Državni arhiv u Rijeci

Hrvatsko-tursko društvo Rijeka održalo tematski skup “Crveni polumjesec u Rijeci”

Sanja Gašpert

Snimio Milan ĐEKIĆ

Snimio Milan ĐEKIĆ

Održana su tematska izlaganja, prigodna izložba arhivskog gradiva te predstavljanje monografije grupe autora o povijesti Crvenog polumjeseca u Rijeci, koja dokumentira bitan povijesni trenutak humanitarnog rada s početka dvadesetog stoljeća u Rijeci



RIJEKA Hrvatsko-tursko društvo Rijeka organiziralo je u Državnom arhivu u Rijeci tematski skup pod nazivom “Crveni polumjesec u Rijeci”, u sklopu kojega su održana tematska izlaganja, prigodna izložba arhivskog gradiva te predstavljanje monografije grupe autora o povijesti Crvenog polumjeseca u Rijeci, koja dokumentira bitan povijesni trenutak humanitarnog rada s početka dvadesetog stoljeća u Rijeci. Uz članove Hrvatsko-turskog društva Rijeka, događanju su nazočili i gosti, među kojima predstavnici Instituta Yunus Emre, turskog Veleposlanstva, Islamske zajednice u Rijeci, Gradskog društva Crvenog križa Rijeka i brojni drugi. Uvodno se nazočnima obratio predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka dr. sc. Vedran Obućina, koji je rekao kako se “danas obilježava Svjetski dan humanista, onih koji humanističkim znanostima i humanosti”. Dodao je kako su upravo humanost i plemenitost dva obilježja Crvenog polumjeseca i Crvenog križa.


Snimio Milan ĐEKIĆ


U sklopu događanja, održana su prigodna predavanja – Zorica Manojlović, dipl. sociolog, arhivska savjetnica DAR-a, govorila je o temi “Odbor dama Crvenog polumjeseca u Rijeci (1912./1913.)”, dr. sc. Klara Volarić predstavila je Crveni polumjesec/Türk Kizilay, dr. sc. Vedran Obućina, novinar, politolog i teolog govorio je o vjeri i humanosti za bolji svijet, a predsjednica Gradskog društva Crvenog križa Rijeka Kim Anić, prof. održala je predavanje pod nazivom “Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka – Zajednica volontera Crvenog križa”. Nakon predavanja i kratke pauze u sklopu koje su se posluživali turski čaj i kava, dopredsjednica Hrvatsko-turskog društva Rijeka mr. sc. Esma Halepović Đečević, dr. med., predstavila je monografiju “Crveni polumjesec u Rijeci”, kojoj je i urednica. Rekla je kako su tekstovi ove monografije nastali u aktualnom trenutku, u vremenu u kojem svjedočimo brojnim humanitarnim krizama u svijetu, a objavljena je povodom ovog tematskog skupa održanog u DAR-u.


Snimio Milan ĐEKIĆ


– Bitan segment bogatih hrvatsko-turskih veza iz prošlosti, koji do sada nije dovoljno prepoznat u javnosti, zahvaljujući Odboru dama Crvenog polumjeseca u Rijeci vraća nas u povijest Rijeke, “Grada koji teče”, “Rijeke humanosti”, stoga je Hrvatsko-tursko društvo Rijeka na pragu tridesete obljetnice djelovanja izdavanjem monografije o djelovanju Crvenog polumjeseca odlučilo je rasvijetliti ovaj značajan dio riječke povijesti, rekla je dr. Halepović Đečević.




Zaključni osvrt o monografiji “Crveni polumjesec u Rijeci” dao je prof. dr. sc. Saša Ostojić, dr. med. s Medicinskog fakulteta u Rijeci, koji je, između ostalog, rekao kako je ova monografija važan prinosnik sustavnom bilježenju hrvatsko-turskih veza iz prošlosti, koje se na riječkom području neraskidivo isprepliću i organizacijama Crvenog križa i polumjeseca.


– Monografija donosi 108 stranica teksta uz šezdeset fotografija strukturiranih u pet integriranih autorskih poglavlja. Predstavlja temeljnu i sveobuhvatnu dopunu vrijednoj građi za buduća istraživanja predmetne teme, objedinjene i sistematizirane na jednom mjestu. Vrijedna publikacija nije samo obnovljeno vrelo povijesnih informacija, nego i suvremeni putokaz kako se ljudi mogu i trebaju organizirati u vremenima pogibelji, i kako zajednički, bez obzira na razlike, mogu premostiti probleme koji ugrožavaju svetost života, poručio je dr. Ostojić.