Foto Nikola Blagojević
Pomoć za neverbalnu djecu i odrasle osobe
povezane vijesti
Ispred južnog ulaza u novu bolnicu na Sušaku postavljena je komunikacijska ploča, jedan od ključnih alata potpomognute komunikacije. Projekt je realiziran u okviru aktivnosti Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka, uz partnersku podršku Kliničkog bolničkog centra Rijeka.
Ovaj alat osmišljen je kako bi osobama s invaliditetom omogućio jasniju, jednostavniju i učinkovitiju interakciju s okolinom. Ovakve su komunikacijske ploče već postavljene u dva riječka parka i dvije ustanove, a KBC Rijeka je, nakon osječkog KBC-a, prvi u Hrvatskoj s ovim alatom za potpomognutu komunikaciju.
Bolničke putovnice
Pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za kvalitetu, prof. dr. Renata Dobrila Dintinjana, istaknula je kako je komunikacijska ploča alat specijalno dizajniran za neverbalne osobe ili djelomično verbalnu djecu, koji sadrži niz simbola i situacija u kojima djeca mogu iskazati svoje osobne potrebe, kao i svoje emocije, a kojim se olakšava komunikacija, smanjuje tjeskoba i stres te dovodi do inkluzije.
– Simboli na ploči su pažljivo odabrani kako bi pokrili širok spektar situacija u bolničkom okruženju i namijenjeni su ne samo djeci s autizmom i teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, već i svima koji se mogu naći u situaciji da se ne mogu verbalno izraziti, zbog stresa, jezične barijere ili zdravstvenog stanja, rekla je dr. Dobrila Dintinjana.
Podsjetila je na još jedan zajednički projekt KBC-a Rijeka i Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka, a to su bolničke putovnice za osobe s autizmom, uvedene za vrijeme epidemije koronavirusa kao pilot-projekt koji je poznat i priznat diljem Hrvatske i zemalja u regiji.
– KBC Rijeka velikodušno izrađuje ovu putovnicu svim roditeljima diljem Hrvatske koji je zatraže. Bolničke putovnice predstavljaju navigaciju kroz zdravstveni sustav, ali su svakako pomogle zdravstvenim djelatnicima u odnosu s pacijentima i postavile temelje razvoju boljeg zdravstvenog sustava koji se temelji na inkluziji.
Sve je to dio projekta Komunikacijski most, sufinanciran od Zaklade ICF, koji pomaže inkluziji i integraciji. Komunikacijski most pokazuje društvu da je inkluzivnost nužno potrebna jer osvješćuje zajednicu, rekla je dr. Dobrila Dintinjana.
Predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka Lidija Penko istaknula je kako je postavljanje ove ploče samo jedan segment u dugogodišnjoj suradnji Udruge i KBC-a Rijeka koja datira još od davnih dana s Dječjom bolnicom Kantrida i programom rane intervencije djece s autizmom, a u čemu veliku podršku pružaju i Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija.
Edukacija djelatnika
– Nastavno na ovu suradnju Udruga je od Ministarstva zdravstva dobila financiranje trogodišnjeg programa »I ja želim reći gdje me boli« u partnerstvu s KBC-om Rijeka. Kroz ovaj inovativni program zajednički radimo na implementaciji u zdravstveni sustav KBC-a Rijeka komunikacijske knjižice za zdravstvene djelatnike koje omogućuju olakšanu komunikaciju prilikom pregleda i zdravstvenih intervencija, kao i komunikacijske ploče unutar ordinacija i čekaonica, koje olakšavaju interakciju tijekom pregleda i čekanja. Također, u projekt je uključena i edukacija zdravstvenih djelatnika koju je do sada prošlo njih 120, ali se ona nastavlja.
Početkom 2025. godine u planu je i postavljanje dva interaktivna panela u čekaonicama ove bolnice za djecu s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. Ovi paneli u sebi sadrže aplikaciju za potpomognutu komunikaciju koju smo kreirali i izradili posebno za zdravstveno okruženje, rekla je Penko, dodajući kako je ovime KBC Rijeka prva bolnica u Hrvatskoj koja je poduzela tako sveobuhvatan pristup u osiguravanju suvremenih komunikacijskih alata za svoje pacijente s teškoćama u razvoju i posjetitelje.