Rok je 18. veljače

Gradonačelnikov poziv na javnu raspravu: Plan razvoja odredit će sudbinu Rijeke do 2030.

Damir Cupać

Cilj je da Rijeka 2030. godine bude grad visoke kvalitete života, moderan, zelen i čist / Foto Vedran KARUZA

Cilj je da Rijeka 2030. godine bude grad visoke kvalitete života, moderan, zelen i čist / Foto Vedran KARUZA

Plan razvoja predstavlja osnovu za javljanje na čitav niz natječaja iz novog financijskog ciklusa Europske unije



RIJEKA  Gradonačelnik Vojko Obersnel pozvao je sve zainteresirane da se uključe u javnu raspravu o nacrtu prijedloga Plana razvoja Grada Rijeke za razdoblje 2021. – 2027. godine koja za ovaj strateški dokument traje do 18. veljače 2021. godine.


– Ovo je naš drugi ovakav strateški dokument. Prvi smo prihvatili, iako nismo imali zakonsku obvezu, a sada je zakonom propisana obveza gradova da prihvate plan razvoja. Vrijeme trajanja je istovjetno financijskom okviru Europske unije, a plan mora biti usklađen s nacionalnim planom i razvojnim planom Primorsko-goranske županije. Važno je prihvatiti Plan razvoja jer on predstavlja osnovu za javljanje na čitav niz natječaja iz novog financijskog ciklusa EU-a. Znamo da su pred nama lokalni izbori i da ćemo dobiti novoga gradonačelnika i novo Gradsko vijeće. Ipak smo išli na prihvaćanje ovog dokumenta kako bismo stvorili uvjete za sudjelovanje na natječajima za povlačenje europskih sredstava. Novi gradonačelnik i Gradsko vijeće mogu, ako za to bude potrebe, pokrenuti postupak izmjene Plana razvoja, pojasnio je Obersnel.



Postupak izrade Plana razvoja započeo je prije godinu dana i tijekom tog razdoblja održano je 30-ak radionica.




– Iz rasprava je proizašlo određivanje triju izazova koji su dominantno uključeni u Plan razvoja. Prvi izazov su demografske promjene jer smo kao populacija sve stariji, imamo negativan trend kada je riječ o natalitetu i suočeni smo s depopulacijom, odnosno smanjenjem broja stanovnika. Do kraja 2030. godine planiramo zaustaviti negativan prirodni prirast i zadržati broj stanovnika na sadašnjem broju ili ga povećati. Drugi izazov su digitalizacija i globalizacija. Razvoj digitalnih tehnologija u svim segmentima obilježit će sljedeće razdoblje, a dobar dio programa Europske unije vezan je za digitalizaciju. Na tom smo području i dosad bili najuspješniji grad u Hrvatskoj, ali moramo sve napraviti kako bismo se kvalitetno suočili s digitalnim izazovima koji nas očekuju i na razvoju digitalnoga gospodarstva. Treći izazov su klimatske promjene i nužnost održivog upravljanja resursima. Ta problematika nadilazi lokalnu razinu, ali ako svaka lokalna razina vodi o tome računa, onda će i generalni rezultat biti dobar. Cilj je da Rijeka 2030. godine bude grad različitosti i visoke kvalitete života, da bude moderan sveučilišni grad za novo doba, grad koji će biti važno multimodalno prometno čvorište, grad koji će biti pametan, zelen i čist, zaključio je Obersnel.