Humanitarna utrka

Foto Riječki Wings for Life se trčao na Kampusu: U ovoj utrci nema gubitnika, svi su pobjednici

Marko Dobrecović

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Riječka utrka održava se uz pomoć aplikacije za pametne telefone



Danas je pri kompleksu riječkog Kampusa održano riječko izdanje svjetski poznate utrke Wings for life koja se zahvaljujući angažmanu Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci treću godinu zaredom održava i u našem gradu.


Riječka utrka održava se uz pomoć aplikacije za pametne telefone i na način da nema naznačenog vremenskog roka ili dužine koje treba pretrčati, već trkači trče tempom kojim žele.





Start utrke bio je u 13 sati, a trideset minuta nakon trkača, putem aplikacije za njima je krenulo virtualno vozilo koje se kretalo pri brzini od 14 kilometara na sat, pratilo kilometre trkača i povećavalo brzinu sve dok posljednji sudionik nije bio uhvaćen.


Wings for life utrka održava se pod sloganom “Trčimo za one koji ne mogu”, a iznos svih donacija i startnina odlazi izravno u projekte za istraživanje leđne moždine.


Kružna trasa


Kružna trkaća trasa riječke utrke kretala je između zgrade Studentskog centra, popularnog Akvarija, i zgrade Građevinskog fakulteta.


Ruta je trkače vodila lagano uzbrdo uz zgrade studentskih domova, kroz ulicu Branka Fučića te nizbrdo uz Studentsko naselje i restoran Kampus pa onda ulicom Radmile Matejčić do starta/cilja.


Rukovoditelj Ureda studentskog zbora Slobodan Šolaja rekao je da je ovo jedino hrvatsko izdanje Wings for life utrke koje organiziraju studenti.



– Još 2016. godine studenti s Pomorskog fakulteta pokrenuli su inicijativu odlaska u Zadar na Wings for life utrku. Ta se inicijativa nastavila i sljedeće tri godine.


Potom smo krenuli s održavanjem lokalne riječke Wings for life utrke. Nakon 2021. i 2022. godine, ovo je treće izdanje Wings for lifea koje u Rijeci organizira Studentski zbor uz potporu Sveučilišta u Rijeci i Društva sportske rekreacije Kvarner.


Usto je to jedino izdanje ove utrke u Hrvatskoj koju organiziraju studenti. Staza je nešto kraća. Stazu čini krug dugačak 700 metara, stoga imamo jednu okrijepnu stanicu koja se nalazi na startu/cilju.



Imamo velik broj prijavljenih. Ovdje su nam okupila djeca od par godina, do sedamdesetogodišnjih trkača. Svi su uzrasti zastupljeni.


Nema gubitnika; Svi su pobjednici! Važno je sudjelovati. Donacijom se podupire istraživanje lijekova za izlječenje leđne moždina. Bitno je sudjelovati i baviti se sportskom aktivnošću. Mens sana in corpore sano, zaključuje Šolaja.


Više od stotinu sudionika


Utrka u kompleksu Kampusa potvrdila je onu staru da je u zdravom tijelu zdrav akademski duh. Rijeka trkača tekla je danas cestama u sklopu Kampusa, a voditelj projekta ispred Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci Bruno Valpotić istaknuo je znatan broj prijavljenih trkača.



 


– SRC Kvaner uvelike nam je pomogao u samoj organizaciji. Davali su nam savjete, upućivali na brojne kontakte, a budući da je ovo treća godina kako Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci organizira ovo događanja, već smo imali temelj s kojeg pristupiti organizaciji.


Ovo polako postaje i tradicija pa se nadamo da će nam svake godine dođi sve više sudionika. Ove godine prijavilo nam se više od stotinu sudionika.



Nakon današnje objave na radiju uključilo se još nekoliko sudionika, tako da ne sumnjam da danas s nama trči između 100 i 150 trkača, istaknuo je Valpotić.


Trčala i rektorica


Svoje je humanitarne kilometre istrčavala i rektorica riječkog Sveučilišta Snježana Prijić-Samaržija koja je također istaknula važnost ove utrke.



– Jako nam je važno sudjelovanje iz nekoliko razloga. Prvo, naravno, jer se radi o humanitarnoj utrci koja ima plemeniti cilj prikupljanja sredstava za istraživanja i poboljšanje kvalitete života.


Druga važna stvar svakako je promocija aktivnog načina života. Humanitarnost podržana idejom važnosti rekreacije koja također doprinosi poboljšanju kvalitete života.



I treća, za nas posebno važna stvar, činjenica je da naš Studentski zbor i naši studenti stoje iza organizacije svega ovoga. To je uistinu rijetka prilika, iako se Wings održava u mnogim gradovima.


Posebno je važno da riječko Sveučilište ima studente koji organiziraju i promiču utrku svjetskog kalibra.



Ja ću se okušati, istrčati koliko mogu, no ovdje zaista ima naših kolegica i kolega koji su maratonci i koji će kroz svoje kilometre na neki način osvjetlati naš obraz, no mi smo da damo svoj doprinos, da potrčimo i pošaljemo poruku koja je za nas važna, dodaje rektorica Prijić-Samaržija.