FILATELIJA

Izložba koverti koje pričaju povijest Rijeke i okolice

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Izložba Filatelističko-numizmatičkog društva otvorena je u prostorijama riječke UABA-e



Udruga antifašističkih borca i antifašista grada Rijeke otvorila je u svojim prostorijama u Demetrovoj ulici 6. filatelističku izložbu prigodnih koverti.


Izložba se organizira u okviru obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke od fašizma i obuhvaća prigodne koverte koje je izdalo Filatelističko-numizmatičko društvo Rijeka (FND) u povodu obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke, ali i niza značajnih događanja na području Rijeke i okolice, poput Velike nagrade Jugoslavije na Grobniku, 700. obljetnice Trsatskog svetišta i slično. Autori izložbe su Ivan Martinaš i Sergio Krištafor.


Dogodine jubilej


– Ovo je sad već postala tradicija naše Udruge, pa tako drugu godinu zaredom organiziramo prigodnu filatelističku izložbu, koja se dijelom dotiče programa obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke, ali i čitavog niza događaja vezanih uz povijest Rijeke i okolice.




Izložba prikazuje prigodne omotnice ili kako ih mi zovemo – kuverte, koje se izdaju u povodu različitih događanja, a uz prigodnu omotnicu, tiskan je i prigodan žig, dok su poštanske marke uobičajene, rekao je Vojko Obersnel, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke.


Foto Sergej Drechsler


Obersnel je dodao kako se među izloženim omotnicama nalazi i nekoliko njih izdanih u povodu različitih godišnjica oslobođenja Rijeke, pa se nada kako će jedna takva biti izdana i sljedeće godine, kada se obilježava osamdeset godina od oslobođenja Rijeke od fašizma.


Potpredsjednik riječke UABA-e i ujedno tajnik Filatelističko-numizmatičkog društva Rijeka Karlo Rađenović istaknuo je kako ovo Društvo godišnje izdaje dvije prigodne omotnice u povodu nekog događanja, sportskog, kulturnog, vjerskog, političkog.


Problem članstva


– Svaka omotnica ima grafički dizajn i prigodan žig, vezan uz događaj kojem je posvećena. Događaji su različiti, pa ih tako ima i onih vezanih uz željeznicu, uz obljetnice oslobođenja Rijeke, motoutrke na Grobniku i brojne druge važne događaje.


Također, svaka omotnica ima i redni broj, od jedan nadalje, a s izdavanjem smo počeli odmah poslije Drugog svjetskog rata. Inače je Filatelističko-numizmatičko društvo Rijeka jedno od najstarijih hrvatskih društava te vrste, osnovano prije sedamdesetak godina, a danas je među značajnijima i jačima u Hrvatskoj, odmah nakon zagrebačkog, rekao je Rađenović.


Dodao je kako Društvo ima problem sa sve manjim brojem članova, jer je većina njih u poznijim godinama, a mladi i nisu baš nešto zainteresirani za marke i omotnice kao što je to bilo u nekim davnijim vremenima.