MALO SVEUČILIŠTE

Fleksibilniji uvjeti. Riječki Tehnički fakultet uvodi četiri izvanredna studija na prijediplomskoj razini

Vladimir Mrvoš

Lado Kranjčević, dekan Tehničkog fakulteta

Lado Kranjčević, dekan Tehničkog fakulteta

Riječ je o studijima strojarstva, računarstva, brodogradnje i elektrotehnike koji su po programima identični redovnim studijima, a studiraju se uz plaćanje školarine te polaznicima nude povećanu fleksibilnost i podršku za one koji studiraju uz rad



RIJEKA – Od ove akademske godine Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci omogućuje upis izvanrednih sveučilišnih prijediplomskih studija strojarstva, računarstva, brodogradnje i elektrotehnike.


– Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci jedini je fakultet u Hrvatskoj koji izvodi sveučilišne studije strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike i računarstva na prijediplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini.


Po tome smo specifična institucija, gotovo malo tehničko sveučilište, kaže dekan Tehničkog fakulteta, prof. dr. sc. Lado Kranjčević i napominje da žele iskoristiti prednosti koje nude četiri STEM studija pod istim krovom.


Temelji u tradiciji




Kranjčević kaže da na fakultetu aktivno rade da studentima omoguće veću interdisciplinarnost i izbornost tijekom studiranja, a također, osim učenja teorijskih osnova, cilj je ostvariti intenzivnije povezivanje s gospodarstvom kako bi studenti stekli dodatne praktične vještine i iskustvo rada na praktičnim zadacima u tvrtkama.


– U tom svjetlu smo olakšali, primjerice, izradu završnih i diplomskih radova u suradnji s gospodarstvom pod vodstvom komentora iz industrije, naglašava dekan Kranjčević.


Tradicija visokog školstva u Rijeci seže od 1627. godine, a početak sustavnog školovanja tehničkih kadrova na ovom području počinje odlukom o premještaju Carsko-kraljevske Mornaričke akademije iz Trsta u Rijeku 1854. godine. Tom je odlukom uveden redoviti četverogodišnji studij sa sadržajima izobrazbe iz područja gradnje željeznih brodova i parnih strojeva za potrebe tadašnje austrijske vojske, koji se održavao sve do razdoblja poslije I. svjetskog rata. Temelji Tehničkog fakulteta su i tehnička postignuća u Rijeci poput izuma torpeda 1866. godine, prvih svjetskih snimki puščanog metka u letu 1886. godine, rođenja i prvih znanstvenih postignuća svjetski poznatog seizmologa i meteorologa Andrije Mohorovičića, te razvoja nekih od ključnih elemenata u brodograđevnoj i strojarskoj industriji, kao i u energetici.


Mogućnost stipendiranja


– Naši su studenti vrlo traženi na tržištu rada, što je pokazao i naš sajam poslova Job.Fair 2023. Često nam prilaze tvrtke u potrazi za radnom snagom koje studentima nude zaposlenje, stipendije, studentske poslove, prakse te se mnogi od njih zapošljavaju još tijekom studija.


Također, naši studenti često otvaraju i vlastite tvrtke još za vrijeme studiranja, pa im želimo omogućiti studiranje po fleksibilnijim uvjetima, naglašava prodekan za poslovanje i suradnju s gospodarstvom prof. dr. sc. Zoran Jurković.


Iz tog razloga na Tehničkom fakultetu su odlučili ponuditi izvanredne studije i na prijediplomskoj razini na studijima strojarstva, računarstva, brodogradnje i elektrotehnike, uz već postojeće izvanredne studije na diplomskoj razini. Izvanredni studiji na Tehničkom fakultetu identični su redovnim studijima svojim studijskim programom i akademskim nazivom koji se stječe njihovim završetkom, a studiraju se uz plaćanje participacije u školarini uz povećanu fleksibilnost i podršku za studente koji studiraju uz rad.


Ažuriranje programa


Student koji studira u redovitom statusu koji nije u radnom odnosu, niti obavlja samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja, ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje, pravo na subvencionirano stanovanje i prehranu, pravo na obavljanje studentskih poslova te pravo na državne stipendije i druge novčane potpore. Student koji studira u izvanrednom statusu koji nije u radnom odnosu niti obavlja samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja, ostvaruje pravo na obavljanje studentskih poslova.


– Moramo naglasiti da se trudimo pratiti brzi napredak tehnologije, redovito ažurirajući studijske programe, što je proces u koji želimo uključiti partnere iz gospodarstva i naše bivše studente s ciljem praćenja potreba tržišta rada na kojem su naši studenti po završetku studija iznimno traženi i cijenjeni, kaže dekan prof. Kranjčević. Poručuje učenicima koji razmišljaju o upisu na Tehnički fakultet da razmisle o programima strojarstva, računarstva, brodogradnje i elektrotehnike, bilo redovnim ili izvanrednim studijima, uzimajući u obzir da će njihovim završetkom moći birati između zanimljivih i vrlo dobro plaćenih radnih mjesta u mnogim visokotehnološkim tvrtkama jer odabirom Tehničkog fakulteta sigurno neće pogriješiti.


Povijest fakulteta

Tehnički fakultet osnovan je 1960. godine pod imenom Strojarski fakultet. Nakon prvotnog školovanja diplomiranih inženjera strojarstva, Fakultet od školske godine 1969./70. školuje i diplomirane inženjere brodogradnje te mijenja ime u Strojarsko-brodograđevni fakultet. Pod ovim imenom djeluje do 1973. godine kada je preimenovan u Tehnički fakultet. Fakultet je u školskoj godini 1971./72. započeo s izvođenjem nastave na studiju građevinarstva, koji se 1976. godine osnivanjem Građevinskog fakulteta odvaja u samostalnu organizaciju.