EKSKLUZIVAN OBILAZAK

FOTO Zavirili smo iza vrata novog prostora Gradske knjižnice Rijeka u »Benčiću«. Novi koncept oduševit će mnoge

Ervin Pavleković

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Prema sadašnjem stanju na »gradilištu«, radovi dolaze svome kraju pa bi u rujnu počelo preseljenje knjižne građe i svega ostaloga u novi prostor



RIJEKA – Čini se kao da je travanj 2021. godine – kada smo bili u obilasku gradilišta u kvartu »Benčić«, kad je i na najavljen početak tzv. vidljivih radova na budućoj zgradi nove Gradske knjižnice – bio jučer. Onda tek sačuvani kostur vanjskih zidina negdašnjeg »Benčića« i okvir za novu zgradu, a sada, svega nekoliko mjeseci pred otvaranje – konačno – zgrada knjižnice kakva će dočekati Riječane.


Izvorni oblik


Nakon brojnih poteškoća, prvo s mekim terenom, onda s narušenom statikom nožice, usred pandemije, dvaju potresa u nas te rata u Ukrajini, što je izazvalo poteškoće u nabavci građevnog materijala, nova zgrada već dobiva svoj sjaj. Ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković ekskluzivno nas je poveo u obilazak nove dovršene zgrade kojoj slijedi finalno unutarnje uređenje i opremanje, a potom i otvaranje, u povodu čega nam je i predstavio koncept nove i suvremene gradske knjižnice kakvu je Rijeka i – zaslužila.





Kako nam je Cvjetković uvodno rekao, cijela zgrada je urbanistički i konzervatorski specifična te je trebala ostati sačuvana u izvornom obliku, no s obzirom na to da je nožica bila statički narušena, morala se srušiti i nanovo graditi, uz zadržavanje izvornog oblika, pa se arhitekt odlučio za pristup faksimilne obnove u izvornim gabaritima, tako da se vidi da je pročelje zgrade, središnji istureni dio, novoizgrađen, no neodoljivo podsjeća na original. Knjižnica se prostire, kaže, na četiri etaže – prizemlje, prvi, drugi, treći kat i potkrovlje – od čega su prve tri etaže korisnički prostori, a u potkrovlju su smješteni uredi općih i ostalih službi te računalna učionica.


– Korisnički su prostori zamišljeni tako da one bučne aktivnosti budu smještene u prizemlju, gdje se nalazi glazbeni odjel, odjel za mlade, čitaonica dnevnog tiska, multifunkcionalna dvorana te dio za slijepe i slabovidne, onda prvi kat na kojem se nalazi beletristika i koji će, iako manje od prizemlja, također biti djelomično bučan, a na trećem će se katu nalaziti studijski odjel za tihi rad gdje imamo znanost i struku. Depo na Delti ostaje zasad gdje jest, jer se u njemu čuvaju ne samo knjige iz središnjih odjela, već i iz ogranaka. Cijeli fond središnjih odjela, otprilike 150 tisuća svezaka, seli se u novu zgradu gdje će sve biti, izuzev jednog manjeg dijela, u slobodnome pristupu, što će za korisnike značiti, za razliku od dosadašnje situacije, ako knjige nema na polici – nema je ni u knjižnici, odnosno posuđena je, kaže Cvjetković.


Niko Cvjetkovic


Knjigomat i vagončići


U predvorju zgrade nalazi se, mogli smo vidjeti, stepenište koje konačno vodi na etažu prizemlja. S lijeve strane nalazi se lift te ostakljen središnji dio povrata knjiga, a na toj će se razini također nalaziti i prostor s ormarićima pod ključem u koje će korisnici moći odložiti osobne stvari. Što se tiče povrata knjiga, ravnatelj kaže kako će zahvaljujući vertikalnom transportu, odnosno sustavu vraćanja knjiga putem malih vagončića, djelatnici biti rasterećeni dijela posla, pa će više vremena moći posvetiti korisnicima i razvoju novih usluga i sadržaja knjižnice.



– S vanjske lijeve strane zgrade nalazit će se automatizirani knjigomat u koji će se knjige moći ubaciti 0-24, a s unutarnje lijeve strane nalazit će se knjigomat u koji će se knjige moći ubaciti u radno vrijeme zgrade. Jedinice za samozaduživanje knjiga nalazit će se na svakome katu, a na njima će se moći kartično plaćati zakasnina, dok će se u gotovini moći platiti isključivo na središnjem pultu. Knjiga se, dakle, prvo razduži, potencijalna zakasnina se bilježi, a potom se knjige sortiraju i odvoze vertikalnim transportom sustavom vagončića do kata na kojem se nalazi knjiga, i to uz RFID tehnologiju kojom smo građu počeli opremati još prije nekoliko godina, ilustrira Cvjetković.


U samome prizemlju, doznali smo, posjetitelje će dočekati suvenirnica s memorabilijama i s izdanjima knjižnice, a blizu toga će biti središnji infopult na kojem će se moći obavljati sve financijske transakcije i učlanjenja te će se moći postaviti i sva opća pitanja.



– S lijeve strane će se nalaziti Odjel za mlade, jedna »chill« zona, mali »gaming« prostor, cijela zbirka stripa te jedan mali STEM dio, nazovimo ga tako. Na istoj će strani biti glazbeni odjel koji je koncipiran stvaralački, pa se glazba može stvarati u prostoriji za probe, imat ćemo zbirku LP-ja, uz dio za video i audiouređivanje. U prizemlje seli i American Corner koji se sada nalazi na Ogranku Trsat. U blizini stražnjeg ulaza i središnjeg infopulta bit će smješten i dio za slijepe i slabovidne, čitaonica dnevnog tiska, kao i multifunkcionalna dvorana koja će moći primiti pedesetak ljudi, ističe Cvjetković.


»Filodrammatica« na prvom katu


Na prvome katu, govori, bit će smješten cijeli dio koji se nalazi u Filodrammatici, dakle hrvatska i svjetska književnost, a nova signalizacija, uz označavanje koje se već neko vrijeme primjenjuje u Filodrammatici, omogućit će korisnicima dobro snalaženje.


– Knjige na tom katu bit će posložene sadašnjim principom žanrova i autora koji smo ranije pripremili upravo zbog selidbe i zbog nove zgrade. Iako Filodramamtica nije adekvatan prostor za takvo što, pa je moguće da se i dio korisnika sada ne snalazi dobro, ovdje će to biti puno jednostavnije i prilagođeno korisniku. Kad u katalogu korisnik nađe naslov, dobit će signaturu i znat će po signalizaciji na kojoj se polici, unutar abecednog reda, naslov nalazi. Svjesni smo činjenice da je za sve naše građane ovo nešto novo, pa ćemo konstantno, posebice u prvo vrijeme, raditi na edukaciji korisnika, ne bi li se uspjeli familijarizirati s prostorom i s rasporedom građe, kazuje Cvjetković.


Rijeka 31.07.2023.
Gradska knjižnica Art kvar Benèiæ završni radovi
Foto Marko Gracin


Na katu književnosti, otkriva nam ravnatelj, predviđene su zone koje će služiti za čitanje i za opuštanje, no i stolovi za mogućnost rada uz same rubove etaže. S druge strane, na katu na kojem će biti smješten stručni dio, neće biti tih »ugodnih zona« s foteljama, nego radne stanice, dijelovi za studente i sve ostale koji žele studijski rad.


– Na etaži koja je predviđena za stručni dio bit će smještena četiri staklena kubusa za tihi rad i za učenje, a na tom će katu biti i periodika dio koje će biti u slobodnom pristupu. Svakako će biti dostupan Novi list koji je jako čitan i koji, nažalost, do danas nije digitaliziran, iako ga većina istraživača povijesti Rijeke koristi. Za Novi list smo uzeli u obzir i njegove posebne dimenzije, pa smo dali izraditi police baš za te novine, priča Cvjetković.


Ogranci na raspolaganju


Bit će tu i prostorije za zaposlene – servisne prostorije, lift, spremište te sanitarni čvor koji će imati svaki kat, što se tiče infrastrukture, ravnatelj Cvjetković kaže da će svi standardi, čak i nadstandardi, biti zadovoljeni, pa to više neće biti »usko grlo« u poslovanju. Samo otvorenje, govori, planirano je za prosinac.


– Što se tiče obrtničkih radova, već je sve u završnoj fazi, a opremanje namještajem slijedi u listopadu. Mi smo pred procesom preseljenja koje će trajati od rujna pa do otvorenja koje planiramo krajem godine, tako da u novoj zgradi možemo imati jedan veseli prosinac. S obzirom na velik fond, selidbu ćemo raditi paralelno s uređenjem, pa ćemo u rujnu započeti s preseljenjem Filodrammatike, a Modello će i dalje biti otvoren za korisnike. Nakon što se cijela beletristika preseli, započet ćemo s preseljenjem Modella. Cijela će zgrada biti prekrivena WIFI signalom, a korisnici će imati na raspolaganju prijenosna računala i fiksna računala, najavljuje Cvjetković te dodaje da građani neće ostati uskraćeni za knjige u periodu kad oba Središnja odjela budu zatvorena, jer će ogranci i dalje raditi te biti korisnicima na raspolaganju.



Brojke članova Knjižnice od otprilike 21 tisuću u pretpandemijskoj godini, 18 tisuća u pandemiji te trenutnih dvadesetak tisuća pokazuju pozitivan trend korištenja knjižnice koji će se, vjeruje Cvjetković, nakon otvaranja nove zgrade i dodatno povećati. Ono što ove brojke ne mogu statistički pokazati je kvaliteta korištenja knjižnice koja će se nakon otvorenja nove zgrade nesumnjivo povećati, dodaje Cvjetković.


Virtualna šetnja


Na pitanje što će nova zgrada knjižnice, potpuno suvremena i funkcionalna, značiti za građane Rijeke, ravnatelj ističe kako se nada da će knjižnica, zajedno s Dječjom kućom gdje se nalazi Dječji odjel Stribor, postati dnevni boravak za sve generacije.


 


– Konceptualno svi znamo što je knjižnica; u svakom je gradu ona slična, a opet različita. Mi smo dosad imali knjižnicu koju smo nastojali posve otvoriti prema korisnicima i stvarno se već dugo nalazimo u situaciji da je upravo infrastruktura bila »usko grlo« te nije dozvoljavala kvalitetan boravak korisnika u knjižnici, što je i paradigma knjižnice kao trećeg prostora. Ovdje taj infrastrukturni problem u potpunosti mičemo. Uistinu je tendencija da knjižnica postane dnevni boravak i mladih i starijih, u principu svih. Prostor će to svakako omogućiti, potrudit ćemo se da ljeti to bude najhladniji prostor u gradu, a zimi najtopliji prostor u gradu – otvoren svima. U tom smislu, siguran sam da ljudi, kad im se ponudi nešto dobro, to i prepoznaju, zaključuje Cvjetković. Kada sve bude gotovo, GKR će na svojim mrežnim stranicama objaviti i virtualnu šetnju novim prostorom, pa će svi moći provjeriti što ih čeka u novoj zgradi koju, složit ćemo se, svi s nestrpljenjem iščekujemo.


Broj knjižničara


Prema sadašnjim statistikama, veća je frekvencija ljudi u odjelu beletristike nego na stručnome odjelu, no beletristika ima jednostavnije upite i preporuke, dok stručni dio ima znatno složenije informacijske upite, pa će broj knjižničara po katu biti fleksibilan, to jest ovisit će o potrebama korisnika koje će se i dalje redovito pratiti. Budući rad će također biti više usmjeren prema radnjama stvaranja sadržaja i usluga.


Nova zgrada u nekoliko brojki


5.000 četvornih metara – ukupna je površina zgrade


200.000 tona čelika – ugrađeno je u cijelu zgradu


50 sjedećih mjesta – predviđeno je na katu stručnog odjela za studijski rad