Foto Tomislav Miletic/PIXSELL
povezane vijesti
- Većina lezbijki i biseksualnih žena u Hrvatskoj skriva spolnu orijentaciju svojim liječnicima. Ovo su njihovi razlozi
- Studentica Lucija: Iz nas su istjerivali demone homoseksualnosti, preživjela sam strašnu traumu
- “Treba ih sačekati i napasti”: Policiji podnesene kaznene prijave zbog prijetnji organizatoricama Smoqua festivala
Samoubojstvo je pokušalo 30 posto mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj u dobi od 15 do 17 godina, a verbalno nasilje nastavnog i stručnog osoblja u srednjoj školi doživjelo je njih 20 posto, upozorila je u utorak Lezbijska organizacija Rijeka, uoči Međunarodnog dana tolerancije.
“Čak 20 posto ispitanih LGBTIQ mladih doživjelo je verbalno nasilje nastavnog i stručnog osoblja u srednjoj školi, a njih 77 posto je tijekom srednje škole bilo više puta ili često izloženo homo/transfobičnim komentarima vršnjaka”, izvijestili su iz Lezbijske organizacije Rijeka (LORI), pozivajući se na rezultate najnovijih istraživanja.
Također, podaci Agencije Europske unije za temeljna prava iz 2024. kažu da 40 posto LGBTIQ osoba tijekom školovanja nije osjetilo nikakvu podršku ili zaštitu, a 30 posto LGBTIQ mladih u Hrvatskoj u dobi od 15 do 17 godina pokušalo je suicid, navodi se u priopćenju.
Uoči Međunarodnog dana tolerancije, LORI je pokrenula digitalnu kampanju naziva “Sigurnost počinje s nama” radi podizanja vidljivosti problematike LGBTIQ fobije u obrazovanju, ukazivanja na štetnost govora mržnje i osnaživanja LGBTIQ+ učenika/ica.
“Govor mržnje kod mladih ostavlja dugoročne posljedice, među kojima su povećana razina psihološkog stresa, nisko samopoštovanje, veće razine anksioznosti, izoliranje, pokušaji samoubojstva i dr.
Zato posebno želimo skrenuti pozornost na ozbiljnost verbalnog nasilja u okruženjima koja bi trebala biti sigurna i jednaka za sve mlade – odgojno obrazovnim institucijama”, rekla je koordinatorica programa Ana Ajduković.
Pored empirijskih podatka, kampanja iznosi osobna iskustva, stvarne priče i izjave mladih osoba o doživljenom nasilju ili strahu, ističe LORI. Kampanjom žele educirati LGBTIQ učenike/ice o tome gdje i kako prijaviti nasilje i kome se mogu obratiti za pomoć.
Poseban je naglasak na informiranju LGBTIQ+ mladih iz manjih gradova i ruralnih sredina, gdje je odrastanje dodatni izazov s obzirom na čestu konzervativnost sredine i nedostatak izvora podrške.