Alen Jugović i prodekan Goran Vukelić
Ovi prestižni projekti dolaze kao kruna višegodišnjeg truda u njegovanju kulture znanosti na fakultetu, kao i ambicije naših znanstvenika da se dokažu na najjačoj pozornici, kaže dekan
povezane vijesti
RIJEKA – Na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci uskoro kreću tri nova projekta iz europskog programa za istraživanje i inovacije Obzor Europa, a u okviru projekata, najavljuje dekan prof.dr. Alen Jugović, tražit će se rješenja za sigurniju plovidbu, računalnu sigurnost u lukama te kruzing industriju otpornu na pandemije.
– Bit će to prilika i za uključivanje studenata u znanstvena istraživanja. Pomorski fakultet u Rijeci je u proteklih nekoliko godina postao prepoznatljiv po velikom broju istraživačkih projekata na kojima su angažirani njegovi znanstvenici. Ta brojka će se u skoro vrijeme dodatno podebljati budući je Pomorski fakultet pred potpisivanjem tri nova projekta. Radi se o projektima iz europskog programa za istraživanje i inovacije Horizon Europe, odnosno Obzor Europa. Program služi ostvarivanju ključnih strateških ciljeva EU vezanih za istraživanje, tehnologijski razvoj i inovacije, a počiva na izvrsnoj znanosti, industrijskoj konkurentnosti i inovativnoj Europi. Drugim riječima, top projekti za top institucije. Ovi prestižni projekti dolaze kao kruna višegodišnjeg truda u njegovanju kulture znanosti na fakultetu, kao i ambicije naših znanstvenika da se dokažu na najjačoj pozornici, kaže dekan.
Riječ je o projektu “Prevention, mitigation, management of infectious diseases on cruise ships and passenger ferries – HEALTHY SAILING”, čija je ukupna vrijednost 27,8 milijuna kuna, a Pomorskom fakultetu će pripasti 808 tisuća kuna. Zatim projekt “Safe navigation – SAFENAV”, čija je ukupna vrijednost 45,2 milijuna kuna, a udio riječkog Pomorskog fakulteta je 2,6 milijuna kuna. Najveću vrijednost, 93,4 milijuna kuna ima projekt “Improved resilience of critical infratsructures against large scale transnational and systemic risks – ATLANTIS”, od čega Pomorskom fakultetu pripada 928 tsiuća kuna.
Voditelj hrvatske istraživačke skupine na projektu “Healthy Sailing” je prodekan za znanstvenoistraživačku djelatnost izv.prof.dr. Goran Vukelić koji ističe da je pandemijom koronavirusa je posebno bila pogođena kruzing industrija.
– Još su nam žive slike putnika i posade zarobljenih na mega kruzerima. Kako se takav scenarij ne bi ponovio, kroz projekt će se probati iznaći rješenja kako smanjiti širenje zaraze na velikim putničkim brodovima. Za to će se koristiti računalni alati, ali i provoditi eksperimenti na brodovima kompanija koje čine projektni konzorcij, objašnjava izv.prof.dr. Vukelić.
Kroz projekt “Safe Navigation” razvit će se i testirati inovativno digitalno rješenje za izbjegavanje sudara brodova koje će se implementirati u navigacijski sustav zapovjedničkog mosta, sve s ciljem povećanja sigurnosti plovidbe i zaštite morskog okoliša. Pored toga razvit će se i rješenja za prepoznavanje i izbjegavanje poluuronjenih objekata i morskih sisavaca na malim dubinama.
– Aktualna svjetska zbivanja su istaknula važnost zaštite ključnih infrastrukturnih objekata od hakerskih napada. Projekt “Atlantis” će zato za cilj imati povećati otpornost i kibernetičku sigurnost ključne infrastrukture u Europi, a riječki znanstvenici će imati fokus na zaštiti lučkih operacija. Vrijednost ovih projekata samo za Pomorski fakultet je preko 4 milijuna kuna što će biti uloženo u unapređenje istraživačkih resursa. Dobit ćemo priliku za rad s uglednim europskim sveučilištima i gospodarstvom, ali i za podizanje prepoznatljivosti fakulteta u okviru europskog istraživačkog prostora. Profitirat će i studenti, posebice doktorskog studija, koji su neizostavno uključeni u istraživačke aktivnosti na fakultetu, zaključuje prodeakan.