First Robotics Competition

GAM-ovci putuju na natjecanje u New York s robotom teškim 50 kilograma. Sami su ga izradili

Ingrid Šestan Kučić

Robotičari GAM-a s mentorima i ravnateljem / Foto Sergej DRECHSLER

Robotičari GAM-a s mentorima i ravnateljem / Foto Sergej DRECHSLER

Deseteročlanu ekipu koja će početkom travnja otputovati na First Robotics Competition čine: Mia Vukanović, Anja Peloza, Nika Ćosić, Erik Mikšić, Vanja Srdić, Borna Manestar, Mitja Kirinčić, Robert Palajs, Roko Gulić i Matko Simić



RIJEKA  Robotičari Gimnazije Andrije Mohorovičića četvrti će put biti jedini hrvatski predstavnici na prestižnom međunarodnom natjecanju First Robotics Competition koje će se u travnju održati u New Yorku, a da im je prekoocenski put osiguran potvrdilo je jučer i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, osiguravši sredstva za smještaj i put desetoro srednjoškolaca i dvoje njihovih mentora. Cijeli pothvat, od samostalne izrade robota, njegovog prijevoza do SAD-a te sudjelovanja na natjecanju, “težak” je, kaže mentorica Patricija Nikolaus, 35 tisuća eura, a iz resornog je ministarstva jučer stigla potvrda o potpori u visini od 15 tisuća eura. Ravnatelj Gimnazije Henry Ponte dodaje da se ove godine, kao i prijašnjih, u financiranje sudjelovanja na natjecanju uključila i Primorsko-goranska županija.


– Zaokružili smo financiranje projekta, a odlaska na natjecanje ne bi bilo da nije bilo Županije i inicijalnih sredstava, projekt ne bi niti započeo, ali trebala su nam i sredstva za prijevoz robota, carinu te za smještaj učenika, kao i za izradu samog robota, ističe Ponte.


Svake godine različita igra

 




FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) neprofitna je organizacija posvećena nadahnuću učenika i popularizaciji znanosti, tehnologije i inženjerstva u svijetu. Roboti se natječu u izazovima koji su slični sportovima, a svake godine igra je različita. Natjecanje je koncipirano tako da učenici srednjih škola iz cijelog svijeta, pod strogim pravilima te s ograničenim vremenom i resursima, moraju skupiti sredstva, osmisliti brend tima, izraditi i programirati robota pomoću kojeg će igrati zadanu igru protiv vršnjaka istih interesa i vještina. Ovakvo natjecanje najbliže je što se srednjoškolci mogu približiti svijetu stvarnog inženjerstva. Timove vode i mentoriraju profesori, a sezona natjecanja završava FIRST Championshipom.

Svi sve rade


Organizator natjecanja određuje gabarite robota i što on točno mora raditi, a sve ostalo pitanje je kreativnosti samih učenika.


– Ovogodišnji zadatak je izraditi robota koji skuplja prstenove po zraku ili s poda i onda ih lansira 70 centimetara visoko, kao da ga baca u koš. Njime se upravlja joystickom, objašnjava Nicolaus.


Koji točno zadatak mora robot odraditi, riječki su srednjoškolci saznali početkom siječnja i od tada se intenzivno radi. U školu se stiže i vikendima, ostaje se do kasno navečer, a pomoć GAM-ovcima pružaju i bivši učenici, sada studenti, koji u slobodno vrijeme dolaze u školu i sudjeluju u izradi riječkog robota.


– Prošle godine, dan prije nego što je robot trebao otputovati, učenici su u školi bili do 4 ujutro i vratili su se u 7 sati kako bi zapakirali robota. Sada nam dolaze bivši učenici, radi se stalno i svi smo kao jedna mala-velika obitelj. Nema podjele na muške i ženske poslove, svi sve rade, ističe mentorica.


Uz mentoricu Nicolaus sve se odvija i pod budnim okom mentora Gorana Bonete, a deseteročlanu ekipu koja će početkom travnja otputovati u New York čine: Mia Vukanović, Anja Peloza, Nika Ćosić, Erik Mikšić, Vanja Srdić, Borna Manestar, Mitja Kirinčić, Robert Palajs, Roko Gulić i Matko Simić.


– Svaki tim funkcionira kao mala tvrtka, svatko je zadužen za nešto i učenici kada stignu na natjecanje moraju opravdati sve troškove i pokazati proračun. Dakle, ne samo da moraju sastaviti složen proizvod, u ovom slučaju robot, već i razvijaju poslovni plan, upravljaju financijama i pripremaju godišnje izvješće. Imaju čak i PR tim koji je zadužen za prezentaciju cijelog projekta u medijima. Cijeli dizajn robota je djelo učenika. To je njihovih ruku djelo, a kolega i ja smo prisutni samo kako bismo ih usmjerili, kaže mentorica.


Ogroman trud


Robot mora u SAD otputovati tjedan dana prije samih učenika, a riječka je ekipa stupila u kontakt s američkom avijatičarskom školom koja će robota dočekati. Sam robot težak je pedesetak kilograma, ali prilikom transporta težina se poveća na 140 kilograma te putuje kargo-letom.


– Prošle godine na natjecanju, čiji je domaćin bio Istanbul, ostvarili smo najbolji rezultat. Bili smo peti od 50 ekipa. Za nas je to veliki uspjeh, jer mi smo jedina javna škola. Uglavnom na natjecanje dolaze privatne škole koje imaju budžete o kojima mi možemo samo sanjati, navodi Nicolaus.


Uz sate i sate rada, protekla dva mjeseca riječki tim je u izradu robota ugradio i sve svoje znanje te ogroman trud kako bi bili što uspješniji na turniru gdje će u svakoj rundi igrati s još dva tima protiv druga tri tima te pokušati izboriti prolazak na sljedeću razinu natjecanja, FIRST Championship.