Pilot projekt

Grad Rijeka pokreće besplatni prijevoz onkoloških bolesnika na terapiju, otkriveni svi detalji

Sanja Gašpert

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka dnevno po smjeni onkološku terapiju obavlja između 55 i 60 pacijenata s područja grada Rijeke.



U ponedjeljak, 3. travnja u Rijeci kreće pilot projekt kojim će se osigurati besplatni prijevoz onkoloških bolesnika na terapiju u Klinički bolnički centar Rijeka, točnije od njihovog kućnog ulaza do ulaza u Kliniku za radio terapiju i onkologiju KBC-a Rijeka te povratak kući s terapije.


Partneri Grada Rijeke na ovom projektu su KBC-e Rijeka, Klinika za radio terapiju i onkologiju i Komunalno društvo Autotrolej d.o.o., pa su tako projekt na konferenciji za novinare predstavili zamjenik gradonačelnika Rijeke Goran Palčevski, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković, direktor Komunalnog društva Autotrolej Alberto Kontuš i v.d. predstojnice Klinike za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr. med.


Kako se došlo do ideje?


– Sastavni dio liječenja kada govorimo o malignim bolestima je i terapija, koja može biti medikamentozna i radiološka. Samo prisustvovanje terapiji je dugotrajno, mukotrpno i zahtijeva da se pacijenti dovezu do mjesta terapije, sama terapija često zna biti neugodna i u trenutku izvođenja često i traumatična za osobu, a da ne govorimo i o financijskim aspektima cijele priče.




Zbog toga već neko vrijeme razmišljamo o tome kako tim osobama i njihovim obiteljima olakšati te trenutke. Na jednom od dogovora s kolegama iz platforme Možemo!, pogotovo s Hanom Paleka, došli smo do ideje da se organizira besplatni prijevoz na terapije onkoloških bolesnika koji žive na području grada Rijeke.


Prema podacima kojima raspolažemo, na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka dnevno po smjeni onkološku terapiju obavlja između 55 i 60 pacijenata s područja grada Rijeke.


Nema potrebe posebno isticati kako se pacijenti koji se liječe od malignih bolesti prilikom procesa liječenja susreću s nizom problema. Jedan od tih problema je i prijevoz.


Nažalost, kod nas dijelu pacijenata upravo prijevoz od kuće na terapiju i natrag predstavlja nepremostiv problem i pacijenti, zbog toga, odustaju od terapije koja je sama po sebi vrlo zahtjevna, a potrebno je da bude kontinuirana, jer upravo je kontinuitet liječenja ključan kod ovakvih bolesti.


Prijevoz od praga do praga


Kako bi olakšao dolazak na terapiju i liječenje onkološkim bolesnicima, Grad Rijeka od 3. travnja pokreće pilot-projekt “Prijevoz onkoloških pacijenata na terapiju u KBC Rijeka”.


Projektom će se omogućiti usluga besplatnog prijevoza onkološkim bolesnicima svakog radnog dana od 7.30 do 21 sat, a usluga podrazumijeva prijevoz od pacijentovog kućnog ulaza do ulaza u Kliniku za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka te povratak s terapije do kuće.


Također, sam pacijent, ako za to ima potrebu, može besplatno u prijevoz uključiti i osobu u pratnji. Uslugu prijevoza obavljat će KD Autotrolej, a temeljem popisa koji će im, zavisno od potreba onkoloških pacijenata, dostavljati koordinator za naručivanje Klinike za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka.



Za ovaj projekt Grad Rijeka je putem Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, u gradskom proračunu za 2023. godinu osigurao 65 tisuća eura, namjera je da on postane tradicionalan, a prema našim saznanjima Rijeka je među prvim gradovima u Hrvatskoj koji ga počinje provoditi, rekao je zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski.


Dodao je kako se ovim projektom želi očuvati kvalitetu života i dostojanstvo oboljelih u Rijeci.


Pročelnica Karla Mušković istaknula je kako će ovaj oblik prijevoza pomoći posebno onima koji žive sami.


U Rijeci imamo veliki broj samačkih domaćinstava i veliki broj starijih osoba, kojima će ovakav projekt sigurno olakšati liječenje, rekla je Mušković.


Kakva će vozila osigurati Autotrolej?


Direktor Autotroleja Alberto Kontuš istaknuo je kako Autotrolej ima iskustva s prijevozom osoba s invaliditetom, a s obzirom da Grad Rijeka već niz godina samostalno ili putem različitih projekata i programa udruga osigurava prijevoz za ranjive skupine građana kojima je dostupno je nekoliko vrsta, odnosno oblika besplatnog prijevoza.


