Apel stanara

FOTO Vodovodna ulica i Školjić u centru Rijeke kao stari ruzinavi brod: “Nije ih briga čak ni za gradsku imovinu”

Vladimir Mrvoš

Foto: Milan Đekić

Foto: Milan Đekić

Čelnik MO-a Školjić-Stari grad Aleksio Komar ukazuje na nemar gradskih službi



RIJEKA – Predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Školjić-Stari grad Aleksio Komar poslao je uime stanara Vodovodne ulice otvoreno pismo gradonačelniku Rijeke Marku Filipoviću, Odjelu gradske uprave za upravljanje imovinom, Komunalnom društvu Autotrolej, Trgovačkom društvu Rijeka plus i medijima o stanju u toj ulici, ali i cijelom području mjesnog odbora.



– Zbog svoje zapuštenosti područje Školjića i Vodovodne ulice spada među najmanje atraktivna mjesta za stanovanje na području grada Rijeke, piše Komar.




U obilasku Školjića i Vodovodne ulice u društvu predsjednika Vijeća Mjesnog odbora Komara, uvjeravamo se da problemi doista postoje, ali i da su lako rješivi.


Zar se ne mogu naći sredstva da se ova ruzinava vrata pofarbaju – Aleksio Komar ispred Vodovodne 21 / Foto: Milan Đekić


– Neću ulaziti u detaljnije analize o brojnim razlozima zašto je to tako, a ne bi nikako trebalo biti. Radi se o samome centru našega grada, ali jedan od razloga je i krajnja nebriga našeg Grada i pripadajućih mu komunalnih i trgovačkih društava i za onu imovinu koja je u njihovom vlasništvu, ali je prepuštena zaboravu i propadanju, a najočitiji je primjer Vodovodne ulice, kaže Komar.


Lešine mačaka


Dolazimo do objekta bivšeg »Rade Končara« na samom početku Vodovodne ulice površine 12.000 metara kvadratnih. Komar kaže da je taj prostor 1/1 u vlasništvu Grada Rijeke, ali je već desetljećima prepušten propadanju.



– Na stranu propali urbanistički planovi, teški konzervatorski uvjeti uređenja, fiskalne (ne)mogućnosti gradskog proračuna za kvalitetnu obnovu objekta i slični više ili manje opravdani razlozi, ali ne možemo prihvatiti da Grad ne može iznaći sredstva za kompletno čišćenje i redovito održavanje unutrašnjosti bivšeg »Končara«, napominje Komar te se pita jesu li stanari Vodovodne 4, 6, 8, 13, 15 zaslužili da žive, ne samo uz ruševno već i smrdljivo, otpacima, a povremeno i lešinama mačaka okuženo ruglo kraj svojih domova.



Komar kaže da su stanari iz Vodovodne ulice već drugu godinu zaredom, uz financijsku podršku Mjesnog odbora, volonterski se potrudili da unesu barem dašak ljepote i urbane pristojnosti u svoje okruženje.


– Smatramo da i Grad to mora redovito činiti, poput volonterske sadnje cvijeća na rešetkama »Rade Končara«, napominje Komar.


Dolazimo i do vrata na adresi Vodovodna 21.


– Ne možemo vjerovati da Grad ili Rijeka plus ne mogu iznaći sredstva da se ova ruzinava vrata obnove, poprave, pofarbaju. Zar se nitko ne može domisliti da, kad već postoje, mogu poslužiti kao okvir za kvalitetnu street art intervenciju, pa da se barem na taj način uljepša prostor, pita se Komar.


U blizini je i garažni prostor Autotroleja, ograđen ogradom. Ovdje slika govori više od riječi.



– Garažu Autotroleja možda nećemo preseliti nikada, ali ogradu se može obojati već sutra, predlaže Komar i poziva nadležne službe da reagiraju kako bi Vodovodna izgledala iole pristojnije, što bi Gradu i nadležnim komunalnim službama trebala biti svakodnevna i redovita obveza.


Ni Stari grad nije bolji


Iz Vodovodne upućujemo se prema centru grada, gdje postoje i drugi problemi na koje ukazuje Komar.


Tako u Ulici Alda Colonela, betonske vaze, umjesto za cvijeće, služe za opuške i odbačene »unučiće«, a ni smeća ne nedostaje tamo gdje ga ne bi trebalo biti. Malo dalje na igralištu kod škole »Nikola Tesla«, pokidani su neki rekviziti, pa predstavljaju opasnost za djecu, ukazuje Komar.




Radi se o STEM parku i STEM laboratoriju s ciljem da se djeci i mladima približe znanstvene discipline te da im se omogući interdisciplinarno učenje kroz razna STEM područja.


Dolazimo do Kosog tornja i crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.



– Ukazali smo da podni reflektori koji su postavljeni, ne rade već duže vremena, kaže Komar i smatra da bi Grad Rijeka koji planira postati popularno turističko odredište, mogao određenu infrastrukturu i održavati jer bi bila i turistički atraktivnija.


Šetnju završavamo Užarskom ulicom gdje Komar ukazuje na postavljene ugostiteljske terase koje ne rade cijelo ljeto, ali svojim izgledom ne priliče samom središtu grada Rijeke.



– Nadam se da će nakon otvorenog pisma netko u Gradu Rijeci reagirati, kaže Komar.


Grad obećao čišćenje i deratizaciju objekta


Vrlo brzo dobili smo i odgovor od Grada Rijeke na primjedbe koje su iznesene u otvorenom pismu predsjednika Vijeća Mjesnog odbora Školjić-Stari grad Aleksia Komara.


– Odmah po dopisu predsjednika Vijeća Mjesnog odbora Školjić-Stari Grad stručne službe Grada Rijeke obišle su objekt bivšeg »Rade Končara«, koji je u vlasništvu Grada Rijeke u Vodovodnoj ulici, te će se u najkraćem mogućem razdoblju poduzeti potrebne predradnje kako bi se pristupilo uklanjanju otpada koji se nagomilao u sklopu ovog objekta.


Također, navedeni prostor će se i deratizirati, a sve kako bi se spriječila moguća najezda glodavaca.


Podsjećamo, Grad Rijeka je na ovoj lokaciji početkom 2019. godine radi zaštite ljudi i imovine naručio radove na rušenju i uklanjanju nestabilnih dijelova zgrade, odvoza materijala i osiguranja i saniranja zida pročelja prema ulici koji su izvedeni sukladno projektnoj dokumentaciji i suglasnosti Konzervatorskog odjela u Rijeci te okončani u travnju 2019. godine uz ukupnu cijenu istih u iznosu od 634.431,74 kn plus trošak PDV-a, kaže se u odgovoru Grada Rijeke.