Ilustracija / Foto Marko Gracin
Poziv je otvoren do 29. ožujka
povezane vijesti
Grad Rijeka raspisao je javni poziv namijenjen svim građanima za predlaganje projekata uređenja i održavanja komunalne infrastrukture – malih komunalnih akcija, za koje građani smatraju da ih je potrebno provesti na području kvarta, odnosno mjesnog odbora u kojem žive.
Poziv je otvoren do 29. ožujka, a svoje prijedloge komunalnih zahvata građani mogu dostaviti u mjesni odbor, osobno ili putem e-maila, također i u Upravni odjel za poslove gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu, osobno ili na e-mail: [email protected], kao i putem jednostavnog online obrasca.
– Male komunalne akcije zapravo su uređenja komunalne infrastrukture prema neposrednim prijedlozima građana i provode se s ciljem podizanja kvalitete življenja građana na području gradskih kvartova.
Konkretne akcije i projekte predlažu građani, udruge građana, predstavnici stambenih i poslovnih zgrada, vijeća mjesnih odbora i drugi, a realiziraju ih Grad Rijeka i gradska komunalna društva. Odaziv građana na ovaj javni poziv predstavlja priliku da okoliš u kojem žive usklade sa svojim potrebama, a u gradskom proračunu za to se osiguravaju i potrebna sredstva u iznosu od oko 2,2 milijuna eura svake godine.
Na ovaj način građani ne predlažu samo najznačajnije komunalne projekte za svoj kvart, nego i neposredno sudjeluju u kreiranju gradskog proračuna, odnosno sami određuju na što će se sljedeće godine trošiti dio javnog novca.
Ovo je jedan od financijski najizdašnijih modela praticipativnog budžetiranja, a Grad Rijeka provodi ga od 2004. godine.
Osim kroz predlaganje malih komunalnih akcija, građani mogu sudjelovati u kreiranju proračuna i putem prijave na Riječkog programa lokalnog partnerstva, putem Edukativne proračunske online igre Proračun(ajme), ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u planiranju i donošenju proračuna ili koristeći obrazac iz proračuna u malom, kažu u Gradu Rijeci.
Predlagati se mogu manji komunalni zahvati kao što su uređenje zelenih površina, postava klupa i ograda, dodatno uređenje i opremanje dječjih igrališta te igrališta za igru loptom i rekreaciju, sanacija postojećih prometnica, nogostupa, parkirališta, stubišta i pješačkih staza, uređenje prometne signalizacije, postava autobusnih čekaonica, postava tijela javne rasvjete, sanacija divljih deponija i slično.
Obrada pristiglih prijedloga traje od početka svibnja do sredine studenog, a tada se oni obrađeni prijedlozi koji se mogu realizirati dostavljaju vijećima mjesnih odbora. Vijeća sastavljaju redoslijed realizacije komunalnih akcija s obzirom na financijska sredstva namijenjena pojedinom mjesnom odboru.
U konačnici, plan raspodjele sredstava za prioritetno održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području mjesnih odbora u 2025. godini usvaja Gradsko vijeće.
Za eventualna pojašnjenja i detaljnije informacije građani se mogu obratiti u sjedište svog mjesnog odbora ili Upravnog odjela za poslove gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu putem telefona 209-296, 209-297 i na e-mail adresu: [email protected] i to od ponedjeljka do petka od 8 do 12 sati.