Foto Vedran Karuza
Za razliku od drugih fondova u regiji, ovaj Fond usmjeren je na povezivanje investicija sa znanstvenim institucijama, s ciljem prijenosa tehnologije iz znanosti u gospodarstvo
povezane vijesti
Uz potporu Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) te Slovenske razvojne i izvozne banke (SID), u suradnji s Europskim investicijskim fondom (EIF) osnovan je Fonda Vesna DeepTech VC.
Za razliku od drugih fondova u regiji, ovaj Fond usmjeren je na povezivanje investicija sa znanstvenim institucijama, s ciljem prijenosa tehnologije iz znanosti u gospodarstvo.
Riječ je o Fondu koji surađuje sa znanstvenim institucijama, pružajući im podršku u financiranju i strukturiranju inovativnih projekata kako bi se osigurala uspješna komercijalizacija na tržištu.
Prikupili značajne iznose
Specijalistica je u Direkciji ulaganja Sektora strategije Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR), Željka Idžan, predstavljajući Fond znanstvenicima Sveučilišta u Rijeci kazala je da se do ideje za njegovo osnivanje došlo iz razloga što takav Fond u regiji nije postojao.
– Prvotna ideja je bila da se udruži više zemalja, ali nitko osim Slovenije i Hrvatske nije izrazio toliku želju i volju odlučili smo se za zajednički Fond za dvije zemlje. Uspjeli smo prikupiti značajne iznose od privatnih ulagatelja.
HBOR je uložio 10 milijuna eura, Slovenska banka jednako toliko, a Europski investicijski fond je udvostručio naše ulaganje i uložio 20 milijuna eura. Obveza je Fonda da se 15 milijuna eura uloži u hrvatske projekte i jednako toliko u slovenske projekte, kazala je Idžan.
Ujedno je najavila nove fondove HBOR-a i to dva nova fonda za zrelije tvrtke koji će se pokrenuti iduće godine.
Fond za visoke tehnologije
Dodajući da fondova poput Vesne DeepTecha u Europi nema puno partner Fonda, Dalibor Marijanović, istaknuo je da je područje transfera tehnologije unutar Europe nedorečeno i slabo je potaknuto.
– Naš Fond ima dvije značajne karakteristike. To je Fond za visoke tehnologije, koje su rezultat dugoročnog istraživanja na fakultetu te za transfer tehnologije, odnosno za suradnju fakulteta s gospodarstvom. Uloga Fonda je stvoriti najbolju praksu u sustavu, istaknuo je Marijanović.
Zadatak je Fonda ulaganje u transfer tehnologije, zaštitu intelektualnog vlasništva i komercijalizaciju istraživačkih projekata u znanstvenoj zajednici Hrvatske i Slovenije – sveučilištima i istraživačkim institucijama.
Fondom će upravljati tvrtka Vesna Venture Capita, a prema riječima Marijanovića Fond raspolaže ukupno s pedesetak milijuna eura, a investicije u projekte realizirat će se kroz narednih pet godina.
Što sve fond nudi?
Fond ulaže u projekte u ranoj fazi razvoja tehnologije, počevši od razvoja prototipa s ulaganjima od 50 tisuća eura u početnoj fazi, 300 tisuća eura za razvoj minimalno funkcionalnog proizvoda ili usluge te do 650 tisuća eura za komercijalizaciju proizvoda ili usluge.
– Kroz te tri faze pokrivamo financijski razvoj od samog tržišta do ideje. Sa svim sveučilištima potpisujemo ili smo u fazi potpisivanja ugovora, a sa Sveučilištem u Rijeci smo u završnoj fazi. Životni vijek Fonda je 10 godina, pet godina investiramo i pet godina izlazimo, odnosno kod projekata koji napreduju naš ćemo udio pretvarati u novac.
Očekujemo da ćemo s pedesetak milijuna eura na kraju doći na 180 milijuna eura, objasnio je Marijanović.
Inovativan iskorak
Vesna Deep Tech VC posebno je zainteresiran za projekte u ICT-u, umjetnoj inteligenciji, biotehnologiji i energetici, a kako je istaknula rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, Fond predstavlja inovativan iskorak na hrvatskom i slovenskom prostoru.
– Koliko god dugo govorili o start upovima, komercijalizaciji istraživanja i naglašavali koliko je važno poticati inovacije i istraživanje činjenica je da inovacije u Hrvatskoj zaostaju i svrstavaju nas u posljednju skupinu Europske komisije.
Još uvijek nemamo klimu, pogotovo financijsku, kako bismo ključni poticaj postigli. Stoga nam se čini da Fond može biti takav jedan trenutak, zaključila je rektorica.