Foto Ana Križanec
Prirodoslovni muzej Rijeka pripremio je niz znanstveno-zabavnih događanja
povezane vijesti
Prirodoslovni muzej Rijeka u svojim je prostorijama održao niz znanstveno-zabavnih događanja povodom obilježavanja Međunarodne noći šišmiša.
Program u kojemu su mogli uživati svi uzrasti okupio je veliki broj djece i njihovih roditelja. Kreativne i zabavne dječje igre uklopljene u radionicu Šišmišomanija, tajnovita šišmišasta potraga za blagom MuseumTragus vodila je sudionike duž muzejskih postava.
Kreativno-zabavni program prethodio je predavanju Željke Modrić Surina pod nazivom Kako žive šišmiši, a kad je noć pala, okupljeni kreću u noćnu šetnju gledati, ali i osluškivati šišmiše.
Ravnateljica Muzeja i predavačica na ovom događaju Željka Modrić Surina kazala je da šišmiše moramo bolje upoznati kako bismo s njih otklonili praznovjerja.
– Nažalost, još uvijek postoji niz praznovjerja da šišmiši donose nesreću, da se mogu zaplesti u kosu, da grizu, sisaju krv, donose nesreću i slično.
Ovakvim akcijama nastojimo upoznati ljude sa šišmišima kao fantastičnim sisavcima koji su savladali moć letenja i koji su svojom fizionomijom i građom tijela prilagođeni letu.
Šišmiši su naši bliski srodnici koji nam ne čine ništa loše. Naprotiv, šišmiši jedu velike količine kukaca koje ponekad smatramo neugodnima, stoga ih možemo smatrati korisnima s te ljudske strane gledanja, kazala je Modrić Surina.
Republika Hrvatska s do sada zabilježenih 35 vrsta šišmiša jedna je od zemalja s najbogatijom faunom šišmiša na europskom tlu.
Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene zakonskim propisima te je zabranjeno njihovo uznemiravanje i ubijanje, a 17 vrsta nalazi se u “Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske”.
Stoga svi koji propuste večerašnje druženje u Prirodoslovnom muzeju Rijeka u subotu navečer mogu posjetit Brod na Kupi gdje se manifestacija nastavlja. Isti će se program s početkom u 19 sati i slobodnim ulazom odviti u Kaštelu Zrinskih, prirodnom staništu šišmiša.