Foto Vedran Karuza
Početkom 2025. godine dvadesetak sudaca trebalo bi se preseliti u zgradu pored Fine u kojoj je nekad djelovalo državno odvjetništvo
povezane vijesti
RIJEKA – Početkom 2025. godine dvadesetak sudaca Općinskog suda u Rijeci preselit će se iz Sudbene palače u Ulici žrtava fašizma u nove sudnice koje se trenutačno uređuju u Ulici Frana Kurelca, u zgradi pored Fine u kojoj je nekad djelovalo državno odvjetništvo. To je samo dio velikih radova i organizacijskih promjena koje su u tijeku u zgradi Županijskog suda u Rijeci, tzv. Sudbenoj palači, reprezentativnoj secesijskoj građevini, spomeniku kulture i zaštićenom kulturnom dobru.
Na toj je zgradi u tijeku obiman i zahtjevan postupak zamjene drvene stolarije, na cijeloj sjevernoj strani zgrade, replikama prozora koji su izvorno bili ugrađeni na Sudbenoj palači, prema posebnim uvjetima zaštite Konzervatorskog zavoda u Rijeci. Istovremeno se izvode i konzervatorsko-restauratorski radovi na obnovi ulaznih vrata suda, portirnice i drvene stijene vjetrobrana na ulazu suda. Saniran je krov, preuređene su sanitarne prostorije za zaposlenike i stranke te se izvode radovi na postavljanju novog sustava tehničke zaštite. Radi se i na ugradnji lifta koji bi trebali biti dovršeni do sredine prosinca. Time će se ulazak u sud i boravak u njegovim prostorijama učiniti dostupnijim osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti, što je jedan od prioriteta u postupku obnove. Radovi nisu samo estetski već i organizacijski, kako bi se osigurali bolji uvjeti za djelatnike i stranke. Brine se i o energetskoj učinkovitosti zgrade, kako bi sud imao manje račune za klimatizaciju.
Šest lokacija
U zgradi Županijskog suda smještena su 32 suca i nešto više od četrdeset službenika i namještenika Županijskog suda, a suživot u istom prostoru dijele s još 33 suca i osamdesetak službenika i namještenika Općinskog suda u Rijeci. Djelomičnim preseljenjem Općinskog suda poboljšat će se uvjeti rada za suce jednog i drugog suda. Iako je 1981. godine potkrovlje zgrade preuređeno u sudnice, taj prostor više nije adekvatan i ne ispunjava uvjete za rad sudaca koji u tim uvjetima rade već četrdesetak godina. Općinski sud u Rijeci već djeluje na šest lokacija što, sa stajališta organizacije rada, predstavlja pravi izazov. Takva disperzija sudaca po cijelom gradu, stvara ozbiljne probleme u njihovom rada, ne samo zbog stanja u kojem se nalaze prostori u kojem rade, već i s pozicije organizacije cijele infrastrukture koja je nužna da bi se omogućio brz put od početka postupka do njegovog pravomoćnog okončanja.
U nadležnosti Županijskog suda u Rijeci su dva općinska suda, Općinski sud u Crikvenici i Općinski sud u Rijeci. Oni su organizirani na način da Rijeka ima Stalnu službu u Delnicama, s izdvojenim lokacijama Zemljišnoknjižnih odjela u Vrbovskom i Čabru te Stalne službe u Malom Lošinju i Opatiji. Na području Općinskog suda u Crikvenici organizirane su Stalne službe u Krku, Rabu i Senju.
Posjet ministra
Prošli tjedan u posjetu Županijskom sudu bio je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, s kojim je bilo riječi o intenzivnoj kadrovskoj obnovi, jer mnogi suci odlaze u mirovinu. Sastanku su prisustvovali i predsjednici sudova s područja Primorsko-goranske županije, koji su ministra upoznali s aktivnostima na svojim sudovima tijekom proteklog razdoblja, ali i poteškoćama s kojima se susreću. Ministar ih je informirao o mjerama i aktivnostima koje Ministarstvo poduzima u svrhu unapređenja rada i povećanja učinkovitosti sudova.
Kada je riječ o budućim stručnim kadrovima, pridaje se velika pozornost. Potpisan je sporazum o suradnji s Pravnim fakultetom u Sveučilišta u Rijeci, a na Pravnom fakultetu u Rijeci osnovan Alumni klub Pravnog fakulteta s namjerom promicanja suradnje Fakulteta sa sudovima i istaknutim pravnicima u praksi. Sa željom da se suradnja Županijskog suda u Rijeci i Pravnog fakulteta ostvari na najbolji mogući način, predsjednik Županijskog suda dr. sc. Vlado Skorup prihvatio je dužnost predsjednika Vijeća Alumni Kluba Pravnog fakulteta u Rijeci.
– Mislim da je taj oblik suradnje neophodan, jer sucima, ali i svim ostalim pravnicima, pruža još jednu mogućnost usavršavanja kroz razne oblike savjetovanja. Tu su stručne i znanstvene konferencije, okrugli stolovi i ostale aktivnosti tematski i organizacijski prilagođene potrebama sudaca, koji svojom posjećenošću dokazuju u kojoj mjeri je to bilo potrebno, kaže Skorup.
Povijest palače
Povijest Sudbene palače Županijskog suda u Rijeci je zanimljiva. Zgrada izgrađena u periodu secesije, u osnovi je historicistička te kao takva upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nepokretno pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Radovi na gradnji zgrade Županijskog suda u Rijeci počeli su 1904. i trajali su do 1906. godine. Sagrađena je kao nova monumentalna Sudbena palača i zatvor, po projektu mađarskog arhitekta Ferenza Cziglera. Naručitelj ove zgrade bilo je Ministarstvo pravosuđa Kraljevine Mađarske koje je u jednoj zgradi htjelo objediniti sve poslove sudstva u Rijeci u tom vremenu.