Iva Rinčić i Iva Florjančić
U osnovi bivša direktorica traži javnu ispriku jer joj nije isplaćena ugovorena otpremnina koju sudskim putem želi naplatiti, drži Iva Rinčić
povezane vijesti
Nezavisna gradska vijećnica Iva Rinčić na posljednjoj je sjednici Gradskog vijeća Rijeke izjavila da je bivša direktorica Atletskog kluba Kvarner dala otkaz iz osobno uvjetovanih razloga i da joj je isplaćena otpremnina od 20.000 eura.
Rinčić: Bivšoj direktorici AK Kvarner isplatili veliku otpremninu, a radnicima kasnila plaća
– Radnicima je kasnila plaća, a direktorica je nakon toga postala direktorica Zameta. Znate li nešto o toj rošadi, postavila je pitanje Rinčić gradonačelniku Marku Filipoviću, o čemu smo izvijestili OVDJE.
Florjančić: Očekujem ispriku za ove neistine
Uslijedio je odgovor Ive Florjančić, koja je rekla da je Rinčić izgovorila niz neistina o njoj, te da od gradske vijećnice očekuje javnu ispriku.
Iva Florjančič: ‘Vijećnica Rinčić iznijela je niz neistina i od nje očekujem javnu ispriku’
– Prisiljena sam reagirati i javno reći da je vijećnica Rinčić izrekla niz neistinitih i neprovjerenih informacija kojima je nanijela veliku štetu meni, mojoj obitelji, Atletskom klubu Kvarner i Rukometnom klubu Zamet.
Nije istina da sam dobila otpremninu, a kamoli 20.000 eura otpremnine, od Atletskog kluba Kvarner, iako za to postoji zakonska osnova budući da sam devet godina bila zaposlenica kluba.
Nije istina da plaće za lipanj radnicima nisu na vrijeme isplaćene zbog mene, već zbog nepripremljenosti sadašnje Uprave Kvarnera, koja nije na vrijeme sazvala izvanrednu izbornu skupštinu kluba i imenovala osobe za zastupanje, koje su prema Statutu kluba predsjednik, jedan od potpredsjednika i direktor kluba, iako za odugovlačenje i imenovanje nove Uprave nije bilo nikakve potrebe.
Primopredaja kluba je proces koji ima zakonske regulative koje treba poštovati, a zbog razilaženja u stavovima i mišljenjima te želje za brzom promjenom i brzom primopredajom kluba, klub se našao u situaciji da nije imao tko potpisati plaće. U vrijeme mojeg odlaska iz Kvarnera klub je bio financijski osiguran za čitavo ljeto, plaće su bile osigurane, a novca je na računu bilo za apsolutno sve programe, rekla je među ostalim Florjančić.
O njenoj reakciji opširnije smo pisali OVDJE.
Javni odgovor Ive Rinčić
Danas je uslijedila reakcija Ive Rinčić, koja je odlučila ponuditi svoj javni odgovor, ali ne i javnu ispriku bivšoj direktorici AK Kvarnera.
“Kao vijećnica Gradskog vijeća Grada Rijeke, u sklopu aktualnog sata 23. sjednice Gradskog vijeća gradonačelniku sam postavila pitanje, nakon čega je uslijedio niz reakcija različitih struktura povezanih s vladajućom političkom opcijom u Gradu Rijeci.
Zanimalo me je zna li gradonačelnik nešto više o tome da je sad već bivša direktorica Atletskog kluba Kvarner iz Kluba otišla nakon tzv. osobno uvjetovanog otkaza, kao i o iznosu otpremnine primjerenije visoko profitabilnim firmama, nego lokalnim sportskim klubovima ili udrugama.
Ujedno su me zanimali razlozi žurne ostavke većine članova Izvršnog odbora nakon izglasavanja otpremnine, a zaključno sam postavila pitanje o okolnostima prelaska direktorice u upravu RK Zamet.
Na to su pitanje uslijedile ozbiljne reakcije, prvo posredno, a potom i direktno obraćanje bivše direktorice vrlo zanimljivim mailom. U konačnici i njenim javnim reagiranjem i zahtjevom na naslovnici subotnjeg Novog lista da se ispričam osobi koju nisam ni imenovala.
