Foto Grad Rijeka
Nastavlja se sufinanciranje Centra za autizam i Logopedskog centra
povezane vijesti
Grad Rijeka će i u predstojećoj školskoj godini financirati rad stručnog suradnika – edukacijskog rehabilitatora u Centru za autizam Rijeka.
Rad dodatnog edukacijskog rehabilitatora u Centru financira od 2022. godine s ciljem provođenja rehabilitacijskih programa s učenicima iz spektra autizma koji pohađaju redovne osnovne škole i redovne predškolske ustanove.
Ti se programi zasnivaju na praćenju učenika i procjeni njihove potrebe. Takav oblik rada pruža podršku redovnom odgojno-obrazovnom sustavu i ujedno kod učenika s teškoćama iz spektra autizma jača razinu sposobnosti i vještina upravo na onim područjima na kojima postoje određena ograničenja slijedom razvojnih teškoća.
Uz neposredan rad s učenicima, zaposleni stručni suradnik – edukacijski rehabilitator savjetuje i pruža podršku u radu s učenicima iz spektra autizma redovnim ustanovama, pomaže u izradi primjernih programa obrazovanja, savjetuje roditelje i surađuje s povjerenstvom za upis djece u školu.
U riječkim je osnovnim školama trenutno identificirano 30 učenika koji imaju potrebu za pohađanjem takvog rehabilitacijskog programa, a osim učenika koji su već uključeni u osnovne škole, plan je u program uključiti i petero djece predškolske dobi koji se u tekućoj godini pripremaju za upis u školu.
Na taj će način budući prvašići biti pravovremeno obrađeni i usmjereni u odgovarajući odgojno-obrazovni sustav. U idućoj školskoj godini za tu će se svrhu iz gradskog proračuna izdvojiti 30 tisuća eura.
Istovremeno, do zapošljavanja logopeda koji bi pri Logopedskom centru Sveučilišta u Rijeci radio s djecom predškolske dobi, Grad će do kraja godine financirati prekovremeni rad već zaposlene djelatnice.
Naime, uviđajući važnost prevencije, ranog otkrivanja, dijagnosticiranja i tretmana poremećaja humane komunikacije, govora, jezika te čitanja i pisanja, kao i nedostatak stručnjaka u ovom području, 2020. godine, uz značajnu financijsku i operativnu podršku Grada, na Sveučilištu u Rijeci osnovan je Studij logopedije i Logopedski centar (Centar UniLOG) u kojem djeca i odrasli dobivaju savjete, dijagnostiku i terapiju.
U ranoj dobi manifestiraju se različiti govorni i jezični poremećaji, a njihovo otkrivanje i tretiranje od iznimne je važnosti, što se nastoji osigurati kroz usluge rane intervencije.
S obzirom na navedeno kao i na činjenicu da je nedostatak logopeda prisutan i u riječkim dječjim vrtićima, jedan od rezultata strateškog planiranja Grada u ovom području predstavlja prihvaćanje financiranje rada logopeda pri Logopedskom centru, a koji radi s djecom predškolskog uzrasta koja imaju prebivalište na području grada Rijeke.
U tu su svrhu u gradskom proračunu osigurana sredstva u iznosu od 25.500 eura za bruto plaću, doprinose, trošak prijevoza i ostala materijalna prava jednog logopeda koji bi radio s riječkom djecom.
S obzirom na opetovanu neuspješnu provedbu natječaja za zapošljavanje logopeda u protekloj godini, slijedom deficitarnosti ovog zanimanja na tržištu rada, Sveučilište je iznijelo prijedlog o prekovremenom radu asistentice zaposlene na Sveučilištu u Rijeci.