Stručna misija ATRAC-a

Jadranski centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora prepoznat i izvan regije. Sad je u – Siriji

Bruna Matičić

Foto V. Martinić

Foto V. Martinić



RIJEKA – Nakon posljednje uspješne misije u Libanonu, Jadranski edukativno-istraživački centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora – ATRAC – pozvan je u stručnu misiju u Siriju zbog onečišćenja sirijske obale i mora.


Primorsko-goranski ATRAC na misiju je upućen putem Regionalnog centra na Malti koji su sirijska nadležna tijela zatražila za pomoć u rješavanju onečišćenja koje je uzrokovalo curenje teškog lož ulja iz spremnika najveće sirijske rafinerije u gradu Baniyas te je onečistilo 70-ak kilometara sirijske obale od Banijasa do Latakije.


Na misiju u Siriju otputovao je ravnatelj ATRAC-a Vedran Martinić, i to samo jedan dan nakon što je Izrael početkom prosinca izveo zračni napad na Latakiju, glavnu sirijsku luku. Uzme li se u obzir stanje u Siriji, misija zasigurno nije bila jednostavna, no uspješno je izvršena. Prema riječima Martinića, gospodarska je situacija u Siriji veoma teška te se ne ulaže u održavanje postojećih terminala i industrije, dok je cijela država pod sankcijama i nisu im dostupni potrebni resursi za održavanje postrojenja. Ipak, zadatak utvrđivanja razmjera onečišćenja, pružanja savjetodavne usluge i pomoći sirijskoj vlasti u odabiru daljnjih koraka intervencije kako bi se obala što prije dovela u prvotno stanje, uspješno je obavljen.




– Glavni cilj misije je uputiti nadležne sirijske institucije u najprihvatljivije postupke uklanjanja preostalog onečišćenja na obali te dati preporuke za preventivne mjere i postupke reagiranja u slučajevima onečišćenja tako velikih razmjera. Termoelektrana u Banijasu je, nažalost, potencijalni izvor novih velikih onečišćenja. Onečišćenja »ne prepoznaju« državne granice tako je prijetnja po susjedne države i Sredozemno more i nadalje prisutna, rekao je Martinić.



Za kraj, dodaje da je odlazak u misiju u Siriju veliko priznanje za ovaj centar koji je Primorsko-goranska županija osnovala s ciljem unaprjeđenja sustava pripravnosti i reagiranja na iznenadna onečišćenja morskog okoliša na Jadranu.


– Nakon misije u Libanonu i održanih edukacija u Tunisu ove godine, misija u Siriju potvrđuje da je ATRAC prepoznat i izvan jadranske regije, zaključuje.


Nove spoznaje


Dvotjedna misija u Libanonu u ožujku ove godine za ATRAC je bila prva daleka misija, jer su prije nje uglavnom djelovali na Jadranu, a na nju su bili upućeni kao potpisnici ugovora s Regionalnim centrom za reakciju na onečišćenja mora u Sredozemnom moru (REMPEC) koji djeluje u sklopu Međunarodne pomorske organizacije (IMO) i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). Osim sudjelovanja u jednoj zaista opsežnoj, složenoj i izazovnoj operaciji otklanjanja onečišćenja, važnost ove misije za ATRAC očituje se i u suradnji s najpoznatijom svjetskom organizacijom UN-a i pripadajućim programima i tijelima u njezinu sustavu, a iz nje su se u Hrvatsku vratili puni dojmova, novog iskustva i spoznaja koje su počeli primjenjivati i u našim prostorima.