Foto Marko Gracin
U Gradskom proračunu osiguran novac za rad s najmlađom slabovidnom djecom
povezane vijesti
Grad Rijeka je u proračunu za iduću godinu osigurao 90 tisuća kuna za potrebe financiranja rada defektologa u Osnovnoj školi Pećine, a riječ je o sredstvima kojima se osigurava nadstandard u radu s djecom s oštećenjem vida i to od najranije dobi.
Naime, pri Osnovnoj školi Pećine djeluje Odjel za djecu s oštećenjem vida na razini slabovidnosti i sljepoće, a ravnateljica Jasna Vukonić Žunič pojašnjava da se sredstvima Grada Rijeke financira pola radnog vremena defektologice koja radi s djecom predškolske dobi.
– U sklopu Odjela za djecu s oštećenjem vida pri našoj školi djeluje i program rane intervencije za djecu s oštećenjem vida. Ovaj program financira Grada Rijeke, a djeca polaznici programa kronološke su dobi od dvije do sedam godina.
Program je namijenjen svoj djeci koja imaju oštećenje vida, ali i onoj djeci koja uz oštećenje vida imaju i dodatne teškoće u razvoju. S njima radi defektologica koja je na pola radnog vremena zaposlena i u knjižnici, kaže ravnateljica.
S obzirom da dijete zbog oštećenja vida uči na drugačiji način u tom procesu djetetu, ali i njegovim roditeljima potrebna je pomoć i podrška stručnjaka. Osim specifičnosti u ranom razvoju djeteta s oštećenjem vida, ovoj djeci potrebna je i specifična priprema za školu, s stručna podrška nije usmjerena samo na dijete, već i na roditelja odnosno cjelokupnu obitelj, što je i jedno od načela rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji.
Osim toga rana intervencija uključuje edukaciju i suradnju s odgajateljima iz vrtića u kojeg je dijete s oštećenjem vida uključeno. Također se ostvaruje suradnja s budućim učiteljima škole u koju će dijete biti uključeno.
Posebnost ovog odjela je u tome što dijete u trenutku kada se uključi u školu i nadalje ostaje u praćenju tiflopedagoga koji je zadužen za pružanje stručne podrške učenicima s oštećenjem vida uključenim u redovne škole.
Na takav način dijete s oštećenjem vida kao i njegova obitelj u sklopu našeg odjela ima kontinuiranu stručnu podršku od ranog djetinjstva do završetka osnovnog školovanja.
– U rad Odjela uključeno je 22 učenika osnovnih škola iz cijele županije, dok nastavu u našoj školi pohađa troje djece. Na Odjel dolaze jednom do dva puta tjedno, da bi dodatno uvježbavali vještine čitanja i pisanja na Brailleovom pismu, neoštećena osjetila, te preostali korisni vid ukoliko je riječ o slabovidnoj djeci, pojašnjava ravnateljica.
S obzirom da je djeci potrebno pružiti pomoć u učenju i pohađanju nastave takva vrsta pomoći se najčešće pruža na taj način da se izrađuju materijali potrebni za nastavu, koji su u udžbenicima ostale djece prikazani kao slike.
Djeca s oštećenjem vida, čak i ako imaju udžbenike pripremljene za njihove potrebe, vrlo često u tim udžbenicima nemaju adekvatno prilagođen slikovni materijal. Stoga je jedna od djelatnosti Odjela i priprema takvih materijala, odnosno podučavanje učitelja za prilagodbu materijala djeci s oštećenjem vida.
U OŠ Pećine egzistira i prva dječja knjižnica za djecu s oštećenjem vida kao jedina hrvatska knjižnica specijalizirana za djecu s oštećenjem vida.
Knjižnica je otvorena s ciljem da prikupi što više literature prilagođene na način da ih mogu koristiti djeca s oštećenjem vida, a prioritet su taktilne slikovnice i knjige. Razlog tome je što takvih knjiga gotovo nema na tržištu te su time one nedostupne za djecu s oštećenjem vida.