Tužna socijalna slika

Ispod svakog dostojanstva. Preko 400 ljudi u Rijeci živi s mirovinom manjom od – bijednih 70 eura

Mirjana Grce

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Najveće mirovine, pak, veće od 1.070 eura, primilo je 548 riječkih umirovljenika



RIJEKA – Prema popisu stanovništva provedenom 2021. godine, u Rijeci žive 28.644 osobe starije od 65 godina i oni čine 26,5 posto ukupne populacije grada Rijeke.


Važni kvalitetni podaci


No, koliko u Rijeci živi osoba koje su umirovljenici i kakve su njihove mirovine, koliko Riječana starijih od 65 godina živi od zajamčene minimalne naknade, odnosno od državne socijalne pomoći, a koliko ih živi od nacionalne naknade za starije osobe? O tim pitanjima, i o nekim drugim koja izravno govore o životnom standardu starijih Riječana, razgovarali smo s dr. Karlom Mušković, pročelnicom Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke. Prije svega, dr. Mušković kaže da Grad Rijeka za ove podatke kao izvor koristi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Hrvatski zavod za socijalni rad.




– Naime, kod uvođenja novih prava i/ili novih uvjeta u socijalnom programu Grada, nužno nam je imati što relevantnije podatke – kvalitativne i kvantitativne – jer o tome ovisi i planiranje sredstava u proračunu. Stoga nam je važan barem okvirni, a što je moguće točniji, broj osoba koje ostvaruju nacionalnu naknadu, broj umirovljenika, iznosi mirovina i drugi podaci. U tom kontekstu, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) za siječanj 2023. godine (isplata u veljači 2023.) na području Grada Rijeke evidentirano je 36.596 korisnika mirovina. Od toga, 35.480 korisnika mirovina ostvarenih prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO), 272 korisnika mirovina prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (Zakon o DVO, PS i OSO) i 844 korisnika mirovina prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (ZOHBRD).


Socijalni program


Na dan 31. prosinca 2022., prema podacima HZMO-a, u Rijeci je bilo 126 korisnika nacionalne naknade za starije. Prema podacima Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područni ured Rijeka, na području grada Rijeke je 94 korisnika zajamčene minimalne naknade starijih od 65 godina, analizira dr. Mušković.


Pitali smo u kojem se rasponu kreću mirovine Riječana, i iz odgovora gradskog Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb – čiji je izvor podataka HZMO, no u koje nisu uključeni korisnici mirovina DVO, ZOHBDR i HVO – možemo sumirati da su se mirovine isplaćene u siječnju 2023. za prosinac 2022. godine kretale od onih koje su niže od 70 eura do viših od 1.070 eura. Čak 8.869 umirovljenika primilo je mirovinu u rasponu od manje od 70 eura pa do visine 340 eura. Najveći broj umirovljenika – njih 17.648 – primio je mirovinu u svotama od 340,01 eura do 600 eura, i u toj je skupini najviše, 5.546 umirovljenika, koji su primili mirovinu od 400 do 470 eura, što bi u kunama bilo od 3.012 do 3.539 kuna.


Mirovine u rasponu od 600,01 do 800 eura za prosinac je primilo 6.449 riječkih umirovljenika, a mirovine od 800,01 eura do 1.070 eura primila su 2.083 umirovljenika. Najveće mirovine, veće od 1.070 eura, primilo je 548 riječkih umirovljenika.


Pročelnicu Mušković pitali smo također koliko je starijih građana Rijeke korisnika gradskog socijalnog programa i koji su najčešći oblici pomoći starijima?


– Prema zadnjim podacima, iz siječnja 2023. godine, gradske socijalne pomoći ostvaruje ukupno 1.495 osoba starijih od 65 godina, koje ostvaruju ukupno 3.570 gradskih socijalnih pomoći. Najčešće je riječ o podmirenju troškova stanovanja (najamnina i komunalna naknada u slučaju da su najmoprimci ili troškovi za energente i komunalne usluge u slučaju da su vlasnici stana). Čak 82 posto ostvarenih pomoći iz te je skupine socijalnih pomoći. Slijede novčane pomoći s udjelom oko 11 posto, a u manjoj mjeri pomoć za troškove prijevoza, prehrane, korištenja usluge pomoć u kući ili smještaja u Psihijatrijskoj bolnici Lopača i jednokratne potpore.


Izravna mjesečna pomoć


Na pitanje koje uvjete treba ispunjavati starija osoba da bi ostvarila pravo na izravnu mjesečnu novčanu pomoć Grada Rijeke, pročelnica prije svega upućuje da postoje dvije kategorije mjesečnih novčanih pomoći za svakodnevne životne troškove.


– Jedna je namijenjena umirovljenicima i nije namijenjena isključivo starijim osobama, a druga je namijenjena isključivo osobama starijim od 65 godina bez prihoda. Kako bi dobili tu vrstu potpore, umirovljenici trebaju imati mirovinu nižu od 305 eura ili 2.298,02 kuna (uračunava se i zaštitni dodatak), a osobe starije od 65 godina nikakav osobni prihod. Za obje skupine vrijedi pravilo da ukupni prihodi njihova kućanstva trebaju biti niži od gradskih cenzusa prihoda, te da u vlasništvu ne smiju imati drugu nekretninu, tumači dr. Mušković.


