Foto Vedran Karuza
S posjetiocima su podijelili dio svojih najzanimljivijih i najupečatljivijih doživljaja i impresija Indije
povezane vijesti
Povodom tjedna Indije u Rijeci te u suradnji s Veleposlanstvom Indije u Hrvatskoj, večeras se u Dvorani kulture „Joga u svakodnevnom životu“ održao kulturno-glazbeni program „Indija kroz priče“.
Glavni akteri ovog programa bili su Stipe Božić, poznati alpinist i putopisac te Goran Karan, glazbenik i zaljubljenik u Indiju, koji su s posjetiocima podijelili dio svojih najzanimljivijih i najupečatljivijih doživljaja i impresija Indije.
Ispred Grada Rijeke te u ime gradonačelnika Marka Filipovića sve prisutne pozdravio je zamjenik Goran Palčevski, istaknuvši kako mu je neobično drago što svjedoči dobroj suradnji između Veleposlanstva Indije u Hrvatskoj i Grada Rijeke čiji su rezultati brojni projekti koji se odvijaju u našem svakodnevnom životu.
Na samom početku programa Stipe Božić izrazio je oduševljenje činjenicom da se program odvio u prostoru koji je od zapuštene hale postao dvorana kulture, posebice kada je riječ o kulturi koju je često susretao na svojim dalekim putovanjima.
Božić je najviše govorio o svojoj prvoj ekspediciji na Himalaje i vrh Mont Everest na koji se popeo 1979. godine.
– Dok čovjek stoji na ovako visokom vrhu i kada se okrene oko sebe, čini mu se da ništa drugo na svijetu ne postoji osim planina, jer se u tom trenutku ne može vidjeti nikakav znak civilizacije, kao da si nekom čarobnom rukom gore stavljen.
To je božanstven osjećaj, ali ga trebamo nekako zaslužiti, moramo se kvalificirati i biti iskusni da bi došli do toga – kazao je Božić.
Uz razgovor su se puštali i brojni isječci iz dokumentaraca koje je Božić snimao na svojim putovanjima, kao i fotografije koje su svjedok jednog vremena i kulture.
Govorio je i o svojim učiteljima, poznanstvima koje je kroz godine stvorio i raznim preprekama s kojima se čovjek suoči kada se nađe u čistoj i surovoj prirodi, kao i nesrećama koje su zatekle njegove prijatelje.
Drugi gost večeri, Goran Karan, kazao je kako je još u mladosti bio fasciniran dalekim istokom, ponajviše zbog knjiga koje je tada često čitao, no do Indije je uspio doputovati tek 2003. godine.
– Indija je jedno veliko mjesto u kojemu je zapravo najbitnije što si ponio sa sobom. Zaljubio sam se najprije u samu literaturu i toliko sam toga znao iz knjiga o tome da sam sebi zabranio bilo kakva očekivanja jer ih nisam htio pokvariti.
Indija je možda najveći izazov za osjetila, na sto metara daljine ćeš naći najugodniji miris i najneugodniji smrad, ali dobro je otići bilo gdje van svoje sredine da bi spoznao blago ovdje dostupno i uvidio da ga nisi dobro koristio, kao i blaga koje možeš donijeti kući, sve uspomene i spoznaje, jer čovjek sebe upozna na tim putovanjima – objasnio je Karan.