Foto Vedran Karuza
Na Mednom poljupcu građani uz degustaciju i stručnu pomoć senzornih analitičara dobiju informaciju o tome što je pravi, kvalitetan med
povezane vijesti
Kašetica Primorsko-goranska danas je definitivno bila najslađe mjesto u našem gradu, a uz jedanaesto izdanje manifestacije Medni poljubac, degustaciju i prezentaciju meda domaćih proizvođača, proslavila je i svoj peti rođendan.
Manifestaciju Medni poljubac Udruga za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike “Biopčela” i Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije sada već tradicionalno organiziraju povodom Valentinova.
Ove godine u sklopu manifestacije građanima prezentiraju najbolje medove Zlatnog ulišta i Salvia Aurea iz 2022. godine uz stručna tumačenja senzornih analitičara.
Branko Vidmar iz Biopčele naglasio je danas kako Medni poljubac nije samo manifestacija kojom žele pokazati ljubav prema pčelama i njihovom najslađem proizvodu, već i svojevrsna edukacija građana i konzumenata meda.
– Suština Mednog poljupca je edukacija građana i konzumenata meda kojima omogućavamo da uz degustaciju i stručnu pomoć senzornih analitičara dobiju informaciju o tome što je pravi, kvalitetan med te kako prepoznati razliku s patvorenim medom.
Nažalost, patvorenog meda danas ima jako puno, a kvaliteta je takva da se jako teško može primijetiti i ustanoviti razlika, čak su i laboratorijske analize često puta nedostatne da bi se utvrdio patvoreni med i njegov izvor, istaknuo je Vidmar.
Objasnio je i kako običan građanin može utvrditi koji je med patvoreni naglašavajući da, ako med od kadulje, lavande ili ružmarina miriši na navedene biljke.
Med ima sasvim drugačiji miris, a ako miriši na kadulju ili ružmarin, to znači da je riječ o patvorini u kojoj se nalaze eterična ulja koja nisu za konzumaciju, istaknuo je Vidmar.
Tea Cimaš ovom je prilikom kazala kako je Medni poljubac manifestacija kojom su prije pet godina otvorili Kašeticu, centar koji okuplja proizvođače autohtonih proizvoda naše županije, a naglasila je da će ljubiteljima meda manifestacija biti dostupna sve do petka.
Kako je objasnio Dražen Lušić, profesor riječkog Medicinskog fakulteta i predsjednik Hrvatske udruge senzornih analitičara, premda godina nije bila povoljna za pčelarstvo, od hrvatskih pčelara uspjeli su prikupiti uzorke koji su na natjecanjima postigli odlične rezultate.
Tako se u Kašetici svakoga dana od 10 do 15 sati mogu kušati čak 63 uzorka različitih vrsta meda napravljena od strane različitih proizvođača i pčelara iz cijele Hrvatske.
Među njima i med od bagrema iz Međimurja, pobjednik Zlatnog ulišta 2022. godine, med pčelara iz Jurjeva koji je odnio pobjedu na natjecanju Salvia Aurea, goranski medun koji je nedavno dobio europsku zaštićenu oznaku izvornosti te razne vrste i okusi meda iz naše, izrazito medonosne Primorsko-goranske županije.