– Ipak, prijevoz onkoloških bolesnika sasvim je druga vrsta usluge. Autotrolej će, u prvoj fazi projekta, prijevoz onkoloških bolesnika obavljati s dva vozila te će osigurati dva vozača.


Riječ je o kombi vozilu koje je namijenjeno za dulje vožnje te je izuzetno udobno i pruža potpunu komociju tijekom prijevoza, odnosno tzv. VIP vozilo, dok je drugo prijevozno sredstvo iz kategorije osobnih vozila, tzv. limuzina koja također pruža udobnost i komfor tijekom vožnje, rekao je Kontuš.


Dodao je da će ovisno o broju zainteresiranih pacijenata za prijevoz biti uključeno i treće vozilo, a postoji mogućnost i provođenja projekta tijekom subote.


Kako će izgledati prva faza i kako se prijaviti?


V.d. predstojnice Klinike za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr. med. naglasila je kako će se u ovoj prvoj fazi projekta, a s obzirom na njegovu zahtjevnost u tehničku smislu i smislu koordinacije, prevoziti samo pacijenti koji obavljaju terapiju u Dnevnoj bolnici, a potom će njime biti obuhvaćeni i pacijenti koji dolaze na zračenje.



– U Dnevnoj bolnici tijekom dana imamo između 100 i 120 pacijenata, dok kroz našu Kliniku i Zavod za radiologiju dnevno prođe oko sedamdeset pacijenata.


Pozdravljamo realizaciju ovog projekta jer će povećati kvalitetu liječenja onkoloških pacijenata. KBC-e Rijeka brojnim projektima također povećava kvalitetu skrbi za naše pacijente, pa tako u Dnevnoj bolnici nema više čekanja, otvorili smo brojne suradne ambulante, onkološko savjetovalište, a imamo i koordinatora Klinike za radioterapiju i onkologiju, koji naručuje pacijente na pretrage.


Kod koordinatora će pacijenti dobiti i informacije o ovom projektu, a također putem plakata i letaka koji će im se dijeliti na Klinici. Sve spomenuto diže kvalitetu skrbi za naše pacijente, posebice kada znamo da nemaju svi potporu obitelji u liječenju i nisu svi jednakog financijskog statusa, rekla je dr. Mikolašević.


Zbog kompleksne organizacije prijevoza prema rasporedu terapija, predbilježbe za prijevoz pacijenti će moći obavljati upravo kod koordinatora Klinike, na broj 091/165 8315 ili putem emaila: [email protected]. Eventualno otkazivanja prijevoza od strane pacijenata obavljat će se putem besplatnog telefona 0800 -1166.


Oblici sufinanciranja prijevoza ranjivih i socijalno ugroženih


Kako bi olakšao mobilnost i učinio jednostavnijim život osobama koje ne mogu koristiti javni gradski prijevoz, Grad Rijeka od 2000. godine osigurava specijalno prilagođeno kombi vozilo (minibus) za posebni linijski prijevoz osoba s invaliditetom.


Ovu uslugu također, pruža KD Autotrolej, d.o.o. Rijeka. Prijevoz se odvija tijekom cijele godine, uglavnom na području grada Rijeke, uz mogućnost prijevoza do zdravstvenih ustanova izvan područja grada Rijeke, i to Thalassotherapije Opatija, Thalassotherapije Crikvenica, Klinike za ortopediju Lovran i Psihijatrijske bolnice Lopača.


Grad Rijeka već dugi niz godina podmiruje i troškove prijevoza za djecu s teškoćama u razvoju, članove Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka.


Za vrijeme prijevoza u vozilu je prisutno i medicinsko osoblje, a minibus s vozačem korisnicima također stoji na raspolaganju za organizaciju slobodnog vremena, mnogobrojnih radionica koje Udruga organizira te posjet kulturnim i zabavnim sadržajima.


Od 2006. godine Grad Rijeka sufinancira korištenje prilagođenog kombi vozila za različite potrebe članova Udruge osoba s mišićnom distrofijom PGŽ-a, od odlaska liječniku do odlaska na aktivnosti koje organizira udruga.


Također od 2006 godine, Grad Rijeka osigurava i prijevoz za studente i mlade članove Udruge za mlade i studente s invaliditetom PGŽ-a ZNAM, čime se omogućuje svakodnevno korištenje kombi vozila, prvenstveno za odlazak na fakultete, ali i za odlazak na edukacije, druženja, plažu, kulturno-društvene sadržaje, a s ciljem da se poveća mobilnost mladih i da im se omogući uključivanje u kulturni i društveni život.


To su samo neki od oblika financiranja ili sufinanciranja prijevoza ranjivih i socijalno ugroženih građana koje osigurava Grada Rijeka i za što u prosjeku godišnje iz gradskog proračuna osigurava oko 413 tisuća eura ili tri milijuna kuna.