PSHG

FOTO Prva generacija plesačica i balerina ušla u nove dvorane, pred Sušačkom gimnazijom izazovno razdoblje

Ingrid Šestan Kučić

Oba smjera popunjena su već u prvom upisnom roku



RIJEKA – Prva generacija budućih balerina i suvremenih plesačica ušla je u nove plesne dvorane Prve sušačke hrvatske gimnazije.


S prvim danom nove nastavne godine započela je i provedba novootvorenog umjetničkog programa suvremenog plesa i klasičnog baleta u Sušačkoj gimnaziji.


Otvaranjem posebnog umjetničkog programa u Sušačkoj gimnaziji prvi put u povijesti primorsko-goranskog srednjoškolskog sustava omogućen je nastavak obrazovanja plesačima koji su završili osnovnoškolsko obrazovanje u Osnovnoj školi za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, a svoje prve plesne korake u novim sušačkim dvoranama napravilo je 18 polaznica srednjoškolskog plesnog obrazovanja.


Foto galerija: Nove dvorane u PSHG-u Foto: Vedran Karuza


Od ideje do danas




Navodeći kako je pred Sušačkom gimnazijom izazovno novo razdoblje, ravnateljica Dina Linić Učur kaže da je početak nove školske godine poseban.



– Izazov smo s veseljem prihvatili. Iza nas je vrlo intezivan period, a od prve ideje pročelnice Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edite Stilin, do danas prošlo je tek nešto više od godinu dana. U tih godinu dana skupilo se više od 300 tisuća razloga za reći hvala našem osnivaču. Uložena su ogromna sredstva u uređenje prostora, 250 tisuća eura u preuređenje prostora te 50 tisuća eura u opremu. To nam garantira svjetlu budućnost. Neskromno ću reći da od danas kreće nova povijest riječkog i županijskog školstva, a i šire. Otvaranje programa suvremenog plesa i klasičnog baleta nije išlo jednostavno. Trebalo je dobiti suglasnost resornog ministarstva, osigurati prostorne, materijalne i kadrovske uvjete, istaknula je Linić Učur.


Sreća i ponos


Dodajući da je većina prve generacije polaznica stasala u OŠ Vežica, ravnateljica je napomenula da je upravo ta škola pomogla u pokretanju programa i provedbi prve audicije plesačica. Oba programa popunjena su već u prvom upisnom roku, a njihovim uvođenjem u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, omogućen je kontinuitet umjetničkog obrazovanja učenika u Primorsko-goranskoj županiji. Poželivši svim učenicima sretnu i uspješnu novu godinu, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić istaknula je da veseli veliki interes učenika za novi umjetnički program.


– Prvi put u našoj županiji uvodimo dva srednjoškolska programa umjetničkog obrazovanja. Zahvaljujem Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih koje je imalo razumijevanja za ovaj program, a najviše me veseli veliki interes učenika. Popunili smo sva mjesta i zaista sam sretna i ponosna. Želim vam puno uspjeha i sreće u daljnjem radu, poručila je Medarić.



Dodajući da inicijativa za otvaranje srednjoškolskog plesnog programa postoji već tri do četiri godine, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Edita Stilin, je istaknula da je sama inicijativa potekla od voditelja klasičnog baleta pri OŠ Vežica Igora Čupkovića.


– Mi smo tu ideju kao odjel prihvatili te nakon što smo dobili najvažnija rješenja i suglasnosti Ministarstva, došli smo do ovog svečanog dijela. Posebno hvala ravnateljici Dini Linić Učur koja je rekla da to predstavlja jednu novu energiju u školi. Divno je imati ideje, ali ako ne postoji netko tko će dati ruku i podršku, onda ostaje samo ideja. Ovo je povijesni trenutak za Prvu sušačku hrvatsku gimnaziju i Primorsko-goransku županiju. Imamo dva nova umjetnička programa u našem u kraju, poručila je pročelnica.


Devedeset četvornih metara i pod iz Luksemburga


Ravnateljica OŠ Vežica, Violeta Nikolić, napomenula je da je srednjoškolski plesni program pokrenut 18 godina nakon pokretanja osnovnoškolskog plesnog obrazovanja. Srednjoškolski plesači su uselili u dvije dvorane koje je nekada koristila Medicinska škola, a preuredila ih je tvrtka Barić Gradnja Rijeka, dok je za stručni nadzor bila zadužena tvrtka Techcon plan Rijeka.



Svaka dvorana ima površinu od devedesetak četvornih metara, sanitarne čvorove i svlačionice, a u okviru uređenja prostorija izvedeni su zidarski, vodoinstalaterski, ličilačko-soboslikarski, elektroinstalaterski i podopolagački radovi.


U dvorani za klasični balet postavljen je i poseban baletni pod koji je uvezen iz Luksemburga i neophodan je za izvođenje ovakvog programa. Novouređeni prostori opremljeni su i glazbenom opremom, televizijama, glazbenim linijama, pilates loptama i pomagalima za istezanje te školskim i uredskim namještajem i klima uređajima.