Uvodno sam na aktualnom satu navela da AK Kvarner nije gradski klub, ali mu Grad iz proračuna dodjeljuje značajna sredstva (lani preko 500.000,00 kn). Način upravljanja i trošenje javnih sredstava i jesu bili jedini povod mog pitanja.
“Nije ipak spomenula presudnu činjenicu”
Bivša direktorica traži ispriku zbog neistinite tvrdnje o isplati otpremnine od 20.000 €. Izjavu sam temeljila na Zapisniku sjednice Izvršnog odbora od 7. lipnja 2023. godine, prvenstveno problematizirajući visinu otpremnine, pri čemu nisam mogla znati da otpremnina nije isplaćena u ugovorenom roku od 7 dana.
U svom žestokom reagiranju, bivša direktorica nije ipak spomenula presudnu činjenicu da sudskim putem potražuje isplatu otpremnine.
Otpremnina dakle nije ni izmišljena, ni fiktivna, niti je se bivša direktorica odrekla, riječ je o stvarnom potraživanju koje se nastoji naplatiti sudskim putem.
Da naknadno nisam utvrdila da je bivša direktorica protiv svog bivšeg poslodavca pokrenula sudski postupak isplate otpremnine, tada bi prostora za ispriku bilo.
Izneseni podaci o financijskom stanju kluba temelje se na Izvještaju o prihodima i rashodima neprofitnih organizacija i Zapisniku Izvršnog odbora, gdje stoji da je na dan donošenja odluke o isplati otpremnine na računu kluba bilo 42.652,41 EUR, a na podračunu projekta EU FINHANCE 9.001,98 EUR.
“Takva otpremnina ugrožava financije kluba”
S obzirom na navedeno, činjenica je da takva otpremnina ugrožava financijske sposobnosti kluba, a nagli odlazak uprave utjecao je i na isplatu plaća.
Ujedno me zanimalo iz kojih je sredstava bivša uprava u trenutku donošenja odluke planirala isplatu – članarine, javni izvori financiranja sporta, donacije ili nešto četvrto?
Bivša direktorica AK Kvarner, koja više nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti, nekoliko tjedana kasnije postaje članica Uprave RK Zameta i preuzima drugu upravljačku funkciju ili kako mediji navode, ‘dugogodišnja direktorica AK Kvarnera u praksi bi trebala raditi sličan posao u Zametu’.
Iako me bivša direktorica proziva zbog navodne netočnosti u tvrdnji da je postala direktorica u RK Zamet jer je ona članica uprave, nije riječ o suštinskoj pogrešci.
Funkcije direktorice i članice uprave su upravljačke ili slične funkcije. Narod bi rekao nije šija, nego vrat. Pri tome okolnost da se nova funkcija obavlja volonterski ne mijenja prirodu funkcije jer je ona je i dalje upravljačka.
“Čini se da slijedi pravosudni epilog”
Usput budi rečeno, gradonačelnik na moje pitanje odgovara da insinuiram utjecaj politike. Ne insinuiram, nego propitujem na što kao gradska vijećnica ne samo imam pravo, nego je to moja dužnost i obaveza, posebno imajući u vidu da u klubovima nerijetko sjede članovi baš njegove stranke.
Transparentan i odgovoran način trošenja javnih sredstava, posebno onih namijenjenih sportskim klubovima i njihovim članovima, jest nešto za što ću se uvijek zalagati.
Za kraj bih još dodala da sam i do sada postavljala neugodna pitanja, no ne pamtim da je reakcija bila ovakva. Sudeći po informacijama koja do mene dolaze zadnjih dana, ova priča ne završava mojim pitanjem, te slijedi pravosudni epilog.
U osnovi bivša direktorica traži javnu ispriku jer joj nije isplaćena ugovorena otpremnina koju sudskim putem želi naplatiti i jer više nije direktorica već članica uprave drugog sportskog kluba. Zbog navedenih okolnosti javnu ispriku nemam razloga dati, niti bih je sama tražila.
Konačno, ne mogu se oteti dojmu namjernog skretanja pažnje sa suštinskih problema koje trpi ovaj grad desetljećima, a tiče se zadiranja politike u sve aspekte našeg života, od čistoće i kulture, do sporta i raspolaganja javnim novcem”, reagira Iva Rinčić.