Novi pješački prijelaz u Vukovarskoj ulici riješen je malom komunalnom akcijom / Foto Grad Rijeka
Poziv na predlaganje "malih komunalnih akcija" otvoren je do 28. travnja
povezane vijesti
Grad Rijeka raspisao je javni poziv namijenjen svim građanima za predlaganje projekata uređenja i održavanja komunalne infrastrukture za koje građani smatraju da ih je potrebno provesti na području kvarta, odnosno mjesnog odbora u kojem žive.
Poziv na predlaganje “malih komunalnih akcija” otvoren je do 28. travnja, a svoje prijedloge komunalnih zahvata građani mogu dostaviti u mjesni odbor, osobno ili putem e-maila, također i u Direkciju za mjesnu samoupravu, osobno ili na e-mail: [email protected], kao i putem jednostavnog online obrasca.
Podizanje kvalitete življenja
– Male komunalne akcije zapravo su uređenja komunalne infrastrukture prema neposrednim prijedlozima građana i provode se s ciljem podizanja kvalitete življenja građana na području gradskih kvartova.
Konkretne akcije i projekte predlažu građani, udruge građana, predstavnici stambenih i poslovnih zgrada, vijeća mjesnih odbora i drugi, a realiziraju ih Grad Rijeka i gradska komunalna društva.
Ovo je jedan od financijski najizdašnijih modela praticipativnog budžetiranja, a Grad Rijeka provodi ga od 2004. godine.
Osim kroz predlaganje malih komunalnih akcija, građani mogu sudjelovati u kreiranju proračuna i putem prijave na Riječki program lokalnog partnerstva, putem Edukativne proračunske online igre Proračun(ajme), ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u planiranju i donošenju proračuna ili koristeći obrazac iz Proračuna u malom koji se na objavljuje svake godine, ističu u Gradu Rijeci.
Što se sve može predložiti?
Dodaju kako se predlagati mogu manji komunalni zahvati kao što su izgradnja dječjih igrališta, uređenje zelenih površina, parkirališta, postave autobusnih čekaonica, postave tijela javne rasvjete, sanacija postojećih prometnica, uređenje kolnika, izrada nogostupa, uređenje prometne signalizacije i tehničkih elemenata cesta, sanacija divljih deponija i drugo.
Budući da se radi o manjim investicijskim zahvatima na obnovi postojećih odnosno izgradnji novih objekata komunalne infrastrukture, veliki razvojni zahvati, primjerice izgradnja autobusnog kolodvora, javnih garaža, šetnica, biciklističkih staza, pješačkih mostova, objekata vrtića, škola ili sportskih objekata, izgradnja novih prometnica, asfaltiranje bijelih cesta ili pak izgradnja vodovodne, kanalizacijske ili plinske mreže, ne mogu se financirati kroz male komunalne akcije.
Iz Grada pozivaju građane da budu što konkretniji u svojim prijedlozima, odnosno navedu konkretnu lokaciju za provedbu zahvata.
Općenite prijave kojima se, primjerice, predlaže više parkova, zelenih površina ili dječjih igrališta, nije moguće obraditi. Sve pristigle prijedloge građana analiziraju gradske službe i gradska komunalna društva u smislu moguće izvedivosti, a prioritetne liste projekata za realizaciju formiraju vijeća mjesnih odbora kao neposredni predstavnici građana na određenom području grada.
Kad kreće realizacija?
Obrada pristiglih prijedloga traje od početka svibnja do sredine studenog, a tada se oni obrađeni prijedlozi koji se mogu realizirati dostavljaju vijećima mjesnih odbora.
Vijeća sastavljaju redoslijed realizacije komunalnih akcija s obzirom na financijska sredstva namijenjena pojedinom mjesnom odboru.
U konačnici, plan raspodjele sredstava za prioritetno održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području mjesnih odbora u 2024. godini usvaja Gradsko vijeće.
Građani, udruge građana te ovlašteni predstavnici suvlasnika stambeno-poslovnih objekata svoje prijedloge za uređenje i održavanje objekata komunalne infrastrukture za 2024. godinu mogu uputiti putem jednostavnog online obrasca, putem e-maila [email protected] ili na adresu Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, gradskog vijeća i mjesnu samoupravu, Trpimirova 2/IV (telefon 209-296, 209-297) i u svojem mjesnom odboru putem adresa i e-mailova.