Nana Palinić, Kristina Pandža, Velid Đekić i Julija Lozzi Barković / Foto: S. DRECHSLER
Od 19. do 20. svibnja na konferenciji, koja će se održati na Filozofskom fakultetu, sudjelovat će gotovo 70 sudionika
povezane vijesti
RIJEKA – Na Botelu Marina najavljena je 9. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini posvećena temi industrijskog nasljeđa nakon 1945. godine, koju u dvadesetoj godini rada organizira udruga Pro Torpedo.
Konferenciju su najavili Kristina Pandža, Nana Palinić, Julija Lozzi-Barković i Velid Đekić. Od 19. do 20. svibnja na konferenciji, koja će se održati na Filozofskom fakultetu, sudjelovat će gotovo 70 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine s radovima podijeljenim u ukupno devet podtema.
Predsjednica udruge Kristina Pandža izjavila je kako joj je izuzetno drago što se konferencija održava u 20. godini djelovanja udruge te kako se inicijalno trebala održati 2020. no u kontinuitetu su ih omela pandemijska i druga događanja.
– Glavna tema je industrijsko nasljeđe nakon 1945. godine i na temelju toga smo raspisali poziv i prikupljali zainteresirane sudionike. Već dugi niz godina surađujemo i s Filozofskim, ali i s Građevinskim fakultetom te se to gostoprimstvo svakih nekoliko godina izmjenjuje.
Inače nam je praksa da sudionike u sklopu konferencije odvedemo na nekakav izlet, a ove godine koristimo priliku odvesti ih u obnovljeni Art-kvart »Benčić« kako bismo im prezentirali i obnovljenu industrijsku baštinu koju imamo u Rijeci – kazala je Kristina Pandža.
Nana Palinić prisjetila se prethodnih osam konferencija i njihovih tema – torpeda, graditeljske baštine, brodogradnje itd. te istaknula kako je ovo prva konferencija čija je tema posvećena nekom razdoblju.
Detaljnije o samom programu i brojnim gostima, kao i temama kojima se bave u svojim radovima govorila je Julija Lozzi-Barković, a naglasila je kako su ove godine sudionici konferencije većinom iz susjednih država. Program započinje u petak u 9 sati u prostoriji F-006 predavanjem o industrijskom nasljeđu iz doba socijalizma. Već u 10 slijedi druga podtema, utjecaj politike na proces industrijalizacije, a sudionici će još imati priliku slušati o industrijskim gigantima kao nositeljima gospodarskog razvitka, teškoj industriji i elektroindustriji te pionirima poslijeratne industrijske arhitekture. Tu su i predavanja o tekstilnoj i ostaloj industriji, ženama i industriji, radništvu, edukaciji i slobodnom vremenu te poslijeratnoj industrijskoj arhitekturi u kontekstu improvizacije i inovacije, kao i utjecaju industrijske infrastrukture na kulturni krajolik te industrijskom pomorstvu, mornaričkoj i torpednoj baštini.
Organizacija konferencije sufinancirana je sredstvima Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Sveučilišta u Rijeci, Filozofskog fakulteta i Građevinskog fakulteta.