"Tko će im reći?"

Je li moguća škola bez rodnih stereotipa? Sudionici ove panel rasprave ponudili su odgovor

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Škole su odlično mjesto da popravimo ono što kulturalno radimo krivo, poručeno je



“Tko će im reći? – Škole za budućnost bez rodnih stereotipa” naziv je panel rasprave održane u prostorijama Veleučilišta PAR u Rijeci, koju su ugostili PAR i Primorsko-goranska županija.


Događaj je organiziran u sklopu projekta Jednakost IN Stereotipi OUT, kojeg udruga MODE1 provodi u partnerstvu s Gradom Zagrebom i organizacijom AFA iz Srbije.


Kako je tom prigodom istaknula predsjednica udruge MODE 1, Diana Kobas Dešković, jedan od ciljeva projekta je osvijestiti, prvenstveno na lokalnoj i regionalnoj razini, potrebu da se posveti više pažnje pitanju jednakosti djevojčica i dječaka u obrazovanju, ali i njihovog poticanja da biraju obrazovanje i karijeru u skladu sa svojim sposobnostima i željama.


Poseban cilj




– Poseban cilj je potaknuti više djevojčica da odaberu STEM obrazovanje i karijeru te ih usmjeriti razmišljanju o poslovima budućnosti.


U okviru projekta do sada su provedene radionice za više od 500 nastavnika i nastavnica te stručnih suradnika i suradnica u više od četrdeset škola u Hrvatskoj.



Provedbu projekta sufinancira Europska komisija programom REC (Rights, Equality and Citizenship/Prava, Jednakost, Građanstvo), a dobar partner u tome nam je posljednjih pet godina Primorsko-goranska županija.


Istraživanja koja smo proveli kod djece u Hrvatskoj pokazala su kako su djeca egalitarna do sedmog razreda osnovne škole, kada djevojčice počinju više skrbiti o drugima, a dječaci se počinju baviti razmišljanjima o poslovima koji donose veću zaradu.


Upravo su stoga škole odlično mjesto da popravimo ono što kulturalno radimo krivo. Neka od istraživanja pokazala su kako djeca već od pete godine starosti misle da su dječaci bolji u matematici od djevojčica, što nije točno, jer su upravo djevojčice, posebno u nižim razredima osnovne škole bolje matematičarke.



Također, u osnovnim školama kao nastavnici radi svega 13,9 posto muškaraca, kolektivi su feminizirani i to je dio problema, jer se pokazalo kako djeca u kasnijem školovanju daju bolje rezultate ukoliko su imali muškog nastavnika.


Na FER-u nekad bez ženskih WC-a


Da će se u dobi od 30 godina baviti nekim od STEM istraživanja misli 40,3 posto mladića i 12,9 posto djevojaka, a obrazovanje u IKT području završilo je 79 posto muškaraca i 21 posto žena.


Na FER-u čak nekada nije bilo ženskih WC-a, nego samo muških, što danas više nije slučaj, rekla je Kobas Dešković, dodajući kako se danas 48 posto djevojaka vidi u društvenim, a 51 posto dječaka u tehničkim znanostima.


Događaj je otvorila prodekanica PAR-a Martina Jurković, koja je istaknula kako je PAR jedna od prvih visokoobrazovnih ustanova u Hrvatskoj koja je prošle godine donijela interni plan jednakosti spolova zbog unapređenja kvalitete obrazovanja.



– Dugi niz godina njegujemo tradiciju jednakosti spolova, kako u internom poslovanju, tako i u suradnji s poslovnim partnerima.


Pomažemo studentima koji se nađu u situaciji da zbog obiteljskih razloga moraju prekinuti studiranje na način da im omogućimo odgodu studija, kako bi i nakon nekoliko godina mogli nastaviti svoje obrazovanje, rekla je Jurković.


Nazočnima se obratio i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, koji je rekao kako često sudjeluje u raspravama o temama rodne ravnopravnosti.



– Kada je ta tema u pitanju mogu reći da u Primorsko-goranskoj županiji kucate na otvorena vrata. Puno radimo kako bismo ispravili nejednakosti u obrazovanju u pogledu rodnih stereotipa, a jedan od primjera je i projekt koji se provodi u srednjim školama naziva Škola u zajednici (ŠIZ).


Puno zainteresiranih za riječki Građanski odgoj


Nastojimo da obrazovni sustav jednako tretira oba spola i primjećujemo da je sve više žena u STEM području, jer je to područje budućnosti, gdje je najmanje nezaposlenih.


U Upravi PGŽ-a zaposleno je 70 posto žena, većina naših pročelnika upravo su žene, a moje iskustvo u radu s njima je da odgovorno i savjesno rade svoj posao, rekao je Komadina.



Da bi obrazovanje trebalo biti lišeno stereotipnih očekivanja smatraju i u Gradu Rijeci, koji je prvi počeo s uvođenjem Građanskog odgoja u osnovne škole, za koji je zainteresirano sve više hrvatskih škola.


– Građanski odgoj sigurno pomaže u otklanjanju rodnih stereotipa. Grad Rijeka aktivno podupire jednakost i ravnopravnost spolova, posebice kroz sustav odgoja i obrazovanja.


Također, od kraja siječnja prošle godine, u svim osnovnim školama kojima je osnivač, Grad Rijeka osigurao je dostupnost besplatnih higijenskih uložaka za djevojčice, rekla je Lana Golob, viša savjetnica – koordinatorica za programe Odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke.


Osobni primjer Rajke Jurdana- Šepić


U panel raspravi sudjelovala je i dekanica riječkog Fakulteta za fiziku Rajka Jurdana-Šepić, koja je došla dati osobni primjer kojim ruši rodni stereotip kako su samo muškarci zainteresirani za fiziku.



“Na našem Fakultetu 60 posto čine studentice i zaposlenice, a žena imamo i u Upravi te su voditeljice studija. Očito ipak nešto dobro radimo i u fizici i tu poruku želimo prenijeti i na mlađe naraštaje”, rekla je Jurdana-Šepić, dok je Sven Maričić, profesor naTehničkom fakultetu u Puli i Medicinskom fakultetu u Rijeci, istaknuo kako je oduševljen što je u 99 posto start-upova koje je proveo bio podjednak broja žena i muškaraca.


Direktorica Ljudskih resursa za Rafinerije, marketing i funkcije INA-e Lovorka Lučić istaknula je kako INA potiče ljude, bez obzira na rodnu pripadnost, koji imaju afiniteta za poslove u ovoj tvrtki da idu u tom smjeru.


“Dajemo punu podršku ženama i mladim djevojkama, ali smo mišljenja da i lokalna zajednica i gospodarstvo trebaju to podržati, primjerice kroz stipendiranje.


U INA-i nema toga što žena ne može, mi čak imamo puno više žena inženjerki nego muškaraca. Potrebno je samo da imaju znanje i volju, nije važan spol i neka se trude”, rekla je Lučić, dok je Martina Pejić, direktorica operativne podrške u Končar – Inženjeringu, istaknula kako se trendovi mijenjaju, pa energetiku sve češće biraju i žene.


“Čak su miješani timovi, u kojima su i žene i muškarci, uspješniji u poslu i daju puno bolje rezultate. Mi se zalažemo za naše djelatnike u tom smislu, pa tako i u jednakosti u plaćama”, istaknula je Pejić.