Vrata znanosti

FOTO Europska noć istraživača u Exportdrvo privukla velik broj posjetitelja. Pogledajte kako je bilo

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Kroz edukativne radionice, eksperimente, izložbe, kvizove, igre i demonstracije tajne svog posla Riječanima je tijekom petosatnog programa otkrivalo 130 znanstvenika s deset fakulteta Sveučilišta u Rijeci, na 30 znanstvenih postaja



RIJEKA – Što rade i proučavaju riječki znanstvenici, jučer se iz prve ruke moglo saznati na Europskoj noći istraživača, manifestaciji koja se tradicionalno održava posljednjeg petka u rujnu. Tajne svog posla Riječanima je tijekom petosatnog programa otkrivalo 130 znanstvenika s deset fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a sve se odvijalo na 30 znanstvenih postaja u Exportdrvu.


Pet hrvatskih gradova


Onih koji su željeli zaviriti u svijet znanosti nije nedostajalo, jer već pri samom otvorenju nastala je gužva oko znanstvenih postaja, a navodeći kako je Rijeka sinoć bila jedan od pet hrvatskih gradova u kojima je organizirano druženje građana i znanstvenika, predstojnica Centra za popularizaciju i promociju znanosti Sveučilišta u Rijeci, izv. prof. dr. Vedrana Mikulić Crnković, kazala je da je Europska noć istraživača istovremeno održana u 25 država.


Foto galerija: Europska noć istraživača u Exportdrvu Foto: Vedran Karuza


– Ujutro smo već odradili matineju Noći istraživača koja je prošla izvrsno. Manifestaciju je posjetilo više od 300 učenika riječkih škola, a želja nam je s glavnim dijelom manifestacije premašiti prošlogodišnje dvije tisuće posjetitelja, kazala je izv. prof. dr. Mikulić Crnović.




Uz Centar, organizatori sinoćnje manifestacije bili su i Sveučilište u Rijeci te Zaklada Sveučilišta u Rijeci, a kako je kazala predstojnica Centra, posebnost ovogodišnje Noći istraživača je i posjet hrvatskih znanstvenika iz inozemstva koji sudjeluju na međunarodnom simpoziju CROSCIENCE 2024. Organizacija Europske noći istraživača glavna je aktivnost Obzor Europa projekta Recconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0, koji ima za cilj predstaviti najnovija znanstvena otkrića na razumljiv i zabavan način, približiti istraživački rad javnosti i pokazati utjecaj znanosti na naš svakodnevni život.


Simultano suđenje


Kroz edukativne radionice, eksperimente, izložbe, kvizove, igre i demonstracije sinoć su se otkrivale tajne znanosti, a što to razlikuje bananu od čovjeka, bila je tema koja je privukla Sarah Kurtuma iz OŠ Kantrida.


– Ovo je drugi put da sam na Europskoj noći istraživača i ponovo sam došla, jer je prošli put bilo jako zabavno, kazala je Sarah.


Uz niz eksperimenata sinoć se moglo sudjelovati i u simultanom suđenju Pravnog fakulteta te otkriti hoće li AI zamijeniti suce, moglo se razgledati izložbu Medicinskog fakulteta koji je predstavio umjetnička djela napravljena od mikroorganizama, bilo je prilike i za izmjeriti svoj ugljikov otisak, a među mnogobrojnim posjetiteljima našao se i Darian Flego iz OŠ Gornja Vežica.


– Prvi put sam ovdje i očekujem zabavne pokuse, a ono što me najviše zanima su magneti. Volim matematiku i znanost me inače zanima, pa vjerujem da će biti jako zabavno, zaključio je Darian.