Grobnička manifestacija

FOTO “Feral ki’j pušćal sinjal”: Prošetali smo se putovima mlikarica zajedno s Tonkom i Tildom

Barbara Čalušić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Mliječna staza vodi od centra Dražica preko Lukeža pa sve do Rijeke.



Šetnjom putovima mlikarica u aranžmanu Planinarskog društva Obruč je počelo 12. izdanje manifestacije “Feral ki’j pušćal sinjal” kojom se odaje počast grobničkim mlikaricama koje su do kraja prošlog stoljeća svakodnevno u Rijeku nosile mlijeko s grobničkih pašnjaka.


Foto galerija: "Feral ki'j pušćal sinjal": Šetnja putovima grobničkih mlikarica Foto: Vedran Karuza


Zbog najavljenih visokih temperatura, šetnji jednom od mliječnih staza grobničkih mlikarica odazvalo se nešto manje sudionika kojima visoke temperature nisu smetale u šetnji mliječnom stazom od centra Dražica preko Lukeža pa sve do Rijeke.





Zatekli smo ih na riječkom Velom vrhu gdje su imali kratku pauzu i gdje su im se pridružile i mlikarice Tonka i Tilda.



Šogorice Sonja i Biserka Reljac ova su imena uzela u spomen na stvarne grobničke mlikarice koje su na svojim leđima svakoga dana nosile mlijeko s Grobinšćine u Rijeku.



A kako je izgledao život grobničke mlikarice dobro zna Sonja Reljac čija je majka Darinka Brnje bila mlikarica.



– Mlikarice bi ustajale prije pet kako bi stigle pomusti mlijeko i onda bi krenule u Rijeku gdje bi bile prije sedam ujutro. Kad bi došle u Rijeku, pustile bi ruksak u nekom portunu, uzele bi svoje late i mirice i krenule prodavati mlijeko.



Moja mama je išla preko Čavala na Hrastenice pa dolje na Svilno jer se tako išlo s Podhuma. Mlikarice s Jelenja išle su rutom kojom sada idu planinari, a kastavske mlikarice su opet imale drugu rutu.



I moja je mama bila Kastavka, ali se udala u Podhum i tako postala grobnička mlikarica.


U ruksaku je mlikarica osim mlijeka, nosila i lumbrelu, i najlon za daž, i papuče za prezut se, a i mudande za presuć.



A kad bi šle nazad, vavik su neš kupile i nosile doma, opisuje Sonja Reljac koja je i sama ustala vrlo rano.


– I jutros san se stala na pet ur tri koze pomust prvo leh san se šla odbavit za simo, dodaje i kaže kako svaki treći dan radi sir kozji i skutu.



Malo je razočarana kako današnja djeca, u prvom redu njezin unuk, više ne žele piti domaće mlijeko s Grobnika, a kad je ona bila dijete, na Grobinšćini je bilo više od dvadeset mlikarica i u radu s blagom sudjelovale su cijele njihove obitelji.


– Mojoj mami nije bilo lako jer smo imali krave i koze. Radilo se svaki dan, i subotom i nedjeljom je trebalo ići u štalu. Mi nismo išli na kupanje, ali smo bili crni od rada u polju.



Otac je kosio, a mi smo grabile i sijeno nosile kući, prisjetila se Sonja Reljac.


Planinarima se na mliječnoj stazi pridružio i jelenjski načelnik Robert Marčelja koji je kaže da su mlikarice duboko utkane u tradiciju cijele Grobinšćine.



– S manifestacijom “Feral ki’j pušćal sinjal” radimo na brendiranju mlikarice. Mlikarice su duboko povezane s životom naših ljudi, a kako više nemamo živućih mlikarica, na ovaj im način odajemo počast.



S ovom manifestacijom želimo podsjetiti i mlade kako se nekad živjelo i vjerujem da im život mlikarica koji nije bio lagan može pomoći u savladavanju prepreka u njihovom životu, rekao je Marčelja.



Šetnja mliječnim stazama ima i svoju zelenu stranu, pa su sudionici šetnje prošli svojevrsnim brisanim prostorom između Jelenja i Rijeke gdje se još uvijek može vidjeti dosta divljih odlagališta smeća.


Jelenjski načelnik kaže kako je Općina Jelenje nakon izgradnje reciklažnog dvorišta riješila dio problema s otpadom na javnim površinama, posebice u šumama.



– Imamo problema s građevinskim firmama koje izvode razne radove i onda bacaju materijal na javne površine. Mi to čistimo, stavljamo kamere i nekad ulovimo prekršitelje, no to je ipak proces.



Puno je bolje nego što je bilo i nadamo se da će u budućnosti biti još bolje i vjerujem da ćemo kroz par godina potpuno očistiti naše površine, kao i Grad Rijeka, istaknuo je načelnik Jelenja Robert Marčelja.