Snimio Ivica TOMIĆ
»Nadam se će ovo supreračunalo »Bura« dati poseban, novi zamah razvoju znanosti i nastave na riječkom Sveučilištu, ali i zamah razvoju gospodarstva. Rijeka je uvijek bila povezana sa svijetom, a sada je povezana na drukčiji način – uključena je u moderne svjetske trendove te očito postaje svjetsko središte znanosti i istraživanja«, rekla je predsjednica
Nadamo se da će računalo doprinijeti kvalitetnijoj poziciji hrvatskih znanstvenika, rekao je Car. Osnovna svrha mu je primjena u istraživanjima i radu na području biotehnologije i biomedicine, ali će zbog svojih karakteristika i performansi biti korisno i na drugim prirodnim i tehničkim područjima. »Bura« je proteklih nekoliko mjeseci bila u probnom radu.
Predsjednica Grabar-Kitarović istaknula je značaj znanosti kao podloge razvoja i gospodarstva što se, tvrdi, ne može ostvariti bez ulaganja u znanost. Ocijenila je da ulaganja iz državnog proračuna za znanost i istraživanja moraju biti sukladna mogućnostima, ali da moraju stalno rasti. »Bez razvoja znanosti neće biti neophodnog gospodarskog razvoja, koji će pridonijeti proračunu u koji svi gledamo kao razvojni proračun, kao priliku da Hrvatska krene naprijed i da konačno iskoristimo rast BDP-a kako bi rast bio još snažniji«, poručila je.
»Nadam se će ovo supreračunalo »Bura« dati poseban, novi zamah razvoju znanosti i nastave na riječkom Sveučilištu, ali i zamah razvoju gospodarstva. Rijeka je uvijek bila povezana sa svijetom, a sada je povezana na drukčiji način – uključena je u moderne svjetske trendove te očito postaje svjetsko središte znanosti i istraživanja«, rekla je predsjednica.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar također je istaknuo važnost puštanja u pogon superračunala. Obrazovanje i sport mogu biti primjer vrijednosti iznad onih svakodnevnih, pa bi tako i politika morala održavati taj pristup, uz obvezno dnevnopolitičku dimenziju imati i dimenziju dugoročnog i strateškog interesa, rekao je.
Ministar je naveo i da se akademska zajednica mora otvarati široj zajednici te se mora pronaći model kako u to više uključiti studente. Naglasio je važnost povezivanja akademske zajednice, malog i srednjeg poduzetništva, lokalne i regionalne samouprave te strukovnih udruženja za razvoj. »Tako se ostvaruju i demografski učinci, jer se zadržava mlade ljude u zemlji te pospješuje povratak. Potrebna je i zdrava doza arogancije društvu kako bi se ambiciozno nametnuli kao područje u koje će dolaziti i drugi znanstvenici i stručnjaci iz EU, zbog odličnih uvjeta rada«, kazao je Šustar.
Prorektorica Sveučilišta za investicije i razvoj Nevenka Ožanić predstavila je projekt »Razvoj istraživačke infrastrukture na Kampusu Sveučilišta u Rijeci«, kojim je nabavljena oprema pomoću EU fondova vrijedna 180 milijuna kuna. Tako su nabavljeni računalni sustav »Bura«, opremljeni laboratoriji Centre za mikro i nano znanosti i Centra za visokopropusne tehnologije te Građevinskog fakulteta.
Rektor Sveučilišta Pero Lučin kazao je kako je nabava istraživačke opreme dio šireg projekta Sveučilišta – formiranje centra znanja kao razvojnog središta ovog kraja. Okupljene sudionike dvnodnevnog skupa, na kojem sudjeluju predstavnici Sveučilišta i gospodarstva, pozdravili su i zamjenik riječkog gradonačelnika Marko Filipović te zamjenik primorsko-goranskog župana Marko Boras Mandić.
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je na kraju posjeta sveučilišnom Kampusu razgledala gradilište triju objekata studentskog smještaja. Grade se novcima EU fondova u visini 178 milijuna kuna. Tu će biti 750 kreveta, a moraju se dovršiti do početka Europskih sveučilišnih igara ovoga ljeta, jer je tu planiran smještaj sportaša tijekom natjecanja.