Završna konferencija

ARCA ADRIATICA Interpretacijski centri, obnovljene barke, radionice… i veliko iskustvo

Marina Kirigin

PGŽ je nedavno aplicirao na novi projekt koji bi značio nastavak Arce Adriatice / Foto M. GRACIN

PGŽ je nedavno aplicirao na novi projekt koji bi značio nastavak Arce Adriatice / Foto M. GRACIN

Glavni je cilj projekta Arca Adriatica razvoj zajedničkog turističkog proizvoda baziranog na načelima društvene i ekološke održivosti kojima se ujedno valorizira, čuva, štiti i promiče bogata pomorska baština pograničnog područja



OPATIJA – Deset strateških dokumenata za definiranje i razvoj novog turističkog proizvoda na pograničnom prostoru temeljenih na pomorskoj baštini, sedam centara izvrsnosti (u Malinskoj, Cesenaticu, Cerviji, Tricase Portu/Bariju, San Benedettu, Venciji i Tkonu), funkcionalna mreža centara izvrsnosti, akademija starih zanata i vještina, 32 radionice starih zanata i vještina na hrvatskoj i talijanskoj obali, pet adaptiranih interperetacijskih centara i jedan na otvorenom u Cerviji, 23 obnovljene male barke i videosnimke obnove, tehnički opis malih barki, 162 turističke markacije, sedam novih promotivnih centara, 20 organiziranih kulturno-turističkih manifestacija – samo su neki od rezultata projekta Arca Adriatica – Zaštita, promocija i turistička valorizacija jadranske pomorske baštine. Dio je to treće prioritetne osi »Okoliš i kulturna baština« programa INTERREG Italija – Hrvatska. Riječ je o projektu čija je provedba započela 2019. godine i traje do konca ove godine i predstavlja svojevrsni nastavak uspješno realiziranih EU projekata Mala barka i Mala barka II – izneseno je na jučer održanoj završnoj konferenciji projekta održanoj u dvorani opatijskog hotela Ambasador.


Od kobilice do pasare


Glavni cilj projekta je razvoj zajedničkog turističkog proizvoda baziranog na načelima društvene i ekološke održivosti kojima se ujedno valorizira, čuva, štiti i promiče bogata pomorska baština pograničnog područja, a ukupna vrijednost projekta je 3,16 milijuna eura, a sufinanciran je od strane Europske komisije iz EU fonda za regionalni razvoj s 2,69 milijuna eura te je na njemu surađivalo deset partnera iz Hrvatske i Italije – PGŽ (vodeći partner) te Općina Malinska – Dubašnica, TZ Kvarnera, Ekomuzej »Kuća o batani«, Općina Cervia, Općina Cesenatico, Mediteranski poljoprivredni institut Bari, Općina San Benedetto del Tronto, Sveučilište Ca Foscari Venecija i Općina Tkon.
– Iza ovog projekta ostalo je jedno veliko iskustvo. Uz obnovu barki, napravljeni su tehnički opisi, snimanja, nacrti… Ono što je dosta značajno je brodograditeljski zanat u drvu, koji, nažalost, polako zamire, i u tom smislu smo vrlo ponosni na Akademiju koju smo uspjeli provesti s Tehničkom školom u Rijeci. Kroz projekt smo opremili radionicu i naši brodograditelji Josip i Loris Rubinić su napravili novu barku prema starim nacrtima. Bila je to prilika da djeca vide kako se ta barka gradi od samog početka – polaganja kobilice pa sve do opremanja. Vjerujem da smo ovim projektom donekle potaknuli interes za ovim zanatskim poslom, no ako sada stanemo opet nismo ništa napravili. Treba stalno »podgrijavati atmosferu« i nastaviti održavati obnovljene barke, rekao je Robert Mohović, predsjednik Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre i jedan od onih koji je bio uključen u gotovo sve hrvatske projektne zadatke Arce Adriatice.


Svojevrsni nastavak


– Sve je počelo još 2015. godine na inicijativu zaljubljenika u pomorsku baštinu s Kvarnera. Projekt je počeo kao Mala barka, nastavljen s Mala barka II (koji je proveden sa slovenskim partnerima) i Arca Adriatica, kao treći projekt – nastavak prva dva u kojeg su prenesena sva najbolja iskustva, a kojeg smo proveli s talijanskim partnerima. Ponosni smo na ono što je projekt ostavio, a to je niz interpretacijskih centara duž čitavog Jadrana, muzeji na otvorenom, obnovljene stare barke, niz pogodnosti koje su na neki način valorizirale našu pomorsku baštinu. Nedavno smo aplicirali na jedan novi projekt koji bi bio svojevrsni nastavak ovih projekata, isto u cilju revitalizacije pomorske baštine, a kroz koji bi se napravila jača prezentacija projekata koje su ostala kao nasljeđe Arce Adriatice. Nadamo se da će aplikacija biti uspješna i da ćemo nastaviti raditi na revitalizaciji pomorske baštine, rekla je Marina Medarić, u ime PGŽ-a.