Foto Sergej Drechsler
Na postamentima su izložene fotografije članice HTDR-a Mirjane Lončar koje je snimila svojom kamerom godinu dana prije katastrofalnog potresa
povezane vijesti
Izložbom »Arheološka nalazišta i povijesni lokaliteti istočne Turske«, otvorenom na postamentima na Korzu, gdje se može razgledati do 27. rujna, započelo je četvrto izdanje Tur festa, manifestacije koja se održava u jubilarnoj 100. obljetnici osnutka Republike Turske, a koju vodi Hrvatsko-tursko društvo Rijeka (HTDR).
Fotografske zabiješke
Festival i izložbu otvorili su predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka dr. Vedran Obućina, direktor Turskog kulturnog centra Yunus Emre Fuat Korkmaz, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić i voditeljica Odsjeka za kulturu Grada Rijeke Plamena Šarlija.
Otvorenju izložbe nazočili su i Ahmed Hamdi Şuşoğlu, savjetnik za vjerska pitanja, te Irfan Cirit, savjetnik Ministarstva unutarnjih poslova Republike Turske iz Veleposlanstva Republike Turske, kao i Bari Ahmedi, predsjednik Zajednice Turaka u Hrvatskoj.
Autorica fotografija i članica HTDR-a Mirjana Lončar snimila je svojom kamerom 113 izložbenih fotografija godinu dana prije katastrofalnog potresa u veljači 2023. godine.
– Fotografske zabilješke prikazuju najstarija civilizacijska arheološka nalazišta i povijesne lokalitete u regiji istočne Turske koja je bila dijelom drevne Mezopotamije, područja u jugozapadnoj Aziji između rijeka Eufrat i Tigris.
Riječ je o povjesno vrijednom, vrlo starom, ali sačuvanom području Turske. Moram reći kako je bilo fascinantno hodati po povijesti.
Posebice je zanimljiv najstariji dio, Göbekli Tepe, arheološki lokalitet mezolitičkog svetišta na brdu u jugoistočnoj Anatoliji, star oko dvanaest tisuća godina, koji se smatra i nultom točkom civilizacije.
Zanimljive su i fascinantne kuće od blata izgrađene poput košnica, koje zadržavaju svoju temperaturu, u kojima još uvijek živi domicilno stanovništvo.
Mnoga područja tog dijela pod zaštitom su UNESCO-a, posebice Mardin, a sve skupa je jedan zanimljiv zapis vrijedne povijesti toga kraja.
Jako puno mozaika, pa i gradova, potopljeno je kada se gradila brana, rekla je Lončar.
Izložba je pripremljena dvojezično, na hrvatskom i engleskom jeziku, kako bi bila dostupna i turistiima i posjetiteljima Rijeke i Primorsko-goranske županije. Urednice izložbe i autorice tekstova izložbe i pratećeg kataloga su Esma Halepović Đečević i Tea Perinčić.
Bogata nalazišta
Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić istaknula je kako je riječ o zanimljivoj izložbi koja pokazuje ljepote Turske, mjesta bogatih nalazišta koja kriju povijest i legende. Riječani i turisti sigurno će se zapitati o povezanosti povijesti, kulture i religije, rekla je Medarić.
Ovogodišnji Tur fest nastavlja se u utorak, 19. rujna, kada će u Gradskoj vijećnici u Rijeci biti održano tematsko predavanje koje prati izložbu, pod nazivom »Od Göbekli Tepea do drevnih civilizacija – arheologija i stara povijest istočne Turske«.
Predavači su dr. sc. Feđa Milivojević i doc. dr. sc. Goran Bilogrivić, turski gostujući predavač te moderator dr. sc. Vedran Obućina.
Predavači će svojim arheološkim i povijesnim osvrtima približiti drevni svijet i osvit civilizacije istočne Turske. Interesu za izložbu i predavanje zasigurno će pridonijeti još svježa sjećanja na potresne scene katastrofalnog potresa, kada je solidarnost sa stradalim prijateljskim narodom među prvim državama tada pokazala Republika Hrvatska slanjem spasilačkih ekipa te materijalne i financijske pomoći.
Posebna zanimljivost izložbe je činjenica da su lokaliteti koji su predmet izložbe potresom neznatno ili potpuno neoštećeni i otvoreni su za javnost.
Kulturni centar
Koncertom poznate turske pijanistice Tutu Aydınoğlu u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka, 26. rujna u 19.30 sati završit će program ovogodišnjeg Tur festa.
Suorganizator Tur festa je Turski kulturni centar Yunus Emre, uz pokroviteljstvo i financijsku potporu Veleposlanstva Republike Turske u Republici Hrvatskoj, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije.