Foto Vedran Karuza
Ubrali smo oko 700 kilograma grožđa, što je manje nego prijašnjih godina, ali smo zadovoljni, poručuju
povezane vijesti
Već tradicionalno, prve nedjelje u rujnu, u organizaciji Poljoprivredne zadruge Dolčina na praputnjarskim takalama održana je berba grožđa, koja je okupila dvadesetak vrijednih volontera, mahom Praputnjaraca, ali i mještana iz okolnih bakarskih naselja.
S branjem grožđa počelo se već u sedam sati, a posao je završen u devet sati. Nažalost, ove je godine bilo manje grožđa zbog teške poljoprivredne sezone izazvane sušom, koja je pogodila i vinograde.
Sprema se Bakarska vodica
– Ubrali smo oko 700 kilograma grožđa, što je manje nego prijašnjih godina, ali smo zadovoljni.
Naime, posebnost ovog našeg vinograda je njegova pozicija, mahom je to kameno područje koje je suša posebno pogodila, mlade loze koje smo posadili većinom nisu uspjele preživjeti ovu sezonu, pa možemo slobodno reći da se vinograd ovo ljeto “umorio”.
S obzirom na navedene okolnosti dobro smo i uspjeli pobrati, pa očekujemo između 400 i 500 boca Bakarske vodice. Hvala svim volonterima koji su pomogli u branju, kao i onima koji su pomogli u podrumu.
Naime, ovo je treća berba koju sami prerađujemo u obližnjem podrumu, kazao je upravitelj Poljoprivredne zadruge Dolčina Boris Petković.
Zaštićeni prezidi
Prezidi su 1972. godine proglašene zaštićenim krajolikom – etno zonom te su uvršteni u registar spomenika kulture. Ti prezidi nazivaju se “takala”, što u pučkom žargonu znači točilo se zdolun ili takalo se skroz do mora.
Nakon više od pola stoljeća zapuštenosti, 2000. godine na inicijativu Tomislava Vičevića počelo je uređenje prostora koji je bio zapušten i prepun smeća, da bi dvije godine kasnije Poljoprivredna zadruga Dolčina Praputnjak započela s obnovom prezida i sadnjom izvorne sorte vinove loze od koje se ponovo počeo proizvoditi pjenušac pod nazivom Stara Bakarska vodica.
Svih proteklih godina ovaj projekt vode vrijedni volonteri, uz financijsku pomoć Grada Bakra i Primorsko-goranske županije. Prošle je godine PZ Dolčina sredstvima LAG-a Vinodol nabavila opremu za proizvodnju pjenušca te proširenje jednog dijela vinograda, pa sada raspolaže s dva hektara prostora.
Ove se godine obilježava pedeseta obljetnica proglašenja prezida etno zonom. Tim povodom, Udruga Praputnjak – kulturni krajolik organizira u listopadu ove godine brojna događanja.
– Planiramo organizirati još jednu u nizu radionica o gradnji suhozida, okrugli stol i izložbu na temu zaštite krajolika. Također, bit će predstavljena knjiga Zrinka Mičetića “Praputnjak – suživot s kamenom”, rekla je Josipa Miloš iz Udruge Praputnjak – kulturni krajolik, jedna od volonterki s berbe grožđa.