Grobnička Katedra

Frankopanska slava odjeknula grobničkim kaštelom. Obilježen spomendan ubojstva Zrinskog i Frankopana

Filip Brnelić

Foto: Ana Križanec

Foto: Ana Križanec

U grobničkom je kaštelu obilježena 353. godišnjica smaknuća krčkih knezova Zrinskog i Frankopana uz raznovrstan edukativni, izložbeni i glazbeni program



GRAD GROBNIK – U spomen na obljetnicu smaknuća hrvatskih velikaša Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u grobničkom je kaštelu održana kulturno-povijesna manifestacija „Frankopanski krug – Još odjekuje slava Frankopana“.


Više od 350 godina nakon nasilnog gušenja protuhabsburške urote i neslavne povijesne epizode odigrane u Bečkom Novom Mjestu, Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine priredila je raznovrstan edukativni, izložbeni i glazbeni program te osim na 1671. godinu podsjetila i na povijesnu ulogu frankopanskih kaštela od kojih je grobnički jedan od najpoznatijih.





– Manifestacijom smo željeli zatvoriti jedan krug povijesti obitelji Frankopan koja je s otoka Krka stigla na kopno te stvorila prekrasne stvari unutar knežije Vinodol.


Osim što su izgradili lanac kaštela od Grobnika do Novog Vinodolskog, Frankopani su napravili mnogo u područjima kulture i prava, a tijekom naše interpretacijske šetnje prikazujemo kako su izgledali posljednji trenuci Zrinskog i Frankopana, kazao je Marijan Zidarić, voditelj multimedijalnog centra pri grobničkoj katedri koji je poveo šetnju kaštelom i njegovom okolicom.



U dramskom prikazu zbivanja iz habsburške tamnice, voditelj programskih djelatnosti Ivo Bogović istaknuo je važnost pisma Petra Zrinskog svojoj ženi Ani Katarini Zrinskoj naslovljenog s „Moje drago serce“.


– Radi se o najpotresnijem oproštajnom pismu u povijesti hrvatske književnosti. Koliko je meni poznato, to je prvi dokument koji je s hrvatskog preveden na više europskih jezika, tada u svrhu zastrašivanja onih koji bi se oružano pobunili protiv habsburškog cara. Pismo je sačuvano i drži se u zagrebačkoj katedrali, ovdje imamo njegov faksimil, a u njemu Zrinski već tada adresira „najdragšu gospu hižnu tovarušicu Annae Catharinae grofinae Zrinski“ kao udovicu jer zna da će ga sutradan pogubiti.


Proces njihovog pogubljenja od početka je bio farsa kojoj se znao ishod. Čak i prije 30. travnja 1671. godine frankopanska imanja su opljačkana, što je bila velika tragedija za narod i zato su od svih frankopanskih kaštela ostali samo zidovi, ilustrira Bogović.



Edukativni i glazbeni program


Uz izložbu „Upoznajmo Frankopane“ koja će do 19. svibnja biti postavljena u Galeriji suvremene likovne umjetnosti Grobnik, posjetitelji su mogli prisustvovati i povijesnom predavanju Marijana Bradanovića o Bernardinu Frankopanu. Kako je kazano tijekom zbivanja, ovom se plemiću pripisuju najveće zasluge za obnovu kaštela kojim je grobnička tvrđava postala mjestom koje je ličilo na današnje, a Bernardin, koji je zbog omiljenosti u narodu dobio naziv „Grobnički“, uložio je mnogo novaca i moći kako bi u kaštelu osnovao skriptorij popa Martinca u kojem su svećenici prepisivali i prevodili crkvene tekstove na narodni jezik i glagoljaško pismo.



Osim ubojstva krčkih knezova i njihove povijesne uloge za grobnički kraj, manifestacijom „Frankopanski krug“ ujedno je obilježen i Međunarodni dan jazza. Nesvakidašnjim glazbenim spojem, glazba hrvatskih srednjovjekovnih autora u intimnoj je atmosferi izvedena u suvremenom jazz aranžmanu u nastupu Zoran Majstorović tria, čime je odan hommage datumu 30. travnja. U sklopu programa prigodni ugostiteljski dio s hranom srednjevjekovnog štiha pripremio je „Mamma Mia fine dining“, dok su ugođaj svojim povijesnim odorama upotpunili „Frankopani“ iz Kluba prijatelja Grada Trsata.


Manifestacija se odvila uz potporu Primorsko-goranske županije i Općine Čavle.