Riječka rafinerija

INA o prosvjedu u Kostreni: Ugovaramo trajno rješenje za curenje nafte – hidrauličku barijeru

Portal Novi list

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza



Građanska inicijativa Čuvari Kvarnerskog zaljeva organizirala je mirni prosvjed ispred glavnog ulaza u INA-inu urinjsku rafineriju kako bi zatražili konkretne odgovore kako se i u kojim rokovima misli zaustaviti curenje nafte u more.



Kostrenjani: Sačuvajmo more


Što o radu pogona na Urinju misle građani koji su se okupili, svjedoče poruke na njihovim transparentima – Nismo znali da imamo nalazište nafte ispod rafinerije, Mediteran kakav nikad nije bio, Opće dobro ispred profita, Profit ubija more i ljude, Sačuvajmo more za buduće generacije, Svi za more, more za sve…




O svemu smo opširnije izvijestili OVDJE.


FOTO/VIDEO Održan mirni prosvjed ispred rafinerije na Urinju: “Curi od 2011. godine i sve je gore”



Stiglo je i reagiranje INA-e na mirni prosvjed Kostrenjana. Ističu da su dugi niz godina posvećeni pronalaženju trajnog rješenja za problem nakupljanja ugljikovodika u krškom podzemlju na lokaciji Rafinerije nafta Rijeka kroz desetljeća proizvodnje.


INA: Pred potpisivanjem smo ugovora


Foto galerija: Prosvjed ispred rafinerije na Urinju Foto: Vedran Karuza


– Trenutačno smo pred potpisivanjem ugovora s kompanijom svjetskog renomea, koja se bavi sanacijama, za inovativno, cjelovito i trajno rješenje – hidrauličku barijeru. Ovaj sustav omogućit će prikupljanje svih ugljikovodika koji su se nakupljali u podzemlju i njihovo kontinuirano vađenje kako ne bi prodirali u more.


INA vjeruje da će ovo cjelovito rješenje, ne samo riješiti postojeći problem, već i spriječiti svaki daljnji prodor ugljikovodika u more iz potencijalno novih incidenata. Implementacija ovog sustava trajat će dvije godine.


Osim dugoročnih mjera, INA provodi i kratkoročne mjere kako bi ublažila trenutačnu situaciju. Kompanija želi postaviti oceanske brane na moru, koje su veće i jače od trenutačnih, kako bi se spriječilo širenje ugljikovodika.


Brane su već nabavljene, no za njihovo postavljanje potrebna je podrška nadležnih tijela kako bi Ini što prije bile izdane potrebne dozvole za gradnju utvrda na pomorskom dobru na koje će se te brane vezati. Ako proces dobivanja dozvola bude išao brzo, brane mogu biti postavljene već do ovog ljeta.


Lokalnu zajednicu upoznat će s planovima


Također, INA će uz 30-tak postojećih, izraditi i nove bušotine unutar same rafinerije koje ciljaju podzemne kaverne u kojima se nakupljaju ugljikovodici. Sve što se na taj način izvuče iz podzemlja, neće završiti u moru.


INA otvoreno razgovara sa svim dionicima o ovoj temi. Idući tjedan sudjelovat ćemo na sjednici Općinskog vijeća Općine Kostrena kako bismo lokalnu zajednicu pobliže upoznali s našim planovima i nastojanjima.


Zahvaljujemo svima na podršci i razumijevanju, poručili su iz INA-e.