijeka u rasprodaju »obiteljskog srebra« i kako je uopće moguće krenuti u prodaju poslovnog prostora na Korzu, kada je prije dvije godine obećavano da se takvi poslovni prostori neće prodavati, već da će se prodavati samo oni koji nisu atraktivni i čije je zadržavanje u gradskom vlasništvu ekonomski neopravdano.


– Postupak kupoprodaje poslovnih prostora u vlasništvu Grada Rijeke koji se koriste temeljem ugovora o zakupu sklopljenog s Gradom Rijekom propisan je Odlukom o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke, a ta je Odluka donesena temeljem Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora. Sukladno Odluci i Zakonu propisana je mogućnost prodaje poslovnog prostora u zakupu sadašnjem zakupniku (koji ima sklopljen ugovor o zakupu poslovnog prostora, u poslovnom prostoru obavlja ugovorenu djelatnost, poslovni prostor koristi bez prekida u trajanju od najmanje pet godina), koji uredno ispunjava sve obveze iz ugovora o zakupu i druge financijske obveze prema Gradu Rijeci, pod uvjetima i u postupku propisanim citiranom Odlukom i Zakonom, i to na temelju Odluke o uvrštenju na Popis poslovnih prostora koji su predmet kupoprodaje koji će se javno objaviti, nakon što ga donese Gradsko vijeće Grada Rijeke na prijedlog Gradonačelnika, navode u Gradu Rijeci.


Dalje dodaju da je sadašnji zakupnik poslovnog prostora na adresi Korzo 41/D, trgovačko društvo SLADIS d.d. dostavilo iskaz interesa za kupnju poslovnog prostora u zakupu, te je po zaprimljenom iskazu interesa od strane zakupnika, utvrđeno da navedeni prostor udovoljava navedenim uvjetima propisanim Odlukom i Zakonom.


– Nadalje, da bi se poslovni prostor u zakupu izložio prodaji, prvotno je bilo potrebno da Grad da nalog sudskom procjenitelju za izradu procjembenog elaborata kojim će se utvrditi vrijednost predmetnog poslovnog prostora.


Po izradi elaborata, isti je dostavljen Procjeniteljskom povjerenstvu Grada Rijeke na mišljenje, a nakon njegova prihvaćanja, elaborat je potom upućen Povjerenstvu za prodaju poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke koje utvrđuje može li se poslovni prostor uvrstiti na Popis poslovnih prostora koji su predmet kupoprodaje, a koji donosi Gradsko vijeće Grada Rijeke na prijedlog Gradonačelnika, pojašnjavaju u Gradu Rijeci.


Kumulativni uvjeti


Naime, navedenom Odlukom i Zakonom propisano je da se na Popis poslovnih prostora neće uvrstiti poslovni prostori koji kumulativno ispunjavaju sljedeće zakonske uvjete: da se nalaze u 0. ili prvoj zoni Grada sukladno općem aktu Grada kojim se uređuje zakup poslovnih prostora, ulični su poslovni prostori s izlogom koji gleda na uličnu stranu, nalaze se u razizemlju i čija je vrijednost zakupnine za 15 godina jednaka procijenjenoj vrijednosti ili veća od procijenjene vrijednosti poslovnog prostora.


– Povjerenstvo je utvrdilo da poslovni prostor na adresi Korzo 41/D ne ispunjava dva od četiri zakonska uvjeta, odnosno utvrdilo je da isti nije ulični poslovni prostor s izlogom koji gleda na uličnu stranu te da vrijednost zakupnine za 15 godina nije jednaka ili veća od procijenjene vrijednosti poslovnog prostora.


Pored navedenog, pravo na kupnju poslovnog prostora u zakupu ne može ostvariti zakupnik koji je poslovni prostor dao u podzakup ili na temelju bilo koje druge osnove prepustio korištenje poslovnog prostora drugoj osobi, niti koji ima dospjelu nepodmirenu obvezu prema državnom proračunu i proračunu Grada, radnicima i dobavljačima, osim ako je sukladno posebnom propisu odobrena odgoda plaćanja navedenih obveza, pod uvjetom da se pridržava rokova plaćanja, navode u Gradu Rijeci i zaključuju da postupak, način i uvjeti prodaje predmetnog poslovnog prostora nisu u suprotnosti s odredbama Odluke i Zakona.


Zanimalo nas je zbog čega prodaja tog poslovnog prostora nije išla na licitaciju jer nije teško pretpostaviti da bi se postigla vša kupoprodajna cijena za »kvadrate« na samom Korzu.


– Sukladno odredbama Zakona i Odluke nije predviđena mogućnost usmenog javnog nadmetanja, odnosno licitacija, već se poslovni prostori u zakupu prodaju bez raspisivanja javnog natječaja, neposredno sadašnjem zakupniku, a sve sukladno postupku koji je naveden u Odluci i Zakonu, pojašnjavaju u Gradu Rijeci.


Interes za kupnju


No, ipak se postavlja pitanje nije li na ovaj način stvoren presedan koji će omogućiti daljnju prodaju atraktivnih poslovnih prostora na Korzu i je li politika aktualne gradske vlasti takva da će se zakupcima u nultoj zoni omogućiti kupnja gradskih poslovnih prostora i zašto.


– U navedenom slučaju nije riječ o presedanu niti politici gradske vlasti da se zakupnicima omogući kupnja atraktivnih poslovnih prostora na Korzu i u nultoj zoni već je Zakonom, pa onda i Odlukom Grada Rijeke utvrđena mogućnost sadašnjih zakupnika poslovnih prostora da kupe te poslovne prostore, ukoliko ispunjavaju uvjete i kriterije koji su Zakonom i Odlukom utvrđeni.


Hoće li će zakupnik koji je iskazao interes za kupnju poslovnog prostora kupiti poslovni prostor, u konačnici odlučuje Gradsko vijeće donošenjem odluke o uvrštenju na Popis, a ukoliko je kupoprodajna cijena poslovnog prostora utvrđena u iznosu višem od 132.722,81 eura, tad Gradsko vijeće donosi odluku i o sklapanju kupoprodajnog ugovora sa zakupnikom poslovnog prostora, zaključili su u Gradu Rijeci.