Obnova Gradske ure trebala bi, umjesto 15. siječna, biti gotova početkom veljače / Snimio Mateo LEVAK
Obnova uključuje čišćenje kompletne površine monumentalnog baroknog portala, djela riječkoga kipara i graditelja Antonija Michelazzija, koji uključuje i reljefna poprsja cara Leopolda I. Karla VI, kao i latinske natpise na arhitravu
povezane vijesti
RIJEKA – Radovi na riječkoj Gradskoj uri, koja je posljednjih mjeseci prekrivena skelama i platnom, bit će gotovi početkom veljače ove godine.
Mapiranja oštećenja
Naime, Gradski toranj, odnosno Gradska ura dio je zaštićene Kulturno-povijesne cjeline grada Rijeke koji se obnavlja od početka studenoga prošle godine. Premda je završetak radova bio planiran za 15. siječnja ove godine, zbog kiše i vremenskih prilika, radovi obnove su prolongirani, ali građani koji već nekoliko mjeseci s Korza na Koblerov trg i obrnuto, cirkuliraju uskim prolazom, to zasigurno neće zamjeriti onoga trenutka kada ovaj riječki barokni spomenik zasja u punom sjaju.
Projekt obnove kamene plastike portala pokrenuo je Odjel gradske uprave za kulturu Grada Rijeke s ciljem očuvanja kulturne baštine i uređenja javnih prostora zaštićene kulturno–povijesne cjeline. Obnova pritom uključuje čišćenje kompletne površine monumentalnog baroknog portala, djela riječkoga kipara i graditelja Antonija Michelazzija, koji uključuje i reljefna poprsja cara Leopolda I. Karla VI, kao i latinske natpise na arhitravu.
– Nakon postavljanja skele statičari su izvršili pregled kako bi se provjerila stabilnost elemenata koji se nalaze na portalu te su izvršena mapiranja oštećenja. Trenutno se čekaju rezultati analize onečišćenja kamena i petrografske analize uzoraka kamena koje su provedene sukladno zahtjevu Konzervatorskog Odjela u Rijeci. Kada rezultati laboratorijskih analiza budu dovršeni, kreće se s radovima čišćenja kamene plastike na portalu Gradskog tornja. Nažalost, dinamika je usporena zbog čekanja rezultata analiza te djelomice zavisi i od vremenskih prilika i trenutno je izgledno da bi obnova mogla trajati do početka veljače ove godine, kazali su nam iz gradskog odjela za kulturu.
Iz odjela također navode da radovi obuhvaćaju čišćenje kompletne razvijene površine kamena suhom parom i laserom, odstranjivanje svih cementnih zakrpa i željeznih ankera, kao i kiparski retuš, tretiranje površine fungicidom i impregnaciju.
Odličan posao
Izvođač konzervatorsko-restauracijskih radova je zagrebačka tvrtka Terracotta koja ima odobrenje Ministarstva kulture za izvođenje radova na kamenoj plastici, a ugovorena vrijednost radova iznosi oko 18,5 tisuća eura, odnosno oko 140 tisuća kuna s PDV-om, istaknuli su iz Odjela za kulturu Grada Rijeke.
U konačnici, možda i nije toliko relevantno, ali radi se o tvrtki čiji je stručni tim restauratora i diplomiranih kipara do savršenstva doveo povijesne elemente pročelja zgrade riječkog željezničkog kolodvora koji je zablistao u ožujku prošle godine. Ne sumnjamo da odličan posao neće napraviti i obnovom Gradske ure, jednog od najpoznatijeg simbola našega grada.