Prvi koraci

FOTO U 25 riječkih osnovnih škola krenulo 900 učenika prvih razreda. Provjerili smo kako im je bilo

Ingrid Šestan Kučić

Foto: Nikola Blagojević

Foto: Nikola Blagojević

Mama mi je pričala o školi i što se sve radi. Rekla mi je da će biti super, rekla nam je Dora



RIJEKA – Bučno, veselo i s nestrpljenjem je u prve razrede osnovnih škola na području Primorsko-goranske županije ušlo 2.203 prvašića, a među njima su bili i David Rupčić, Ela Poropat, Ana Marija Kranjčec, Dora Šubat te Leon Vučković. Oni su dio velike obitelji riječkih prvašića, njih 900 u 25 osnovnih škola, ali i novi učenici prvih razreda OŠ Gornja Vežica.


Ne žale za vrtićem - David Rupčić, Ela Poropat, Ana Marija Kranjčec i Dora Šubat / Foto: Nikola Blagojević


U toj je školi svoj obrazovni put započelo 54 učenika prvih razreda u tri odjeljenja, a svi su oni jedva dočekali da s torbama na leđima krenu put zgrade u kojoj će idućih osam godina stjecati nova znanja.


U školi se uči i igra




– Jako sam uzbuđen i jedva čekam! Znam da se u školi uči i igra. Znam već pročitati nešto, nekoliko rečenica. Znam pisati, znam brojeve, a njih najviše volim. Išao sam u vrtić i nije mi žao što više ne idem. Malo mi je dosadilo, jer tamo smo se samo igrali, otkrio nam je David.



Slična razmišljanja dijeli i Ela koja nije mogla dočekati da počne svečani prijem za prvašiće.


– Ne znam tko mi je učiteljica, ali mora biti dobra. Znam čitati i pisati. imam brata koji ide u treći razred i dok je rješavao zadaću i ja sam naučila. Znam i brojeve, iznosi Ela. Sretna je, dodaje, što će joj društvo u generaciji raditi Ana Marija i Dora, jer znaju se još od vrtićkih dana i baš kao i David ni Ela ne žali za vrtićem.


Ne žale ni Ana Marija i Dora. One su, kažu, za školu više nego spremne i u vrtić se baš ne bi vratile. Uvjerene su da će dijeliti klupe istog razreda, a možda i istu klupu.


Foto galerija: Prvi dan škole u Rijeci Foto: Nikola Blagojević


– Imam jednog brata koji radi i jednog koji će sada na fakultet. Mama mi je pokazala sliku njihove učiteljice. Jedva čekam u školu! U vrtiću mi je bilo dosta onih mlađih koji galame i stalno nas ometaju. Sada smo među velikima, ponosno će Ana Marija.


Ona i Dora nabrajaju što sve znaju, a popis je poduži, jer već su ovladale slovima, brojkama, čitaju i pišu. Znaju da se u školi uči priroda, ali i engleski jezik kojim su također već ovladale. Dora otkriva kako je jedinica, pa joj stariji brat ili sestra nisu mogli prenijeti svoja školska iskustva.


Umjesto ocjena – cvjetići


– Mama mi je pričala o školi i što se sve radi. Rekla mi je da će biti super. U prvom razredu nema ocjena. Dobivaju se cvjetići, a kasnije su ocjene od jedan do pet. Jedan se dobije kada se napravi nešto krivo. Zapravo, kada je na papiru sve krivo, objašnjava Dora.



I Leon je jedva dočekao prvi ulazak u razred, a što se to točno u školi radi, kaže, rekla mu je sestra šestašica.


– Pričala mi je o predmetima koje ću imati i što ću sve raditi. Mislim da će mi se najviše sviđati matematika. Naučio sam već čitati i pisati s mamom i tatom, ističe Leon.


Leon Vučković s tatom Veliborom i mamo Vlatkom


Uzbuđenja, kaže njegov otac Velibor, ne nedostaje ni među roditeljima, čak ni onda kada se ne radi o prvom djetetu koje kreće u školu.


– Uvijek postoji neka mala nervoza. Imamo kćer koja je sada šesti razred, ali prošlo je neko vrijeme pa smo i zaboravili, iznosi Leonov otac.


Slično iskustvo ima i Ana Marijina majka, Martina Čičko, jer kako objašnjava vrijeme kada su dva starija sina krenula u školu bilo je davno.


– Ana Marija je treće dijete u školi, ali sve ide ispočetka i sve je novo. Gradivo prije dvadeset godina i danas nije isto. Ovo je novi izazov u životu u novim vremenima, kaže Ana Marijina majka.


Najveća prvašica


U OŠ Gornja Vežica nisu stigli samo novi prvašići već i nova ravnateljica Ana Šerer Hajdinić, koja je nakon odlaska u mirovinu dugogodišnje ravnateljice Bojane Matešin preuzela ravnateljsku palicu, a za sebe je rekla da je najveća prvašica od svih. Poželjevši novim učenicima dobrodošlicu u prvu školsku pustolovinu poručila im je da će svaki dan otkrivati i učiti nešto novo.


– Kada dođu oni malo teži, tužni dani, ne brinite ovdje su za vas učiteljice i cijela škola koja će vas ohrabiti i vratiti vam osmijeh na lice. Naš cilj je da u školu dolazite vedri, veseli i nasmijani, jer škola je mjesto u kojem se snovi počinju ostvarivati, istaknula je nova ravnateljica.


Na prvom koraku dugog puta osnovnoškolskog obrazovanja gornjovežićke prvašiće je podržao i riječki gradonačelnik Marko Filipović sa svojim zamjenicima, Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim te voditeljicom Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade, Lanom Golob.


– Za prvašiće je ovo jedan od najvećih dana u njihovim životima i svi kada sjednemo ponovo u školske klupe sjetimo našeg prvog dana u školi. Ovo je nešto što ćete pamtiti cijeli život, kazao je gradonačelnik prvašićima. Ujedno je dodao da Grad značajna sredstva izdvaja za osnovnoškolstvo i trudi se biti kreativan i inovativan, a riječki modeli obrazovanja prepoznati su diljem Hrvatske, a preuzele su ih i druge osnovne škole.


Najviše prvašića u OŠ Srdoči

Bez obzira u koju su školu krenuli sve je prvašiće dočekao svečani program koji su im pripremili stariji učenici. Prema podacima Grada Rijeke u 25 osnovnih škola je došlo oko osam tisuća učenika, a najviše prvašića upisala je najveća riječka škola, OŠ Srdoči. Po broju prvašića slijedi OŠ Zamet te potom OŠ »Fran Franković«. Osnovci svih uzrasta su se kući vratili s punim školskim torbama, jer u školama su ih dočekali udžbenici, čija je nabava financirana iz državnog proračuna, a riječke su osnovce drugu godinu za redom na klupama dočekale i besplatne radne bilježnice za što je u gradskom proračunu osigurano 405 tisuća eura. Riječki su prvašići dobili i dar Grada. Uz pismo gradonačelnika, dočekala ih je i upisnica za besplatan upis i jednogodišnju članarinu u Dječjem odjelu Stribor koje im poklanja Gradska knjižnica Rijeka te poklon koji uključuje vrećicu za opremu za nastavu tjelesnog odgoja, olovku, informativku i četkicu za zube kao najavu uvođenja Zdravstvenog odgoja i obrazovanja. Onim prvašićima koji su već upisani u Gradsku knjižnicu po isteku članstva ono će im se produžiti za godinu dana.