Cilj je da Rijeka 2030. godine bude grad visoke kvalitete života, moderan, zelen i čist / Foto Vedran KARUZA
Prijedlozi se primaju do kraja ožujka, a za njihovu provedbu, koja je predviđena za 2022. godinu, iz gradskog proračuna planira se izdvojiti 16.29 milijuna kuna.
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Kao i proteklih godina, Grad Rijeka otvara poziv građanima da sami predlože poboljšanja za svoj kvart – bio to popravak ceste, uređenje manjih puteva, postavljanje klupa, uređenje javnih površina i manjih parkova, javne rasvjete i slične male komunalne akcije.
U digitalnoj verziji, svoj prijedlog možete dostaviti na e-mail [email protected] ili ispunjavanjem obrasca koji će od sutra, 10. ožujka biti objavljen na www.rijeka.hr. Prijedloge možete poslati i poštom na Direkciju za mjesnu samoupravu, Trpimirova 2/IV, poslati svom mjesnom odboru ili ga donijeti osobno, na navedenu adresu ili svoj mjesni odbor, no iz Grada mole da se osobno što manje dolazi zbog epidemije koronavirusa.
Prijedlozi se primaju do kraja ožujka, a za njihovu provedbu, koja je predviđena za 2022. godinu, iz gradskog proračuna planira se izdvojiti 16.29 milijuna kuna. Dragica Fadljević, ravnateljica Direkcije za mjesnu samoupravu napominje da prijedloge mogu podnijeti građani, udruge građana, ustanove te da prijedlozi budu što konkretniji kako bi se moglo što lakše provjeriti je li ih moguće izvesti.
– Apeliram da što točnije odredite zahvat koji je potreban te što bliže adresu površine koju biste željeli urediti. Konkretizirajte ulicu i kućni broj, nešto što je u blizini. Naravno, može se poslati i više zahtjeva, a molim i da prilikom podnošenja ostavite svoj kontakt, mail ili telefon, kako biste dobili povratnu informaciju, rekla je Fadljević.
Sve pristigle prijedloge građana analizirat će gradske službe i gradska komunalna društva da utvrde je li ih moguće provesti, a s čime bi trebali biti gotovi u rujnu. Prioritetnu listu projekata formirat će vijeća mjesnih odbora, kao neposredni predstavnici građana, u skladu s pripadajućim financijskim sredstvima za svoj mjesni odbor. Na kraju, plan raspodjele sredstava za svaku kalendarsku godinu usvaja Gradsko vijeće. Gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je da je za program Malih komunalnih akcija od 2017. godine, pa do danas, a što uključuje i projekte koji su planirani za realizaciju u ovoj godini, iz proračuna Grada izdvojeno nešto manje od 47 milijuna kuna za ukupno 1567 prijedloga koji su provedeni ili će biti provedeni ove godine.
– Jedini prekid u realizaciji projekta bio je prošle godine, zbog pandemija koronavirusa, tako da je od predviđenih 11.87 milijuna kuna, realizirano 347 tisuća, no ostatak je prebačen u ovu godinu. Tijekom 2021. dakle realiziramo projekte koji su bili predviđeni za prošlu i pripremamo projekte koji će krenuti u 2022. godini, rekao je gradonačelnik. Prosječno se godišnje realizira 360-400 prijedloga, odnosno malih komunalnih akcija, u vrijednosti od oko 11 milijuna kuna. Uz ovaj program, građanima su kao modeli participativnog sudjelovanja u proračunskim sredstvima Grada dostupni i Riječki program lokalnog partnerstva te online igra Proračunajme.