Đir po placi

Glavni hit na riječkoj tržnici su divlje šparoge. Kilogram je 30 eura

Vladimir Mrvoš



Uz uobičajenu ponudu na zelenoj tržnici, glavni hit su i dalje divlje šparoge. Veliki mac se može naći po 3 eura, a kilogram je 30 eura. Ipak ono što petkom privlači mnoge najviše na tržnicu je – ribarnica. Na žalost mnogih, jučer nije bilo plave ribe.


– Brodovi su isplovili, ali su se vratili prazni, kaže nam prodavačica, koja u ponudi nije imala plavu ribu, ali bijele nije nedostajalo.


Cijene? Za kupce uvijek previsoke – raža se mogla kupiti po 12, grdobina po 20, kao i hobotnica, oslić po 14, skuša po 10, divlja orada po 13, a sve popularnija patarača po 4 eura.




– Pas je bio po 14 eura, ali je odmah prodan. Ljudi sve više kupuju ribe bez kostiju – što manje kosti, to je glavni hit objašnjava nam prodavačica.


Penjemo se na kat ribarnice za koji mnogi, čak ni redoviti posjetitelji ribarnice, i ne znaju da postoji. Dvaput »škljoc« i eto ponude i potražnje iz ptičje perspektive. Po povratku u prizemlje susrećemo dvije gospođe.


– Vidjeli smo vas na katu, kako ste došli gore, pitaju.


Kada su se popele, objašnjavaju da su iz Slavonije, kći jedne od njih studira u Rijeci, pa su iskoristile priliku za produženi vikend i obavezan posjet tržnici te naravno ribarnici.


– Zašto u ponudi nema riječne, odnosno slatkovodne ribe, pitaju.


Istina, stariji sugrađani se sjećaju da je na dnu paviljona s lijeve strane bio veliki akvariji sa živim šaranima. Mnogima je u sjećanju ostao i način kada bi se mrežom ulovio šaran iz akvarija, prije nego što je u vrećici stavljen na vagu, još bi se trzao, ali onda bi dobio nehuman udarac od prodavačice utegom.


No, nedostatku ponude slatkovodne ribe na riječkoj ribarnici, nisu pridonijeli aktivisti iz Udruženja za zaštitu životinja, već slab interes kupaca, objašnjavaju nam dugogodišnje djelatnice ribarnice.