Prirodni fenomen

FOTO Pogledajte kako je olujna bura “zaplesala” Kvarnerom. Podno Velebita puhala na udare i 200 km/h, nosila snijeg

Robert Šimonović, Dorotea Prpić

Foto Sergej Drechsler, Marko Gracin, Ana Križanec

Foto Sergej Drechsler, Marko Gracin, Ana Križanec

Ponegdje je bilo susnježice i nošenog snijega, a tanji snježni pokrivač, ispod 5 centimetara, mogao se vidjeti podno Velebita ili pak u zaleđu Novog Vinodolskog



Za područje riječke regije, Kvarnera i Kvarnerića, Velebitskog kanala i Sjeverne Dalmacije danas je bilo izdano crveno upozorenje meteoalarma.


Foto galerija: Olujna bura na riječkom području Foto: Ana Križanec, Sergej Drechsler, Marko Gracin


U praksi je to značilo jaku, vrlo jaku, a mjestimice i olujnu te orkansku buru. Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda najjači udari vjetra bili su prisutni upravo na području riječke regije, osobitno podno Velebita, gdje se brzina olujne i orkanske bure kretala od 130 do nevjerojatnih 200 kilometara na sat.





Ponegdje je bilo susnježice i nošenog snijega, a tanji snježni pokrivač, ispod 5 centimetara, mogao se vidjeti podno Velebita ili pak u zaleđu Novog Vinodolskog.



Što nas očekuje u nedjelju?


Na Krčkom mostu u jutarnjim je satima promet bio zabranjen za sva vozila, a od 13.42 sata za prvu i drugu skupinu vozila. Zbog vjetra je za sav promet bila zatvorena i autocesta A7 Draga-Šmrika, dionica autoceste A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice, kao i dionica Jadranske magistrale (DC8) Senj-Sveta Marija Magdalena.



U prekidu su bile i trajektne, katamaranske i brodske linije. U nedjelju na području riječke regije očekuje se stabilizacija vremena, čemu svjedoči i prelazak iz crvenog u narančasto upozorenje meteoalarma.



Jaka i olujna bura s orkanskim udarima i dalje se očekuje u riječkoj regiji, osobito podno Velebita, ali bi njezina snaga postepeno ipak trebala slabjeti.



Ipak, crveno upozorenje i dalje je upaljeno za područje Kvarnera i Kvarnerića te Velebitskog kanala. Na razini Hrvatske prognoza za nedjelju glasi: pretežno oblačno, u većini krajeva povremeno sa snijegom, a uz obalu i kišom.



U Dalmaciji su vjerojatni pljuskovi s grmljavinom. Na kopnu vjetar slab i umjeren sjeverni i sjeveroistočni.



Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana puhat će umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, a južnije istočnjak i jugo. Najniža temperatura na kopnu od -5 do 0, na Jadranu od 1 do 6, a najviša između -2 i 3, duž obale od 5 do 10 °C.



Vladarica Senja


Nakon niza kišnih dana i povisokih temperatura za ovo doba godine u Senju danas susnježica i jaka bura. Prema podacima meteorološke postaje Senj u 12 sati temperatura je bila 1,5 Celzijevih stupnjeva.



Osjet temperature bio je -7,7 stupnjeva, i to “zahvaljujući” jakoj buri koja je puhala jačinom od 10,2 metra u sekundi.


Foto Dorotea Prpić


Hladnoća je potjerala pješake, pa su na ulicama bili samo rijetki, jer poznato je da je bura vladarica Senja i da joj se ne smije prkositi. I počistila je grad, a vjerojatno i silne viruse koji ovih dana vladaju.



Fenomen senjske bure zaslužan je da je Senjsko područje “najburovitije” u Hrvatskom primorju jer je tu bura najčešća, najdugotrajnija i prema prosječnoj brzini i najjača.



Ovaj prirodni fenomen izuzetno je zanimljiv i znanstvenicima, zato se senjska bura dugo proučava. A zasigurno je i u genima Senjana, koji je često psuju što puše, ali za kišnog i tmurnog vremena zovu da raščara “gnjilo vrime”. (D. P.)