Pitamo i koliko ta pomoć može iznositi za nekog konkretnog umirovljenika, bilo da je samac ili član kućanstva, ili stariju osobu koja prima nacionalnu naknadu za starije osobe, a možda i za one koji nemaju prihode.


Veći cenzus prihoda


– Visina mjesečne novčane pomoći za umirovljenike koji žive u višečlanom kućanstvu iznosi od 40 eura/301,38 kuna, a za umirovljenike koji žive u samačkom kućanstvu također od 40 eura naviše, ovisno o visini njihove osobne mirovine, odnosno u visini razlike između mjesečne mirovine i 305 eura/2.298,02 kuna. Pomoć se uplaćuje na bankovni račun korisnika godinu dana od dana ostvarivanja prava. Visina pomoći za osobe starije od 65 godina bez osobnog prihoda (znači da osoba ne ostvaruje prihod po osnovi rada, mirovine, od imovine ili na koji drugi način u tuzemstvu ili inozemstvu) i one koji su korisnici nacionalne naknade za starije osobe, mjesečno iznosi 50 eura/376,73 kuna (iznos pomoći/potpore određuje se svake godine zaključkom gradonačelnika Grada Rijeke), a uplaćuje se na bankovni račun korisnika godinu dana od dana ostvarivanja prava.


U prosincu 2022. godine ukupno je novčanu pomoć za umirovljenike primalo 395 korisnika, od toga 367 u visini od 200 kuna, a ostalih 28 u visini od minimalno 225 kuna do najviše 1.168 kuna (što je razlika do 1.700 kuna, koliko je iznosio cenzus mirovine). U prosjeku je novčana pomoć iznosila 200 kuna. Time smo osiguravali da nijedan umirovljenik u Rijeci nema mjesečni prihod niži od 1.700 kuna, objasnila je dr. Mušković.


Pročelnicu Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke također pitamo: što 2023. godine, u kojoj nastavljaju rasti elementarni troškovi života, posebno hrana, gradski socijalni program starijim osobama osigurava više nego lani?


– Grad Rijeka je osigurao čak oko 25 posto više sredstava u odnosu na sredstva planirana u 2022. godini, upravo kako bi proširio i uvećao prava socijalno ugroženim osobama. Jedan od najznačajnijih iskoraka je povećanje cenzusa prihoda kućanstva u rasponu od 20 do 50 posto, za ostvarivanje prava prema uvjetu prihoda, što se odnosi i na starije osobe i umirovljenike.


Cenzus za samca iznosio je 2.875 kuna, a od 1. siječnja 2023. godine povećan je za 26,80 posto i iznosi 3.654,23 kuna ili 485 eura. Cenzus za dvočlano kućanstvo povećan je sa 3.625 kuna na 5.462,51 kuna ili 725 eura, odnosno za 50,90 posto, za tročlano je povećan sa 4.875 na 6.592,69 kuna ili 875 eura, odnosno za 34,60 posto, za četveročlano kućanstvo sa 6.250 na 7.642,52 kuna ili 1.015 eura, odnosno za 22,50 posto. Za svakog daljnjeg člana kućanstva cenzus je iznosio 875 kuna, a prema novoj Odluci povećan je za 30 posto i iznosi 150 eura. Važno je istaknuti da je omogućeno ostvarivanje socijalnih pomoći osobama koje ostvaruju nacionalnu naknadu za starije osobe, kao potpuno novoj kategoriji korisnika. Dakle, temeljem toga što su korisnici te naknade, njihovo cjelokupno kućanstvo može ostvarivati pravo na troškove stanovanja (komunalne usluge, troškovi grijanja, najamnina), a osoba može ostvarivati i pravo na mjesečnu novčanu pomoć u iznosu od 50 eura, te ako je samac i jednokratni poklon-bon za kućanski uređaj u iznosu od 135 eura.


Porast broja korisnika


Povećanjem cenzusa za priznavanje prava na novčanu pomoć za svakodnevne troškove umirovljenika za 35 posto, odnosno s dosadašnjih 1.700 kuna na 2.298 kuna ili 305 eura, ta je pomoć postala dostupnija većem broju umirovljenika nego do sada, pa se očekuje porast korisnika te pomoći. Uz to, povećana je i visina najniže mjesečne pomoći za umirovljenike za oko 50 posto (do sada je iznosila 200 kuna), ali i za one najviše, s obzirom da je i cenzus visine mirovine povećan za 35 posto. Povećan je i iznos novčane potpore za starije osobe bez osobnog prihoda za 56 posto (s dosadašnjih 150 kuna na 50 eura).


Skala mirovina u gradu Rijeci


Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke kao izvor za podatke o rasponu kretanja mirovina koristi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Naime, HZMO kreira skalu iznosa mirovina i broja korisnika. U tu skalu nisu uključeni korisnici mirovina DVO, ZOHBDR i HVO, a uključeni su ZOMO korisnici primjenom međunarodnih ugovora, korisnici mirovina koji rade do pola radnog vremena i primaju mirovinu te sve vrste invalidskih mirovina, odnosno svi mirovinski faktori, kaže pročelnica Karla Mušković. Tako su, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, za prosinac 2022. godine i s isplatom u eurima u siječnju 2023. godine, iznosi mirovina i broj korisnika u Gradu Rijeci bili sljedeći: