TRIBINA

Građani Kraljevice rešetali djelatnike Čistoće: Svako otvaranje spremnika naplaćuju kao 30 litara smeća

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Kutija cigareta ili 30 l smeća, elektroničkom ključu svejedno, zabilježit će 30 l smeća



Odvojeno prikupljanje otpada uvedeno je u Kraljevici 5. lipnja, a KD Čistoća jučer je u kraljevičkom Domu kulture i sporta održao javnu tribinu na tu temu, prezentiravši najbitnije podatke, a odgovarali su i na pitanja građana.


Dodijeljeni spremnici


Prezentaciju je održao Edhem Subašić iz KD-a Čistoća, a uz njega su na pitanja odgovarale i Gordana Vidović i Marina Babić Brusić.


Na području Grada Kraljevice su 2.282 korisnika usluge prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, među kojima je 2.166 domaćinstava i 116 poslovnih korisnika.




U Kraljevici je dodijeljeno ukupno 3.533 individualnih spremnika, a na više lokacija postavljeno je i 20 poluukopanih spremnika za otpad.


Kako je znano, u zelene spremnike odlaže se miješani komunalni otpad, u plave papir i karton, a u žute plastična, metalna i višeslojna ambalaža.



U otocima s poluukopanim spremnicima postavljeni su i narančasti spremnici za staklene boce i staklenke. Od rečenog, treba izdvojiti i da se korisnici mogu javiti KD-u Čistoća, ako su im njihovi dodijeljeni individualizirani spremnici premaleni ili preveliki, te ih mogu zamijeniti za veličinu koja će im više odgovarati.


Jer, u novom sustavu naplaćuje se fiksni dio koji iznosi 7,29 eura te odvoz miješanog komunalnog otpada, a prema broju odvoza.


– Kako se miješani komunalni otpad u Kraljevici odvozi jednom tjedno, a jedan odvoz je 1,47 eura, to znači da Kraljevičani koji imaju individualizirane spremnike i sva četiri puta u mjesecu ih iznesu za odvoz, plaćaju 13,17 eura plus PDV.


Korisnici u višestambenim zgradama koji koriste poluukopane spremnike plaćaju 13,15 eura plus PDV po korisniku, što je skoro ista cijena, rekao je Edhem Subašić na prezentaciji.


Korisnici koji koriste poluukopane spremnike dobili su ključ kojim otvaraju spremnik te sustav bilježi svako otvaranje spremnika, bez obzira na količinu odloženog otpada, kao odlaganje vreće miješanog komunalnog otpada zapremnine 30 litara.


Stoga, preporučuje se korisnicima da što veće količine miješanog komunalnog otpada odlažu odjednom, budući da im sustav svako otvaranje bilježi, a onda i naplaćuje, kao odlaganje vreće za miješani otpad od 30 litara.


– Bez obzira bacite li kutiju cigareta ili vreću od 30 litara, sustav u poluukopanom spremnicima će svako otvaranje elektroničkim ključem bilježiti kao odlaganje vreće od 30 litara, rekao je Edhem Subašić.


Fluktuacija radnika


U dijelu u kojem su građani postavljali pitanja, jedan se građanin požalio na to da mu je zbog vjetra otežano iznošenje individualnog spremnika na javnu površinu kako bi ga djelatnici KD Čistoća pokupili.



To jest, mora spremnik pustiti skoro na samoj cesti kako bi ga djelatnici pokupili, no zbog jakog vjetra u Kraljevici moguće je da ga otpuše na cestu.


Stoga ga učvršćuje elastičnom trakom koju radnici KD-a Čistoća ne zakače uvijek natrag na spremnik. U tom kontekstu ga brine tko će biti odgovoran, ako se dogodi da spremnik ošteti nečiji auto.


– Mi radnicima sugeriramo da vrate elastične trake koje korisnici koriste, ali imamo i veliku fluktuaciju radnika. Obučimo jednu ekipu za to, a drugi dan dođe druga koju niste obučili pa oni to ne naprave.


Ako dođe do oštećenja spremnika, ako se spremnik razbije, vi to prijavite KD-u Čistoća i dobit ćete bez naknade novi spremnik. Što se tiče oštećenja tuđe imovine, automobila, prijavite to policiji.


Imat ćete zapisnik i onda isto podnesete prijavu KD-u Čistoća. Onda će naša pravna služba ispuniti papire i predati ih osiguranju te će oni utvrditi hoće li oni pokriti štetu, odgovorio je Edhem Subašić.


Dakle, ako dođe do oštećenja tuđe imovine, kada npr. individualni spremnik otpuše vjetar, osiguranje koje koristi KD Čistoća određuje hoće li ono pokriti štetu ili će to morati učiniti vlasnik individualnog spremnika.


Glomazni otpad i reciklažna dvorišta


Svako kućanstvo može i jednom godišnje bez naknade predati zahtjev za preuzimanje glomaznog i zelenog otpada do tri kubna metra na vlastitoj adresi.


Upute za popunjavanje zahtjeva za odvoz glomaznog otpada nalaze se na mrežnim stranicama KD-a Čistoća Rijeka: www.cistocarijeka.hr.


Nije dopušteno glomazni otpad iznositi na javnu površinu bez prethodnog dogovora s djelatnikom KD-a Čistoća. Za odlaganje glomaznog otpada na nepropisan način predviđene su novčane kazne sukladno odgovarajućim odlukama jedinica lokalne samouprave.


U reciklažnim dvorištima besplatno se zbrinjavaju sve vrste ambalažnog i problematičnog, odnosno opasnog komunalnog otpada, zelenog otpada nastalog uređivanjem vrtova i okućnica te glomaznog i građevnog otpada iz kućanstava.


U Kraljevici još nema reciklažnog dvorišta, a najbliže je u Kostreni – Urinj. Reciklažna dvorišta još se nalaze u Mihačevoj dragi, Ulici Jože Vlahovića, na Pehlinu, u Klani, Podhumu i u Viškovu.