Suvremena tehnologija u HKD-u, ali nema klime / Foto I. Crnković
O razmjerima problema razgovarali smo s ravnateljem Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku Edvinom Liverićem i pročelnikom gradskog Odjela za kulturu Ivanom Šararom
povezane vijesti
Kako vas nije sram?! – samo je jedna, sažeta poruka koju je dobio ravnatelj Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku Edvin Liverić od ljutitog gledatelja koji je jedva izdržao toplinski udar za vrijeme programa u dvorani.
A ne može se drukčije nego toplinskim udarom zvati stanje u dvorani za proljetno-ljetnih mjeseci kada klima ne radi. A klima ne radi zato što je pokvarena.
Pa neka je poprave, mogao bi reći netko tko ima klimu kod kuće i servisirao ju je za nekoliko stotina kuna. E, kada bi to bilo tako jednostavno, ne bi bilo ni ovoga teksta.
Stotine lepeza
Razgovaramo s Liverićem, koji je prvi ravnatelj ove javne ustanove u kulturi osnovane krajem 2017. godine, kada se taj potez riječkih gradskih vlasti činio kao čista afirmacija kulture u tom dijelu grada.
No, naravno, priča o ustanovi je i priča o samostalnosti, a samostalnost osim prava nosi i obaveze, kako ih tumači osnivač.
U konkretnom slučaju ključni je problem, ističe Liverić, to što bi sanacija klimatizacijskog uređaja koštala oko 500.000 kuna, a u Gradu Rijeci smatraju da bi HKD to trebao barem sufinancirati, ako ne i financirati samostalno.
No plastičan je pritom Liverić kada kaže da je u najboljoj godini otkako je ravnateljem HKD-a, a to je bila 2019., ukupan godišnji prihod bio u visini toga iznosa.
– HKD vlastitim sredstvima sigurno ne može financirati takvu kapitalnu investiciju – rezolutan je Liverić.
A čak i tih 500.000 kuna nije iznos koji bi omogućio ugradnju novog klimatizacijskog sustava, već bi dostajao za sanaciju postojećeg. Situacija je sada pomalo i bizarna, kako nam tumači Liverić, s obzirom na to da tu klimu ne može ni upaliti nitko drugi nego čovjek koji stiže iz Stuttgarta.
Pa kada klima ne radi, njeno paljenje je i novi dogovor i novi troškovi za štutgardskog Mr. Wolfa, koji onda dolazi i spašava stvar. No on sada ni to ne može, s obzirom na to da u sustavu treba dosta toga zamijeniti da bi normalno funkcionirao.
Stoga klima ne radi, a publika je, dakako, ljutita. Posljedično HKD nema programe kada je vruće, a u protekloj godini, kaže nam Liverić, to je bilo od svibnja do rujna, dakle pola godine.
– Unutra je plus 40 i ne može se boraviti. Pa netko će doista kolabirati, dobiti infarkt. Ne može se tako raditi. Ove godine smo tako kupili stotine lepeza i davali ih ljudima kao poklone i na ulazu napisali da ustanova nema klimu i da gledatelji ulaze na vlastitu odgovornost – kaže Liverić.
No zadovoljan je on što je zamjenica novog riječkog gradonačelnika Marka Filipovića Sandra Krpan zatražila sastanak s njim i doista se detaljno upoznala sa stanjem u ustanovi, utvrdivši da je ono neodrživo, ali pomaka još uvijek nema.
Kako riješiti problem?
– Ja razumijem da su tu i art-kvart »Benčić« i »Galeb« i sve to, i jasno mi je da nema novaca, ali to je problem koji treba riješiti. Ja ne mogu planirati da pet mjeseci u godini ustanova ne radi, a da hladni pogon ide.
Zato smo i radili Chagalla prošle godine u Galeriji Kortil, jer tamo imamo klimu. I pokrili smo se s tom izložbom, imali smo gotovo 5.000 posjetitelja – kaže Liverić, dodajući da već tri godine vodi bitku s tom klimom, a da ga kada dođe u Grad redovito pitaju koji je njegov problem.
– Pa ja tri godine govorim samo klima, klima! Sve ostalo smo sami financirali – zaključuje Liverić.
Pitamo pročelnika Odjela za kulturu Ivana Šarara je li stav Grada Rijeke da klimu mora financirati sam HKD iz svojih prihoda, odnosno ima li Grad stav o participaciji, i kakvoj, postoji li možda neki model koji se razrađuje.
Pitamo ga i jesu li utvrđeni rokovi, hoće li se išta dogoditi iz perspektive Grada u sljedećem proračunskom razdoblju te što Odjel za kulturu predlaže kao (dugoročno) rješenje problema, ali i što predlaže kao rješenje za prijelazno razdoblje, ako se sljedeće ljeto dočeka u istim okolnostima.
Šararov odgovor prenosimo u cijelosti.
– Stav Odjela za kulturu (odnosno Grada kao osnivača) je da, kao i kod drugih ustanova, financijski sudjeluje u investicijama. Svjesni smo da HKD gubi gotovo četvrtinu potencijalnih godišnjih termina zbog trenutne nemogućnosti klimatiziranja zgrade, u prvom redu velike dvorane.
S obzirom na to da trenutno planiramo proračun za 2022. godinu, cilj nam je svakako osigurati što veći dio sredstava za sanaciju sustava za klimatizaciju.
Do toga bi došlo i ranije, ali ciklus EPK-a, koji je enormno financijski opteretio proračun Odjela i investicijski i programski, nije nam ostavio mogućnost da se riješi i problem klimatizacije u HKD-u – kaže Šarar, zaključujući da misli da je došlo vrijeme da se to riješi.