Foto: V. KARUZA
Zeleno-plava Rijeka kružna je staza koja obuhvaća sve sačuvane šumske predjele u zapadnom dijelu grada
povezane vijesti
- “Riječka gostoljubivost”: Knjiga Igora Žica još je jedan dokaz fascinantne riječke prošlosti
- Rapski vrtićarci obilježili Svjetski dan pješačenja. Preko Dumića do crkve sv. Ilije, pa natrag preko Plaja
- Utrka s vremenom oko definiranja destinacija. Na gradove i općine prebačen ogroman posao, a rokovi kratki
RIJEKA – Suho i sunčano subotnje jutro načinilo je sjajne vremenske uvjete za otvorenje nove pješačke staze pod nazivom Zeleno-plava Rijeka. Pješačka staza koja spaja Kantridu i Preluk otvorena je organiziranom šetnjom u organizaciji Turističke zajednice grada Rijeke i Planinarskog društva Kamenjak. Subotnja šetnja okupila je stotinjak ljudi, a i pokojeg četveronožnog ljubimca, koji su u hodačkoj opremi prihvatili izazov i uputili se u dugu šetnju.
Rekreacija u prirodi
Predsjednik PD-a Kamenjak, Boris Kurilić istaknuo je da je cilj otvorenja šetnice navesti građanstvo na rekreaciju u prirodi.
– Zeleno-plava Rijeka kružna je staza koja obuhvaća sve sačuvane šumske predjele u zapadnom dijelu grada. Staza je kružnog karaktera, a posjetitelji i korisnici staze mogu se na nju uključiti na desetak mjesta. Od početne stanice kod dječje bolnice Kantrida, stanice na Biviju, Skalete, Akademije, Preluk, a s gornje strane, na odmorištu Vrata Jadrana može se pustiti auto i za manje od pola sata hoda, već se šetate uz more. Želimo da posjetitelji prema svome guštu i raspoloživom vremenu u bilo koje doba dana i godine odvoje sat-dva, tri sata i da u autentičnoj mediteranskoj šumi guštaju na svježem zraku te uz predivne poglede na Kvarner. Zeleno-plava Rijeka uređena je u suradnji s TZ-om grada Rijeka. Marko Mikašinović voditelj je projekta Rijeka Outdoor i već godinu dana surađujemo u uvođenju ovakvih i sličnih staza u gradu Rijeci, kazao je Kurilić.
Prva stanica staze je Park lovora iznad Dječje bolnice na Kantridi, a spremne hodače i rekreativce staza vodi kroz Bivio, odmorište Vrata Jadrana, a potom se spušta na more te završava na Preluku. Spoj zelenog i plavog, šume i mora povezuje dvije sastavnice riječkih prirodnih kulisa, a nakon tri-četiri sata hoda, koliko je potrebno da se prehoda ova staza, u zdravom tijelu vlada posve zdravi duh.
Izuzetna cjelina
Staza je označena plavo-bijelim markacijama po uzoru na planinarske oznake, u skladu s novim standardima Turističke zajednice Kvarnera. Na svim raskršćima i početnim pozicijama predviđene su info-ploče. Uređenjem staze Zeleno-plava Rijeka stvorena je izuzetna cjelina tri povezana objekta zelene infrastrukture u zapadnoj sportsko-rekreativnoj zoni grada Rijeke. Uz Park lovora i Šumu Striborovu nova atrakcija je buduća park-šuma iznad Preluka, a sve te staze povezane su i obalnim putem.
Kurilić dodaje da su sportska udruženja već prepoznala korist ove staze, ali da ona može biti dodana vrijednost turističkoj ponudi.
– Već su nam se javili zainteresirani rekreativci i sportaši iz klubova koji se bavi trčanjem u prirodi, takozvani trailovi, te su nas zamolili možemo li unutar ove Zeleno-plave Rijeke odrediti sedam kilometara staze, što je njima jedna od standardnih dužina za treninga. Odrezali smo početak i kraj, tako da oni u najljepšem i najšumovitijem dijelu imaju svojih 7,04 kilometara. Povrh toga, staza se nalazi u blizini mnogih hotela i kuća koje nude privatni smještaj, stoga ova staza ugostiteljima može biti dodatna ponuda, a turistima još jedna zanimacija, kaže Kurilić.