Svečana akademija

FOTO Sveučilište u Rijeci proslavilo 50. rođendan: “Želimo biti europsko sveučilište budućnosti”

Ingrid Šestan Kučić

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Riječko sveučilište ne njeguje samo otvorenost već čini iskorake i u inovativnosti te modernosti, što je pokazala i svečana akademija održana u Exportdrvu



RIJEKA – Riječ “otvorenost” obilježava događanja proslave 50. obljetnice Sveučilišta u Rijeci, a naša druga starija krilatica je “Semper magis”, jer ove godine ne obilježavamo samo 50 godina Sveučilišta nego i 390 godina tradicije visokog obrazovanja u Rijeci – istaknula je na Dies Academicusu, središnjem događanju proslave obljetnice, rektorica prof. dr. Snježana Prijić Samaržija.


Foto galerija: 50. obljetnica Sveučilišta u Rijeci Foto: Sergej Drechsler


Riječko sveučilište ne njeguje samo otvorenost već čini iskorake i u inovativnosti te modernosti, što je pokazala i svečana akademija održana u Exportdrvu, akademski netipičnom prostoru, koja je okupila brojne uzvanike iz poslovnog, akademskog i javnog sektora, ali i riječke rokere te hrvatske predstavnike na Eurosongu, Let 3, a svečanost su svojim nastupima pratili i Marko Tolja te ženska klapa Luka.


Ocjenjujući Sveučilište u Rijeci jednom od najvažnijih visokoškolskih institucija u Hrvatskoj i šire, predsjednik Rektorskog zbora prof. dr. Stjepan Lakušić istaknuo je da je ta ustanova ostavila trajan pečat ne samo u lokalnom nego i međunarodnom istraživačkom prostoru, dok je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković čestitajući 50. obljetnicu naglasio da se radi o Sveučilištu koje svojim djelovanjem dokazuje da su znanost, obrazovanje i inovacije od ključne važnosti za razvoj društva.





– Rijeka, u kojem je smješteno to isto Sveučilište, oduvijek je bila grad napretka i otvorenosti. Gledajući danas Rijeku mogu reći da je to grad koji prati veliki investicijski ciklus, a sve trenutne investicije omogućit će daljnji razvoj Rijeke u svim smjerovima, kazao je Butković.


Nabrajajući cijeli niz riječkih projekata koji se nalaze u procesu realizacije ministar je posebno istaknuo Rijeka Gateway i dovršetak izgradnje nove bolnice dodajući da riječko Sveučilište zna što znači biti dobar partner.


Čestitkama se pridružio i riječki gradonačelnik Marko Filipović koji se osvrnuo na suradnju Grada i Sveučilišta na nizu projekata istaknuvši da se razvojne strategije Sveučilišta i Grada preklapaju, a uspješnu partnersku suradnju naglasio je i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina istaknuvši kako se napredak Primorsko-goranske županije, koja ove godine obilježava 30 godina postojanja, uvelike može zahvaliti i Sveučilištu koje je obrazovalo brojne generacije kvalitetnih i stručnih kadrova.



Izaslanica predsjednika Sabora Majda Burić posebno je istaknula otvaranje novih studijskih programa i zasluge riječkog Sveučilišta za rješavanje problema deficitarnih zanimanja.


Osvrćući se na brojne uspjehe riječke akademske zajednice rektorica je istaknula napredak Sveučilišta posljednjih godina istaknuvši da se riječko Sveučilište smatra sveučilištem vrijednosti.


– Želimo biti europsko sveučilište budućnosti. U našoj se Strategiji vidimo kao nastavnici koji pripremaju studente za poslove budućnosti i građansku odgovornost, kao istraživače koji otvaraju i osnažuju Sveučilište hrabro ulazeći u istraživačke inovativne pothvate i suradnje kako bi razvijali gospodarstvo i unaprijedili dobrobit lokalne i regionalne zajednice.



Vidimo se kao građane koji iskreno vjerujući u europske vrijednosti slobode ljudskih prava i prosvjećenosti grade novu europsku budućnost. Ne bismo bili Sveučilište kakvo jesmo da posebno ne ističemo naše vrijednosti, odgovornost, vjerujemo u duboku i iskrenu autonomiju, akademski integritet i akademske slobode, u otvorenost.


Njegujemo znatiželju, participaciju, solidarnost, uključivost i različitost, inovativnost. razumijemo važnost održivog razvoja i angažmana u zajednici i povezanost.


Vjerujemo da je povezanost ključ svega, poručila je rektorica.


Predstavivši Sveučilište u brojkama kazala je da se radi o instituciji koja okuplja 20 tisuća ljudi, od čega više od 16 tisuća studenata, kao i da je Sveučilište dio YUFE zajednice koja okuplja deset sveučilišta, a kroz razne mreže i alijanse riječko je povezano s tisuću svjetskih sveučilišta te je posebno istaknula članstvo u YERUN mreži.


Riječko Sveučilište raste u svakom pogledu pa tako i u pogledu studijskih programa kojih izvodi 368, od čega 15 na engleskom jeziku, povezano je s 252 nastavne, stručne i znanstveno-nastavne baze koje su prošle strogi proces akreditacije.



Erasmus ugovori sklopljeni su sa 727 institucija i sveučilišta u 29 zemalja, na godišnjoj razini oko 600 studenata kruži, a bilateralni sporazumi sklopljeni su s 39 svjetskih zemalja. Prema listama koje rangiraju svjetska sveučilišta riječko je u društvu je 7,5 posto najboljih sveučilišta na svijetu, u posljednjih pet godina provedeno je 109 projekata financiranih iz EU fondova, a kroz projekte surađuje s više od 650 sveučilišta i institucija.


Govoreći o budućnosti rektorica je napomenula potrebu za prilagodbom i promjenom u skladu s izazovima suvremenosti, ustvrdivši da sveučilišta trebaju gledati unaprijed umjesto unazad koliko god to bilo zahtjevno akademskom svijetu.



– Moramo shvatiti da se institucijska posebnost ne podrazumijeva i da nećemo moći zadržati naš zaštićeni status ako se ne budemo prilagođavali i mijenjali, kazala je rektorica.


Recept je riječkog Sveučilišta, dodala je, otvorenost i to otvorenost u strukturiranoj, inovativnoj i dugoročnoj suradnji.