PGS

Ivaniš: Beroš ne može reformirati zdravstvo. Podržavljenje bolnica potpuna kriva ideja

Barbara Čalušić

Nikola Ivaniš i Franjo Butorac / Foto: V. KARUZA

Nikola Ivaniš i Franjo Butorac / Foto: V. KARUZA



RIJEKA – PGS-ovci Nikola Ivaniš i Franjo Butorac smatraju kako se najavljeno “podržavljenje” županijskih bolnica ne može smatrati reformom, a kao krivca za njihove eventualne gubitke, vide upravo Ministarstvo zdravstva.


– Disfunkcionalno zdravstvo kojim ministar Beroš nije zadovoljan je zdravstvo kojim u dva mandata upravlja Vlada Andreja Plenkovića koja nije učinila ništa kako bi to zdravstvo učinila funkcionalnim.


Sada ministar najavljuje reforme, a ja postavljam pitanje gdje hrvatski građanin može otići i vidjeti kako izgleda reforma zdravstva 2023. godine.




Ovo je najavljeno kao reforma, a od reforme imamo samo upis vlasništva, dakle to nije reforma.


Zdravstvo je izuzetno kompliciran, velik i skup sustav. Reformirat ga se ne može idejama čovjeka koji za to područje nije učinio ništa.


Kao regionalna stranka, mislimo upravo suprotno: sedam kliničkih bolnica koje su sad u vlasništvu države, trebalo bi organizirati na način da se u upravljanje kliničkih bolničkih centara službeno uvrste lokalna samouprava i županije.


Tada bi te bolnice radile bolje. Potpuno suprotno, ministar spominje ako netko želi zadržati opću bolnicu, neka onda preuzme i njezine gubitke, a da nije učinio ništa da vidi zašto nastaju ti dugovi, iako je Ministarstvo zdravstva također odgovorno.


Sve naše zdravstvene ustanove u Primorsko-goranskoj županiji trebaju i moraju ostati županijske i naše, jer država u njihovo stvaranje nije uložila ništa, a kad kaže da ih financira, zapravo ih financira našim novcem koji se iz stope za zdravstvo odlazi u državnu blagajnu, ističe Ivaniš koji je na konferenciji za novinare najavio kako će PGS na prvoj sljedećoj sjednici Županijske skupštine temu reforme zdravstva uvrstiti kao točku dnevnoga reda “pa da vidimo što o tome misle sve političke opcije”.


Franjo Butorac je podsjetio da je slična kampanja provedena početkom devedestih nad imovinom tadašnjih općina, a najrječitiji primjer bilo je upisivanje vlasništva škola i kulturnih ustanova kao vlasništvo tadašnje Općine Rijeka.


– Svjedoci smo državne pohlepe u kojoj bi država htjela ugrabiti sve bolnice i pretvoriti ih u državne bez ikakvog kriterija.


Ministar kaže da je naš bolnički sustav trenutno disfunkcionalan, a ministar je već niz godina.


Čovjek koji je nesposoban obavljati svoj posao hvali se s velikom reformom u kojoj će bolnice postati državne jer ih treba staviti na noge. Imate osjećaj da čovjek govori o nečemu što mu je potpuno strano.


Način na koji Beroš o tome govori je katastrofalan pa tako kaže da se neće nužno mijenjati svi ravnatelji, dakle neće se mijenjati oni koji su podobni, smatra Butorac koji upozorava da je kad se izuzme Zagreb, čak 70 posto hrvatskih bolnica smješteno na granici nekadašnje Vojne krajine i do danas su te bolnice opstale te niti jedna nije pretvorena u specijalnu bolnicu ili ustanovu za palijativnu skrb kojih kronično nedostaje.


– Beroševa ideja da će on to riješiti stavljanjem pod državnu kapu, može se opisati samo kako Mali Ivica zamišlja reformu zdravstva, rekao je Butorac podsjećajući kako je PGŽ iz svojih izvornih sredstava dosad izdvojila preko 200 milijuna kuna samo za Thalassotherapije u Opatiji i Crikvenici.