Uoči 30. obljetnice

Izabran novi predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka

Portal Novi list

Saša Ostojić

Saša Ostojić



Na izmaku godine, 28.12., 2024, u Rijeci je održana Izborna skupština Hrvatsko – turskog društva Rijeka, koja je obilježila ulazak Društva u obljetničku, 30. godinu njegovog djelovanja. Osnovano u studenom 1995. godine, Društvo je tijekom tri desetljeća postojanja kontinuirano radilo na jačanju kulturnih, znanstvenih, gospodarskih i društvenih veza između Hrvatske i Turske.


Ova izborna godina donijela je niz promjena, uključujući i nova imenovanja. Jednoglasnom odlukom članova, za novog predsjednika Društva izabran je prof. dr. sc. Saša Ostojić, istaknuti sveučilišni profesor s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.


Njegov sveukupni kontinuirani angažman na povezivanju akademske zajednice i društvenog djelovanja, prepoznat je i najvišim državnim nagradama za pedagoški rad i promociju znanosti, kojih je laureat. Uz to, nositelj je i Nagrade Grada Rijeke, što svjedoči o njegovom trajnom i širokom doprinosu akademskim i društvenim vrijednostima u zajednici.




Profesor Ostojić istaknuo se i u radu Hrvatsko-turskog društva Rijeka – od samog osnutka 1995. godine kao istinski vizionar, doprinoseći kao predani suradnik njegovom razvoju kroz proteklo vrijeme.


Naglašeno je i njegovo sudjelovanje u pripremi recentno publicirane monografije „Crveni polumjesec u Rijeci“, koja dokumentira povijesne veze i humanitarni doprinos turske zajednice u Hrvatskoj.



Na skupštini je predstavljeno i izvješće dosadašnjeg predsjednika, dr. sc. Vedrana Obućine, koji je Društvo uspješno vodio od studenog 2022. godine, te je usvojen i novi statut. Uz izbor predsjednika, formiran je i novi Upravni odbor, uključujući dva dopredsjednika (Vedran Obućina i Igor Vlajnić) – čime je osigurana stabilna i inovativna upravljačka struktura.


Prilikom preuzimanja dužnosti, prof. dr. sc. Ostojić održao je nadahnut govor, u kojem je zahvalio na ukazanom povjerenju i istaknuo važnost očuvanja tradicije, uključujući i nasljeđe prvog predsjednika Društva, prof. dr. sc. Ante Simonića.


Posebno je naglasio i doprinos drugih istaknutih članova i simpatizera Društva, poput mr. sc. Esme Halepović Đečević, doc. dr. sc. Gordane Nikolić i gospođe Mirjane Banić, koji su svojim radom dali puni smisao postojanju ovakvih udruga.


„Naš zadatak je, kroz civilne inicijative i djelovanje nevladinih organizacija poput Hrvatsko-turskog društva prijateljstva, otvarati prostore međukulturalne razmjene i stvarati čvrste temelje za nove zajedničke vrijednosti,“ istaknuo je prof. Ostojić.


Uz očuvanje tradicije, ukazao je na važnost uvođenja svježih ideja i projekata koji će dodatno osnažiti suradnju između Republike Hrvatske i Republike Turske.


Predstojeća, obljetnička godina bit će obilježena bogatim programom, uključujući svečanu akademiju u Rijeci, razne kulturne događaje te projekte koji će unaprijediti razumijevanje i suradnju dviju država.


U tom duhu, već su ostvareni značajni iskoraci u promociji hrvatske kulture u Turskoj, poput panela u Istanbulu posvećenog 150. obljetnici rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, gdje je predstavljena važnost njezine književnosti u kontekstu turskih prijevoda.


Tijekom 2025. godine, planiraju se daljnji koraci u jačanju suradnje, uključujući predstavljanje Predsjednika i novog vodstva Društva veleposlanici Republike Turske u Hrvatskoj, Nj. E. Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş, kao i posjet Turskom kulturnom centru „Institut Yunus Emre“ u Zagrebu – na čelu s direktorom, Fuatom Korkmazom.


Ova institucija, posvećena promociji turske kulture i jezika, također predstavlja ključnu platformu za produbljivanje hrvatsko-turskih odnosa i kvalitetno predstavljanje i Hrvatske u Turskoj.