XXL TARANTULA & INSECT EXPO

FOTO Atraktivna izložba u Robnoj kući. Tarantule iz Afrike, Australije i Južne Amerike stigle u Rijeku

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Vrste koje imamo nisu opasne za ljude. Hrane se drugim životinjama, pa u prirodi jesu »agresivni«, ali naši posjetitelji ne trebaju se bojati. Hranimo ih muhama i skakavcima, govori nam Gina Nemeth Krai



Za sve arahnofile ili po naški ljubitelje pauka, stiže dobra vijest, na 2. kat Robne kuće Rijeka stigla je izložba živih tarantula, ali i kukaca, od kojih su neki preparirani, neki živi, a tu se našla i papiga ara. Izložba je plod ruku Gine Nemeth Krai i njenog supruga Josepha Nemetha, Mađara, koji već sedam godina putuju susjednim državama i upoznaju ljude s ovim zanimljivim životinjama.


Sve je počelo kad je jedan Josephov prijatelj otišao raditi u Njemačku te pustio Josephu svog ljubimca tarantulu da brine o njemu. Prošao je mjesec-dva, Josephu se svidjelo brinuti o tarantuli, pa je počeo kupovati svoje.


Čak 50 ljubimaca


I tako je došao do brojke od 50 ljubimaca koje su već vidjeli Slovaci, Rumunji, Mađari, a bili su i u nas – Osijek, Kutina, Slavonski Brod, Sisak… Ovoga ljeta prvi put stižu u naše krajeve, tijekom kolovoza bili su u Crikvenici, a sada i u Rijeci gdje ostaju do 21. rujna. Joseph ne govori engleski, pa je ulogu glasnogovornice preuzela njegova supruga Gina. Prvo nas poziva da se fotografiramo s paukom, koji kaže, nije opasan, a to će reći i za druge primjerke koje imaju.


Foto galerija: Tarantula Expo Show u Rijeci Foto: Nikola Blagojević




– Vrste koje imamo nisu opasne za ljude. Hrane se drugim životinjama, pa u prirodi jesu »agresivni«, ali naši posjetitelji ne trebaju se bojati. Hranimo ih muhama i skakavcima, govori nam Gina. Dodaje kako imaju 20 različitih vrsta, pauka iz Južne Amerike, Afrike, Australije, a tu je i njezina papiga.
– Rio ima dvije godine i ona je moja ljubimica. Govori malo na mađarskom, a ponekad zna reći i »hello«, odnosno bok. Povedemo je sa sobom kada gostujemo s izložbom kako ne bi bila sama doma, a vidimo i da je ljudi vole, kaže Gina. Uz tarantule, na izložbi se može vidjeti i preparirane škorpione, leptire, jelence i druge kukce, a zanimljivost je i paličnjak kojeg možete uzeti na ruku. Simpatičan je to kukac nalik na grančicu duljine oko 10 centimetara. Hrani se lišćem i kreće vrlo sporo, a nije neuobičajen i kao kućni ljubimac. S njime se možete fotografirati, kao i s tarantulom. Oba su vrlo zahvalna, a paličnjak će se vjerojatno i uzverati niz ruku, dok je tarantula, barem u našem slučaju, a i posjetitelja s kojima smo razgovarali, ostala mirna na dlanu. Izložba je već privukla Riječane, ali i goste.


Lagana kao list papira


Tako nam Luka Mikulić koji je na izložbu došao s kćerima, govori kako su iz Biograda, a u Rijeku su došli posjetiti rodbinu.


– Drago mi je da smo pogledali izložbu, zanimljiva je, pogotovo za djecu koja se prvi put susreću s nečim ovakvim, govori nam Luka Mikulić.


Njegova kći Doris reći će kako je izložba odlična i zanimljiva, a strašniji su joj kukci od pauka.


– Posebno su mi se svidjeli leptiri, kaže nam Doris Mikulić. Izložbu su došli pogledati i Sara Calderara i Marko Kaluđerović.


– Volim atipične životinje, u Pragu sam stavila dva pitona na vrat, a nedavno smo bili i na Maldivima pa smo plivali s morskim psima i ražama. Kad sam vidjela plakat pomislila sam da bi i ovu izložbu s tarantulama bilo lijepo vidjeti. Pauci su lijepi i zbog njih sam došla, ali najljepša mi je ipak papiga. Jednu takvu bih i ja voljela imati, vidjet ćemo, kaže Sara Calderara koja se također slikala s tarantulom.


– Nije bilo ništa strašno. Očekivala sam da će mi početi hodati po ruci, no nije. Bila je jako mirna. Vrlo je lagana, ni ne osjetite je, kao da imate list papira na ruci, reći će Sara. Marko Kaluđerović dodaje kako mu je lijepo vidjeti nešto ovako neobično u Rijeci.


– Bila je jako lagana, jedino sam osjetio kad ju je organizator skidao da se nogicama zalijepila za ruku, kaže Marko. Plivanje s morskim psima? Da, tarantula nije nešto strašna u usporedbi s time, ha-ha. No, rekli smo da sve treba probati u životu, pa i to, zaključuje Marko Kaluđerović.


Od kad do kad?


Izložba je otvorena do 21. rujna, a može je se pogledati od srijede do subote. Srijedom, četvrtkom i petkom otvoreni su od 15 do 20 sati, a subotom od 11 do 20 sati. Ulaznica za djecu od 3. do 14. godine je 5 eura, a za odrasle 7 eura.